Šešuoliuose gyvenantis istorikas, etnografas Stanislovas Budraitis su bendraminčiais miesteliui padovanojo gražių dovanų. Šiųmetinius tradicinius Šešuolių atlaidus – Onines paženklino keli unikalią istorinę vertę turintys akcentai.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Knygelę ir medalį Stanislovas Budraitis įteikė vienam iš bendraminčių – kalviui Juozui Šimoniui.
Pačiame Šešuolių centre sekmadienį buvo pašventintas koplytstulpis. Jo idėjos krikštatėvis – S. Budraitis, o sumanymo įgyvendintojai – skulptorius Valentinas Butkus, kalviai Petras ir Juozas Šimoniai, miestelio seniūnas Jonas Dikčius.
Ąžuolinis metaliniais akcentais išpuoštas šešių metrų aukščio koplytstulpis puikiai įsikomponavo į miestelio erdvę. Netoliese – 1923 metais statytas paminklas Lietuvos nepriklausomybei, už jo – miestelio bažnyčia. Idėjos sumanytojai įsitikinę – tokia dovana – tai puikus įrodymas, kad bendromis jėgomis kiekvieną gražų sumanymą galima įgyvendinti. Tiesa, skulptoriui už darbus lėšas dar teks surinkti, tačiau tiki – bendromis jėgomis tai pavyks padaryti.
Šešuolius papuošė koplytstulpis.
Dar vieną koplytstulpį S. Budraitis pastatė savo sodyboje. Ir neatsitiktinai – koplytstulpiai, kryžiai šiam prieš ketverius metus Šešuoliuose apsigyvenusiam etnografui – išskirtinai brangus istorinis palikimas. Mano, kad jį būtina išsaugoti.
Puoselėdamas šią mintį vyras surinko medžiagą apie krašto kryžius, koplytstulpius, kapinaites, varpus, bažnyčią ir joje tarnavusius kunigus ir išleido knygą.
Knygoje „Šešuolių seniūnijos kryžiai ir koplytstulpiai“ taip pat pažymėti visi šių apylinkių kaimai. Toks leidinys – unikali dovana, apie kurią galėtų svajoti kiekvieno kaimo bendruomenė.
Knygą autorius išleido savo lėšomis. Už pagalbą dėkoja rėmėjams: klebonui monsinjorui Juozapui Dabravolskui ir ūkininkui Jurgiui Paliukui.
Autorius pasakojo, kad šiame krašte būdamas naujakuriu labai norėjo pažinti apylinkes. Greitai pamatė, kad kai kurios sodybos – tikri istorijos klodai, paženklinti kryžiais, koplytstulpiais, rūpintojėliais.
Motociklu S. Budraitis apvažiavo ir pats nufotografavo įdomiausias sodybas, o svarbiausia – prie jų stovinčius kryžius. Ilgai analizavo ir bažnytinius archyvus. Medžiagą knygelei rinko porą metų. Iš viso įamžino apie 50 kryžių. Kai kurie iš jų – senutėliai, apleisti, galbūt ateityje tik nuotraukose ir beliksiantys.
Knygelėje panaudotos poetės Danutės Vaskelaitės eilės. Leidinys išleistas 150 egzempliorių tiražu.
Istorinių dovanų miesteliui kompoziciją vainikavo keramikinis medalis, sukurtas ir pagamintas miestelio seniūno Jono Dikčiaus užsakymu. Per Onines šiuo medaliu buvo apdovanoti krašto istoriją puoselėjantys šešuoliškiai.