Praėjusią savaitę nuo dujų baliono užsiliepsnojo ir iki pamatų sudegė Pabaisko seniūnijoje esantis namas. Tokių atvejų Lietuvoje – ne vienas. Neseniai pabandžiusi sugriežtinti dujų balionų įsigijimo tvarką, Vyriausybė savo sprendimą atšaukė. Šiuo metu dujų balioną įsigyti galima kaip paprastą prekę.
Ligita JUODVALKIENĖ
Be pastogės likę Pabaisko seniūnijos, Burtkaimio kaimo, gyventojai pasakojo prieš porą dienų keitę dujų balioną. Iš pradžių dujų kvapo nejautę, tačiau po keleto dienų pajuto dujų nuotėkį. Bandydami įsitikinti jo sandarumu, pensininkai prikišo degantį degtuką. Tuo metu pliūptelėjo liepsna. Žmonės tik per stebuklą liko gyvi.
Praėjusią savaitę nuo dujų baliono užsiliepsnojo ir iki pamatų sudegė Pabaisko seniūnijoje esantis namas. Tokių atvejų Lietuvoje – ne vienas. Neseniai pabandžiusi sugriežtinti dujų balionų įsigijimo tvarką, Vyriausybė savo sprendimą atšaukė. Šiuo metu dujų balioną įsigyti galima kaip paprastą prekę.
Ligita JUODVALKIENĖ
Dujų balionų pirkimo tvarka nesugriežtėjo.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Neseniai, sprogus balionams, gaisras kilo Želvoje bei Ukmergės mieste. Šalyje panašūs atvejai kasmet skaičiuojami dešimtimis.
Deja, pavojingą prekę – suskystintų dujų balioną – galima nusipirkti panašiai kaip parduotuvėje duonos kepalą. Sumokėjai pinigus, įsimetei į automobilio bagažinę ir vežkis. O parsivežęs prisijunk kaip išmanai…
Prieš metus LR Ūkio ministerija buvo numačiusi išleisti potvarkį, sugriežtinantį 50 litrų bei didesnės talpos suskystintų dujų balionų pardavimo bei eksploatacijos tvarką.
Vadovaujantis juo, balionus vartotojui licenciją turintis pardavėjas privalėjo ne tik atvežti, bet ir prijungti. Dar nespėjęs įsigalioti, potvarkis buvo atšauktas – dujų balionais prekiauti dabar leidžiama tam skirtose vietose, be minėtų sąlygų pardavėjui.
AB „Suskystintos dujos“, prekiaujančios suskystintų dujų balionais, Ukmergės-Širvintų-Anykščių dujų ūkio viršininkas Vilhelmas Bilkevičius teigia, kad, patinka tai kam, ar nepatinka, jie vadovaujasi dabar galiojančiomis taisyklėmis.
Perkančiajam balioną įteikiama speciali brošiūra – „Suskystintų dujų baliono keitimo instrukcija“. „Joje parašyta, kaip elgtis su balionu, kaip prijungti, pateikta saugos instrukcija. Įteikti ją įteikiam, bet ar skaito, nusipirkę dujų balioną, ką gali žinoti? Neliepsi gi prie akių perskaityti“, – sako jis.
Prieš kokį dešimtmetį buvo kitos taisyklės, griežtesnė tvarka. Dujininkai prisimena, kad tuomet turėjo visų savo abonentų sąrašą, patys važiuodavo pagal iškvietimus ir prijungdavo balionus. Be to, kiekvienas abonentas privalėjo turėti abonento knygelę, kurioje būdavusi net virtuvės schema – kurioje vietoje stovi viryklė, kurioje dujų balionas. Būtina sąlyga – orlaidė.
Anot viršininko, galima sakyti, kad dabar viskas palikta likimo valiai. „Ir viryklę, ir balioną žmogus gali pasistatyti bet kur, nežiūrėdamas jokių atstumų bei ribojimų“, – sako V. Bilkevičius.
Galima būtų pagalvoti apie specialius mokymo kursus eksploatuojantiesiems dujų balionus, bet vėl atsimušama į tą pačią sieną – priversti juos išklausyti būtų išties sudėtinga. „O ypač, jei tie kursai dar būtų ir mokami“, – svarsto viršininkas.
UAB „Bemija“ direktorius Edvardas Černauskas sako, kad jie sutartį yra sudarę tik su vienais tiekėjais. „Žiūrime, kad tiekėjai būtų patikimi, nesivaikome, kur pigiau“, – tikina jis. Gautus balionus tikrina – užpildymo kiekį, ar nepraleidžia dujų.
Direktorius įsitikinęs, kad geresnė tvarka buvusi tuomet, kai dujų ūkį tvarkė valstybinė įmonė. „Dabar dauguma daro taip, kad būtų pigiau, o tuomet ir dujų kokybė prastėja, ir nelegaliai prekiaujančiųjų dujų balionais atsiranda“, – svarsto jis.
Pasak direktoriaus, dabar dujų balioną gali nusipirkti taip pat kaip duonos kepalą parduotuvėje, tačiau nusipirkti – dar ne viskas: „Kai kuriose virtuvėse stovi 30-40 metų senumo dujinės viryklės. Nesu girdėjęs, kad kokia tarnyba jas tikrintų ir remontuotų. Viryklę žmogus priverstas prisijungti pats“. Pašnekovo įsitikimu, balioną prijungti turėtų kvalifikuotas asmuo.
UAB „Bemija“ teikia šią paslaugą – už penkis litus balioną pristato į namus ir prijungia. Pastebėjęs, kad balionas leidžia dujas, žmogus gali paskambinti nurodytu telefonu ir prekė bus pakeista.
E. Černauskas priminė ir kitą problemą: sušvelnėjusią dujų užpylimo į automobiliuose esančius dujų balionus tvarką – jas leidžiama užsipilti pačiam automobilio savininkui. „Dujos yra gerokai pavojingesnės už benziną. Gali ir labai liūdnai baigtis“, – perspėja įmonės direktorius.