Trys ukmergiškiai – dvi pensininkės ir vaikas – tą pačią dieną užkibo ant telefoninių sukčių kabliuko ir nuo jų nukentėjo.
Rugsėjo 5 dieną apie 13 val. telefono skambučio sulaukė 74 metų Želvos miestelio gyventoja T. D. Nepažinusi skambinusios moters balso, pasiteiravo, ar tai – ne duktė. Tuoj sulaukė teigiamo atsakymo. „Duktė“ aiškino, kad griūdama prasiskėlė lūpą, todėl jos balsas pasikeitęs. Ji sakė patekusi į nelaimę, netyčia sužalojusi mergaitę. Paskui davė telefoną kalbėti „pareigūnui“. Šis pensininkei aiškino, neva mergaitei lūžo kaukolės pamatas, o gydymui reikia 9000 litų.
Paskui jis patikino, kad pradžiai pakaks 1000 litų rankpinigių. Be to, paliepė nueiti į parduotuvę ir nupirkti „Tele 2“ papildymus už 200 litų. Tai įvykdžiusi moteris vėl sulaukė skambučio ir ėmė diktuoti papildymų numerius. Netrukus į namus sugrįžęs sūnus puolė motinai aiškinti, kad ją apgaudinėja sukčiai.
Želvos seniūnijos Paželvių kaime gyvenančiai 76 metų G. D. vyras, prisistatęs pareigūnu Blaževičiumi, paskambino apie 16 val. Jis pranešė, neva jos giminaitė sužalojo mergaitę, kurios gydymui reikia 1000 litų. Apie 17 val. į namus atvykusiam nepažįstamam vyriškiui moteris atidavė visą reikalautą pinigų sumą. Tik vėliau ji paskambino dukterėčiai ir sužinojo, kad jai nieko neatsitiko.
Į sukčių žabangas rugsėjo 5 dieną pateko ir mažametis, kuris telefono skambučio sulaukė apie 14 val. Paskambinęs vyras vaiką išgąsdino, neva mama pateko į nelaimę. Jeigu nori, kad viskas baigtųsi gerai, jis privalantis atiduoti papuošalus. Mažametis surinko auksinius papuošalus, kitus brangius daiktus ir viską atidavė atvykėliams. Apie 16 val. į namus sugrįžo vaiko tėvas V. P. Tuomet paaiškėjo, kad mamos jokia nelaimė neištiko, o vaiką tiesiog apgavo.
Pasak Ukmergės rajono policijos komisariato atstovės spaudai Astos Krogertienės, šiais metais rajone užregistruotos šešios tokio pobūdžio nusikalstamos veikos.
Policijos pareigūnai nuolat informuoja gyventojus apie galimus sukčiavimo atvejus, kalba apie tai susitikimuose, pataria, kaip apsisaugoti. Bendradarbiaujama su dvasininkais ir seniūnais, prašoma kuo plačiau paskleisti informaciją, ypač atkreipti vaikų ir senyvo amžiaus žmonių dėmesį. Deja, sukčiams vis dar pavyksta surasti aukų.
UŽ inf.
Pareigūnai primena, jog dažniausiai sukčiai pasirenka tokį apgavystės būdą: paskambinę prisistato artimu giminaičiu ar vaiku ir praneša, neva pateko į bėdą, padarė avariją. Naudodamiesi jūsų susijaudinimu, jie paprašo skubiai perduoti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Kitas variantas – prašo nupirkti papildymo kortelių.
Sulaukę tokio skambučio:
• neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymo, apgavikai stengiasi savo auką kuo ilgiau išlaikyti prie telefono, kad dar nespėjus atsitokėti kitas bendras spėtų atvykti paimti pinigų, todėl pats nutraukite pokalbį;
• paskambinkite giminaičiui ar artimam asmeniui, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga jūsų pagalba;
• jeigu tikrai jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo asmeniškai;
• neperduokite pinigų per tarpininkus ar į nurodytas sąskaitas;
• jei kilo įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami praneškite policijai;
• įspėkite savo vaikus apie galimus sukčiavimus telefonu ir paaiškinkite jiems, ką reikia daryti, sulaukus panašaus skambučio;
• jei paskambinęs asmuo prisistato policijos pareigūnu ir pareikalauja pinigų už neva padarytą avariją, netikėkite, nedelsdami apie tai informuokite policiją;
• įsidėmėkite: policijos pareigūnai telefonu jokių procesinių veiksmų neatlieka! Policijos darbuotojai telefonu gali tik iškviesti į apklausą, o atvykęs pas gyventoją nedėvintis uniformos pareigūnas privalo prisistatyti ir parodyti pažymėjimą.