Rajono tarybai pateiktos savivaldybės kontrolieriaus išvados dėl beglobių gyvūnų priežiūros programos vykdymo. Iš jų matyti, kad programa labai nuostolinga.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Beglobių gyvūnų priežiūra savivaldybei – per brangi.
Nuspręsta, kad bus ieškoma kitų sprendimų, vienas kurių – paslaugos pardavimas.
Ukmergės rajono meras Vydas Paknys praėjusią savaitę vykusį posėdį pradėjo nuo pastabų. Jis kritikavo kai kurių tarybos narių požiūrį į išvažiuojamuosius posėdžius seniūnijose. Jei eilinių posėdžių lankomumas neblogas, nuo išvažiuojamųjų išsisuka kur kas didesnė dalis politikų.
Meras priminė, kad rajono valdžios vizitas į seniūnijas – galimybė kaimo gyventojams išsakyti savo problemas ar pasigirti sėkme. Į tai reiktų žvelgti atsakingai.
V. Paknys informavo, jog Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė savivaldybės Kontrolės komiteto pirmininkė Elena Mirinavičienė pateikė prašymą, kad į Kontrolės komiteto sudėtį būtų įtrauktas jos bendrapartietis Juozas Varžgalys.
Tačiau, pasak mero, šis komitetas sudarytas vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu bei tarybos veiklos reglamentu ir įtraukti minėtą narį į jį nėra pagrindo.
Dėl konsultacijų negarantuoja
Tarybos nariai svarstė klausimą dėl savivaldybės bendradarbiavimo sutarties su Aleksandro Stulginskio universitetu. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Giedriaus Pociaus manymu, sutartis ir pats bendradarbiavimas Ukmergei duotų nemaža naudos.
„Tvarka ir teisingumas“ partijos narys Mindaugas Tamošiūnas klausė, ar esant tokiai sutarčiai universitetas teiktų konsultacijas savivaldybei. Mat jis buvo nuvykęs į šią įstaigą pasikonsultuoti rajono šilumos ūkio klausimais, tačiau jam buvo paaiškinta, kad konsultacijos neteikiamos.
V. Paknys mano, kad sutartis pagrindą gauti konsultacijas suteikia, tačiau patikino negalįs garantuoti už universiteto sprendimą.
Pavojus dėl nuosavybės išsklaidė
Svarstant klausimą dėl Pilies gatvėje esančio garažo dalies perdavimo Ukmergės rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai, suabejota, ar tai tikslinga. Garažas, kurio plotas apie 53 kvadratiniai metrai, nuosavybės teise priklauso savivaldybei. Vis dėlto, kaip ir prašyta, 18 kvadratinių metrų dalis buvo perduota Kontrolės ir audito tarnybai valdyti, naudoti ir disponuoti patikėjimo teise.
Dvaro
rekonstrukcijai pritarė
„Ukmergės žiniose“ jau rašėme, kad Užugirio (A. Smetonos) dvare vėl planuojamos permainos. Kultūros ministerijai paskelbus kvietimą teikti paraiškas 2009–2014 metų Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo paramai gauti, savivaldybė ėmėsi spręsti tęstinių projektų įgyvendinimo galimybes.
Parama bus teikiama pagal programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“. Yra galimybė gauti finansavimą medinio nekilnojamojo kultūros paveldo statinių rekonstrukcijai. Gavus finansavimą būtų rekonstruoti du mediniai pastatai – dvaro kumetynas ir pirtis.
Ukmergės savivaldybės rengiamo projekto „Užugirio (A. Smetonos) dvaro pritaikymas turizmo reikmėms“ numatoma vertė – apie 2 mln. litų.
Tarybos prašyta pritarti projekto įgyvendinimui. Dauguma sutiko, kad dvaro pastatų rekonstrukciją reikia tęsti.
Gavus patvirtinimą dėl projekto finansavimo, iš savivaldybės biudžeto bus skirta ne mažiau kaip 12 proc. lėšų tinkamoms išlaidoms finansuoti.
Patarė butų nelaikyti tuščių
Spalio mėnesį taryba įpareigojo Kontrolės tarybą atlikti savivaldybės būsto remonto programos lėšų panaudojimo per 2012 metus ir 2013 metų tris ketvirčius auditą.
Informaciją apie atliktą auditą pristatė savivaldybės kontrolierė Onutė Mikelienė.
Socialiniame būste gyvenantys asmenys moka nuomos mokestį, kurį sudaro administravimo ir kaupimo lėšos. Mokesčio apskaičiavimas patvirtintas tarybos.
UAB Ukmergės butų ūkis surinko iš gyventojų ir pervedė į savivaldybės biudžetą 2012 m. – 56,3, 2013 m. – 145,7 tūkst. litų.
Audito ataskaitoje nurodyta, kad per tikrinamą laikotarpį įmonė atliko būsto remonto darbų už 254,8 tūkst., o kaupimo lėšų pervedė 202 tūkst. litų.
Rastas vienas neteisėtai išrašytas dokumentas – 985 litų sąskaita savivaldybei už jai nuosavybės teise nepriklausantį būstą.
Kitų pažeidimų, panaudojant savivaldybės būsto remonto programos lėšas, tikrinant Butų ūkio atsiskaitymus nenustatyta.
Išvadose kontrolierė patarė nutraukus nuomos sutartis kitų nuomininkų apgyvendinimo klausimą spręsti operatyviau. Tuo labiau, kad socialinio būsto eilėje laukia šimtai ukmergiškių.
Taip pat kontrolierė atkreipė dėmesį į tarybos nustatytą tvarką, kad socialinio būsto remontą atlieka ta pati įmonė – nėra skelbiami viešieji pirkimai. Tokia tvarka negarantuoja, kad lėšos visuomet naudojamos taupiai.
Kontrolierės pateiktą medžiagą dar nagrinės tarybos Kontrolės komitetas.
Gyvūnų prieglauda nuostolinga
Tarybos sprendimu atliktas ir kitas auditas. Tikrintas benamių šunų ir kačių kontrolės programos įgyvendinimas už 2012 metus ir 2013 metų tris ketvirčius.
Benamių gyvūnų gaudymo ir priežiūros paslaugas teikia UAB Ukmergės butų ūkis. Įmonė su savivaldybe sudarė dvi sutartis – 2012 ir 2013 metams.
Kasmet savivaldybės biudžete šiai programai buvo skirta po 50 tūkst. litų. Tačiau Butų ūkio išlaidos į šią sumą netilpo.
Pernai įmonė pateikė savivaldybei sąskaitų už 243 tūkst., šiemet – už 75 tūkst. litų. Savivaldybė Butų ūkiui skolinga 211 tūkst. litų.
Audito metu nustatytas pažeidimas. Dėl neteisingai taikyto PVM Butų ūkis pateikė apmokėjimui 7,3 tūkst. litų daugiau nei priklausė.
Pasak O. Mikelienės, sutartis savivaldybei ekonomiškai nenaudinga. Įmonės pateiktuose dokumentuose atsispindi paslaugų sąnaudos – daugiau kaip 50 proc. skirta trijų darbuotojų atlyginimams, 19 proc. – patalpų nuomai. Sąnaudos gyvūnų maistui sudaro tik 3,7 proc.
Pernai vieno gyvūno išlaikymas kainavo 1204, šiemet – 432 litus.
Išvadose patariama imtis priemonių dėl beglobių gyvūnų paslaugos išlaidų mažinimo. Posėdyje pritarta minčiai, kad tolimesnio benamių gyvūnų priežiūros piginimo klausimas – ypač svarbus rajono biudžetui.
Audito duomenis dar turi išanalizuoti Kontrolės komitetas.
V. Paknys sako, kad po to ir bus sprendžiama – pasilikti prie esamos tvarkos ar skelbti viešą konkursą šios paslaugos pardavimui.
Apibėrė klausimais
Posėdžio pabaigoje tarybos nariai turėjo klausimų rajono vadovams ir savivaldybės administracijai.
Į visą sąrašą konservatoriaus Andrius Kalesniko klausimų pažadėta išsamiai atsakyti kitame tarybos posėdyje.
Opozicijos atstovas liberalcentristas Regimantas Baravykas priekaištavo savivaldybės administracijai, kad ši nepaaiškina gyventojams, kaip elgtis, atėjus į butus UAB „Miesto energija“ atstovui. Šiomis dienomis kaip tik išplatinti šios įmonės pranešimai, kad „Miesto energija“ lankysis butuose ir keis karšto vandens skaitiklius.
Nors jau keletą metų nei šilumos, nei karšto vandens ši įmonė netiekia, siuntinėja sąskaitas už karšto vandens apskaitos priemonių priežiūrą.
Anot R. Baravyko, patardama gyventojams neįsileisti „Miesto energijos“, savivaldybė įneša tik daugiau destrukcijos. „Turite pasakyti, kad draudžiama net prisiliesti prie skaitiklių, juos keisti“, – mokė jis.
Rajono meras paaiškino, kad šiuo klausimu su buvusiu nuomininku seniai tęsiasi teisiniai ginčai. Savo poziciją savivaldybė ne kartą išsakė tiek spaudoje, tiek savo tinklapyje.
„Kreiptasi visur, kur tik galim, rašom raštus. Taip pat ir į Generalinį prokurorą. Mūsų nuostata – gyventojai neturi įsileisti „Miesto energijos“ darbuotojų. Kadangi šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, laukiame, kokį galutinį tašką padės teisinės institucijos“, – pasakojo rajono vadovas.
V. Paknys kreipėsi ir į tarybos narius, kad šie taip pat aiškintų žmonėms, kad „Miesto energija“ nėra įgaliota atlikti minėtų darbų. Karšto vandens skaitiklių priežiūrą, jų keitimą bei aptarnavimą Ukmergėje turi teisę vykdyti tik UAB „Ukmergės šiluma“. Tik ji gali informuoti apie karšto vandens skaitiklių tikrinimą, keitimą ar patikrą.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ