Skolų ir taip spaudžiamai Ukmergės ligoninei – dar vienas smūgis. Ji neteko savo katilinės. Manoma, kad šildymas po šios reformos ligoninei pabrangs. Tuo įsitikinę dėl prarastos katilinės rajono vadovams priekaištus žeriantys opozicinių partijų rajono taryboje politikai.
Autorės nuotr. Opozicijos nuomone, rajono šilumos ūkis tvarkomas nuostolingai.
Ukmergės rajono tarybos opozicinių partijų koalicijos nariai nuomonę apie valdančiųjų priimamus sprendimus, susijusius su šilumos ūkiu, išsakė trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje.
Šilumos ūkį liečiantys sprendimai opozicijos įvardijami kaip „nepamatuoti ir net „kenkėjiški“.
Vienas iš tokių, esą atnešiantis ekonominių nuostolių, – Ukmergės ligoninės šilumos ūkio reformos.
Iki šiol karštu vandeniu ir šiluma ligoninė apsirūpindavo savoje katilinėje. Tačiau neseniai nuspręsta prijungti Ukmergės ligoninės šilumos ūkį prie UAB „Ukmergės šiluma“ tinklų. Kad prisijungtų prie šios įmonės tinklų, teks nutiesti šiluminę trasą. Šis projektas kainuos 200 tūkstančių litų.
Opozicija pasipiktino, kad toks sprendimas buvo priimtas negavus nei įmonės valdybos, nei rajono tarybos narių sutikimo.
Mano, kad kaina augs
Remiantis mažumos skaičiavimais, Ukmergės ligoninei šilumos ir karšto vandens kaina po tokių reformų išaugs trečdaliu. Ligoninę jau seniai slegia skolos už paslaugas, vaistus, paskolas, palūkanas. Politikai neabejoja, kad šilumos energijos pabranginimas dar daugiau gramzdins įstaigą į skolas.
Manoma, kad sava katilinė ligoninei būtina, nes privaloma užtikrinti karšto vandens tiekimą kasmetinių katilinės ir trasų profilaktinių remontų metu.
Tarybos mažuma kaltina rajono vadovus ir nesuinteresuotumu mažinti šilumos energijos kainos. Šis kaltinimas paremtas biokuro katilinės Deltuvos gatvėje statybų vilkinimu. Įtarinėjama, kad delsimas statyti biokuro katilinę galimai susijęs su „Miesto energijai“ priklausančios Kauno gatvėje esančios katilinės siekiu įsijungti į miesto šildymo sistemą.
Taip pat priekaištauta, kad vangiai organizuojami karšto vandens skaitiklių keitimo darbai. Iš 9000 skaitiklių pakeisti tik 500. Nepakeitus skaitiklių įmonė netenka teisėtai jai priklausančių lėšų.
Kalbėta ir apie Taujėnų ir Deltuvos mokyklų katilinėse planuotus statyti biokuro katilus. Kuro sąnaudos taip sumažėtų trečdaliu. Tačiau iki šiol nepaskelbtas konkursas rangovo pirkimui.
Atsakymo negavo
Spaudos konferencija, kurioje aptarti minėti klausimai, vyko parduotuvės „Geras skonis“ salėje. Joje dalyvavo opozicinių partijų atstovai Elena Mirinavičienė, Juozas Armanavičius, Sigitas Masiulionis, Regimantas Baravykas, Algirdas Kopūstas, Juozas Varžgalys, Mindaugas Tamošiūnas.
Praėjusią savaitę savo pastebėjimus minėtais šilumos ūkio klausimais politikai buvo išdėstę ir rajono vadovams. Tačiau tikina konkretaus atsakymo neišgirdę.
Tyrė darbo grupė
Pasidomėjus apie ligoninės katilinės likimą rajono mero Vydo Paknio, jis sakė nemanantis, kad pertvarka išaugins šilumos kainą ir tuo pačiu ligoninės skolas.
Jis sako, kad iki šiol deklaruota šilumos kaina Ukmergės ligoninei buvo nepagrįsta – „nuo lubų“. Prijungus ligoninės šilumos ūkį prie „Ukmergės šilumos“ tinklų, ekonominis dalykas tikrai nepablogės. Šias išvadas padarė mero potvarkiu sudaryta darbo grupė.
Pasak mero, ligoninės katilinė – savivaldybės bei UAB „Izobara“ nuosavybė. Tačiau liepos 5 dieną gautas raštas iš AB „DNB lizingas“, kuriame teigiama, kad ligoninės katilinės įranga nuo šiol yra banko nuosavybė dėl nevykdomų „Izobaros“ įsipareigojimų bankui.
„Šiuo metu svarbiausi ne ekonominiai dalykai, bet tai, kad ligoninė iš viso galėtų pradėti šildymo sezoną laiku“, – aiškino rajono vadovas.
Prašė vadovas
Pasak V. Paknio, rugpjūčio 7 dieną savivaldybės administracija gavo neseniai paskirto Ukmergės ligoninės vyriausiojo gydytojo Rimvydo Civilkos prašymą prijungti įstaigos šilumos ūkį prie „Ukmergės šilumos“ tinklų.
Kodėl nebuvo prašoma ligoninės valdybos ir rajono tarybos pritarimo? „Šiuos reiklus spręsti – ligoninės vadovo kompetencija“, – paaiškino meras.
Ieško kito banko
Kalbėdamas apie biokatilinės Deltuvos gatvėje statybas, V. Paknys paaiškino, kad šiuo metu ieškoma kito banko – „viskas žvalgybų ir tarimosi stadijoje“.
Anot jo, kaltinimas, kad į šilumos ūkį vėl bandoma įsileisti „Miesto energiją“, neturi pagrindo.
Pernai su Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondu pasirašyta sutartis dėl ne galingesnės kaip 5 MW galios biokatilinės statybos Deltuvos gatvėje. Šioms statyboms prireiktų apie 5 milijonų litų.
Biokatilinės statybos parengiamieji darbai užstrigo dėl su Ūkio banku susijusių finansinių bėdų. Mat UAB „Ukmergės šiluma“ buvo paskelbusi konkursą paskolą suteikiančiam bankui išrinkti. Laimėjo Ūkio bankas, kurio jau nebėra. Su juo sutartis taip ir nebuvo sudaryta.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ