Savaitgalį į Pabaiską susirinko šimtai svečių. Čia buvo minimos istorinio Pabaisko mūšio metinės, skambėjo viduramžių laikų muzika, vyko istorinio mūšio inscenizacija.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Žiūrovų dėmesį prikaustė riterių kovos.
Pabaisko-Šventosios mūšis šiemet mini 575-ąsias metines. Mūšis, kuriame dalyvavo 20 tūkstančių karių, tapo suvienytos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės simboliu. Kunigaikščiui Žygimantui nugalėjus savo priešininkų – Švitrigailos ir jo sąjungininkų kryžiuočių armiją, pergalės vietoje buvo pastatyta bažnyčia ir įsikūrė miestelis. Taigi, minima ne tik istorinio mūšio, bet ir miestelio įkūrimo sukaktis.
Miestelio aikštėje įsikūrė tradicinių amatų puoselėtojai.
Į šventę susirinkę pabaiskiečiai ir svečiai šeštadienį tikrai turėjo kur akis paganyti. Aikštėje įsikūrė tradicinių amatų puoselėtojų, tautodailininkų kiemeliai, vyko varžytuvės, buvo prekiaujama įvairiais skanėstais.
Spektaklį „Lapės gudrybės“ vaikams parodė Ukmergės kultūros centro „Katino Murklio“ lėlių teatras, buvo atidaryta fotografės Melanijos Širvienės nuotraukų paroda.
Viduramžių šokiai.
Tačiau, žinoma, didžiausią dėmesį renginio organizatoriai skyrė svarbiausiam akcentui – 1435 metais vykusio mūšio sukakčiai.
Šeštadienį Pabaisko bažnyčioje aukotos šventos mišios, šventinta miestelio vėliava bei herbas. Iškilmingo renginio metu skambėjo ištrauka iš A. Šimatonio eiliuotos poemos apie Pabaisko mūšį. Apie mūšio, kuriame kovėsi Žygimanto Kęstutaičio ir Švitrigailos kariuomenės, svarbą Lietuvos istorijai pasakojo istorijos mokslų daktaras, generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos docentas Romas Batūra. Susirinkusiuosius sveikino į šventę atvykę Seimo narys Vytenis Andriukaitis, Pabaisko seniūnas Gediminas Lapukas, savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys. Tylos minute pagerbti kadaise žuvę kovotojai.
Tarp renginio svečių – Seimo nariai V. Andriukaitis ir J. Olekas.
Viduramžių šokius šoko ir visus norinčius jų mokė senovinių šokių ir kultūros klubo „Misterija mundi“ nariai.
Lankininkų klubas „Gintarinė strėlė“ siūlė kiekvienam išmėginti savo taiklumą su lanku rankose. Sutemus klubas „Strėlė“ visiems padovanojo įspūdingą reginį – ugnies strėlių salvę.
Kiekvienas galėjo pašaudyti iš lanko.
Didžiulio susidomėjimo sulaukė mūšio vietoje vykusi anuometinių kovų inscenizacija ir karių šarvuotės pristatymas. Karių aprangą, kovos būdus rodė ir išsamiai apie juos pasakojo Senovės Baltų kovų Brolijos „Vilkatlakai“ nariai.
Vakare koncertavo roko grupė „Thundertale-Perkūno sakmė“, vyko klubo „Rockmergė“ diskoteka jaunimui.
Renginio dalyviai skanavo žirnių košės.
Pabaiskiečiams buvo puiki proga pasižmonėti.
Renginį vainikavo koncertas.