Olimpinių žaidynių istorijoje – ir ukmergiškiai

Autorius Ukmergės žinios

Prancūzijoje prasidėjusios Paryžiaus vasaros olimpinės žaidynės prikaustė milijonų žmonių dėmesį visame pasaulyje. Nors Lietuvos sportininkų komandoje ukmergiškių nėra, būta žaidynių, kuriose dalyvavo ir mūsų krašto sportininkai.

2024-ųjų vasaros olimpinės žaidynės oficialiai yra trisdešimt trečioji olimpiada. Tai – daugiašakės sporto žaidynės, kurios prasidėjo liepos 26-ąją ir vyks iki rugpjūčio 11-osios.

Pasižvalgius po olimpinių žaidynių istoriją randame ir ukmergiškių pavardžių.

Ukmergės sporto centro metodininkas organizatorius, ilgametis treneris Rimantas Lenartavičius pasakojo, kad,  jo žiniomis, olimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovavo du sportininkai ukmergiškiai.

Geriausiai žinoma 1961 m. gimusi slidininkė Vida (Mogenytė) Vencienė, olimpiadose dalyvavusi 1992-aisiais ir 1994-aisiais, kaip Lietuvos slidinėjimo lenktynių sportininkė. Aukščiausia vieta, varžantis laisvos Lietuvos rinktinėje, buvo 11-a, pasiekta 1992-aisiais.

1992-aisiais žiemos olimpinės žaidynės buvo surengtos Prancūzijos mieste Albervilyje vasario 8–23 dienomis. Sportininkė 15 km ruože iškovojo 11-ą vietą, 5 km ruože tapo 19-a, o įveikdama 30 km užėmė 116 poziciją. 

1994-ųjų žiemos olimpinės žaidynės vyko vasario 12–27 dienomis Norvegijos mieste Lilehameryje. Šiose žaidynėse V. Vencienė 30 km ruože buvo 25-a, 15 km – 32-a.

Tais metais žiemos olimpinės žaidynės pirmą kartą rengtos atskirai nuo vasaros žaidynių ir pirmą kartą istorijoje praėjus vos 2-ejiems metams po paskutinių žiemos olimpinių žaidynių. Lilehameris tapo šiauriausiu miestu pasaulyje, kada nors rengusiu žiemos olimpiadą.

Savo sportinę karjerą V. Vencienė pradėjo dar sovietmečiu. Atstovaudama Tarybų Sąjungai sportininkė iškovojo aukso ir bronzos medalius 1988-ųjų žiemos olimpinėse žaidynėse Kalgaryje, Kanadoje. 10 km ruože ji iškovojo auksą, o 5 km –  bronzą.

Pasak R. Lenartavičiaus, tarp jo paties treniruotų auklėtinių taip pat yra vienas olimpietis. Tai – 1979 m. gimęs dziudo imtynininkas Marius Paškevičius. R. Lenartavičius sportininką treniravo apie septynerius metus – nuo trečios iki dešimtos klasės.

2000-aisiais M. Paškevičius buvo Sidnėjaus (Australija) vasaros olimpinių žaidynių dalyvis ir užėmė 16-ą vietą.

2012-aisiais ukmergiškis dar kartą dalyvavo vasaros olimpinėse žaidynėse, kur pasiekė aštuntfinalį ir iškovojo 9-ą vietą. Šios žaidynės vyko liepos 27 – rugpjūčio 12 dienomis Londone, Didžiojoje Britanijoje. Londonas – pirmasis miestas, kuriame olimpinės varžybos buvo surengtos trečią kartą.

Šiemet vasaros olimpinės žaidynės į Paryžių sugrįžo, praėjus šimtmečiui nuo 1924-ųjų. Tai – šeštosios olimpinės žaidynės, kurias rengia Prancūzija (trys vasarą ir trys žiemą) ir pirmas kartas, kai dvejos iš eilės olimpinės žaidynės vyks Europoje. 2026-aisiais žiemos olimpinės žaidynės vyks Italijoje.

Šiemet paralimpinėms žaidynėms irgi ruošiasi net du ukmergiškiai.

Paryžiuje rungsis iš Ukmergės kilusi maratonininkė Aušra Garunkšnytė. Ji taps pirmąja Lietuvos maratonininke moterimi paralimpinėse žaidynėse. Ilgų nuotolių bėgikė, turinti regėjimo negalią, prieš trejus metus ruošėsi vykti į Tokijo žaidynes, tačiau prieš pat olimpiadą patyrė sunkią traumą.

R. Lenartavičiaus duomenimis, A. Garunkšnytė treniruojasi Vilniuje, tačiau gyvena Ukmergėje. Porą kartų yra dalyvavusi Vasario 16-ąjai paminėti skirtame bėgime Pabaiskas–Ukmergė.

Šiemet Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse taip pat dalyvaus dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis. 1993 m. gimusiam regos negalią turinčiam sportininkui ši olimpiada ne pirmoji. 2020-aisiais Tokijuje vykusiose vasaros paralimpinėse žaidynėse jis iškovojo bronzos medalį vyrų iki 73 kg svorio rungtyje.

Primename, kad 2020-ųjų Tokijo (Japonija) vasaros olimpinės ir paralimpinės žaidynės dėl pandemijos buvo nukeltos į 2021-uosius. Olimpiada išlaikė 2020-ųjų pavadinimą, nors vyko 2021-aisiais.

Prieš tai O. Bareikis 2016 metais Rio de Žaneire (Brazilija) vykusiose vasaros paralimpinėse žaidynėse taip pat kovėsi dėl bronzos medalio vyrų iki 66 kg svorio rungtyje, tačiau tąsyk nelaimėjo.

Pasak R. Lenartavičiaus, O. Bareikį, jam besimokant Ukmergėje, trejus metus treniravo ukmergiškis Artūras Sakas. 

Šiųmetės Paryžiaus paralimpinės žaidynės vyks rugpjūčio 28 – rugsėjo 8 dienomis.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *