Pavasarį policijos pareigūnai sieja su neleistinomis jaunimo pramogomis. Kai nebešalta, jaunuoliai traukia ieškoti vietų, tinkančių leisti laiką gurkšnojant alkoholį. Tokie pasibuvimai gali baigtis pareigūnų moralais ir šokiruotų tėvų reakcija.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Geriančius nepilnamečius pareigūnai vadina visos Lietuvos problema.
„Orai atšyla – prasideda linksmybės“, – sako policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio specialistė Ingrida Juzėnienė. Žiemą slapčia stipriuosius gėrimus ragaujančius nepilnamečius pareigūnams tenka vaikyti iš namų laiptinių. Tuo tarpu dabar, anot pašnekovės, reikia laukti tuoj prisipildysiančių paupių, parko, miesto stadiono.
Geriantys nepilnamečiai, pareigūnės teigimu, yra visos Lietuvos problema, o lengviau atsikvėpti leidžiančiais rodikliais Ukmergė tikrai neišsiskiria. Neblaivūs jaunuoliai policijai įkliūva patikrinimų, prevencinių priemonių metu. Dėl girtavimo pernai protokolais „premijuoti“ apie šimtas nepilnamečių. Už alkoholio vartojimą viešoje vietoje šiemet jau nubausti devyni.
Pamėgo apleistus butus
Atšilus orams, jaunųjų nusidėjėlių aptinkama mokyklų, vaikų darželių teritorijose, autobusų stotelėse, ypač – kaimuose. Juos lyg magnetas traukia „Eifelio“ prieigos. Gausiai slampinėjančių prie šio prekybos centro mokinių policijos darbuotojai randa net pamokų metu.
Užbaigti girtaujančių jaunuolių „puotų“ pareigūnai taip pat vyksta į bendrabučius, apšnerkštus butus, kuriuose įsikūrę asocialūs asmenys. Čia gausiai besilankančios kompanijos teisėsaugininkų nebestebina. „Kai reikia pašvęsti, atranda, kur pabūti, nors ir apleista…“ – sako specialistė.
Į nemalonumus įsipainiojančių asmenų amžius – 14–17 metų. Pašnekovė prisimena atvejį, kai policijos dėmesio neišvengė jauniausias pažeidėjas, kuriam buvo devyneri. Jis buvo užkluptas ant miesto piliakalnio, kur „gaivinosi“ sidru.
Prašo neišduoti tėvams
Apsvaigusius vaikus privaloma pristatyti tėvams. Jeigu namuose jų nerandama, ieškoma kito suaugusio asmens – tetos, dėdės. Išsigandę jaunuoliai prašo pareigūnų nieko nesakyti gimdytojams, prisiekinėja nebegirtuokliausiantys. Per tokius atžalų pokštus į keblią situaciją papuola ir tėvai. „Nė vienas neapsidžiaugia, pamatęs vaiką su pareigūnu ir sužinojęs, kas nutiko“, – sako specialistė. Kai kurie tėvai, anot jos, būna šokiruoti dėl tokios sūnaus ar dukters „staigmenos“.
Už alkoholio vartojimą viešoje vietoje, kuria laikomi ir automobilis ar kavinė, nustatytos baudos. Jei pažeidėjui nėra 16 metų, baudą – nuo 50 iki 100 litų – turi sumokėti tėvai. Šešiolikmečiai už savo elgesį atsako patys: bauda sulaikytam girtam jaunuoliui – 30–50 litų. Kai kurių iš jų noro viešai linksmintis baudos neatbaido. Per metus po tris ar keturis sykius policijai įkliūvančius tuos pačius asmenis pareigūnė vadina turinčiaisiais „gerą patirtį“.
Blaivėsi ligoninėje
Populiariausi tarp jaunimo svaigalai – 6–8 laipsnių stiprumo alus bei sidras. Jų prisiragavę vyrukai neretai į alkoholio matuoklį pripučia daugiau kaip 2 promiles. Viena penkiolikmetė sykį pripūtė daugiau nei 3 promiles.
Apsinuodijusiems alkoholiu kartais prireikia ir medikų pagalbos. Prieš kurį laiką dėl to į ligoninę pateko trylikametė.
Pasiteisinimų, kodėl geria, nepilnamečiai turi per akis: jiems karšta ar neturi ką veikti. Kiti prisipažįsta šitaip keliantys sau nuotaiką. „Tokie jų atsakymai – kai kurie nieko blogo čia nemato“, – sako specialistė.
Ji apgailestauja, jog kai kurie prekybininkai parduoda alkoholinius gėrimus nepilnamečiams. Nors buvo nubausta keletas pardavėjų, draudimų paiso ne visi.
Skundų dėl laiptinėse ar kitur girtaujančių jaunuolių pareigūnai sulaukia ir iš gyventojų. I. Juzėnienė sako, jog žmonės neturėtų būti abejingi šiai problemai. Pastebėjus viešosios tvarkos pažeidimų, galima skambinti į policiją telefonais 60433 arba 8 612 75796.