Nuo puolančių vilkų kenčiantis galvijų augintojas rado sprendimą

Autorius Ukmergės žinios
Nuo puolančių vilkų kenčiantis galvijų augintojas rado sprendimą / NMA nuotr. Užs. Nr. 288

Kavalčiukų kaime Alytaus rajone auga keli šimtai galovėjų – Škotijoje išveistos vienos seniausių ir gryniausių mėsinių galvijų veislių pasaulyje atstovų.

Žmonės šių tik natūralia žole ir šienu mintančių jaučių mėsą vertina dėl skonio ir maistinių savybių, tačiau jų gviešiasi ir vilkai, mat galvijai ekologiniame ūkyje visus metus ganosi gryname ore. Dzūkijoje ūkininkaujantis Aidas Abromaitis džiaugiasi, kad pasinaudojus ES parama gyvūnus pavyksta vis geriau apsaugoti.

Siekdama padėti ūkininkams apsisaugoti nuo vilkų, kreiptis dėl paramos Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia jau dabar. Paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Prevencinių priemonių taikymas prieš vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“ (priemonė) galima teikti iki gegužės 31 d.

Ekologiškai auginamiems galvijams – geras aptvaras

Kavalčiukų kaime ūkininkauja jau penkta Abromaičių šeimos karta. A. Abromaičio žodžiais tariant, pati gamta padiktavo, kad veikla galiausiai išsigrynino į vienintelę žemės ūkio šaką. Žemės čia toli gražu ne pačios derlingiausios, tad geriausia išeitis – plačiose, kalvotose pievose užsiimti galvijininkyste.

„Galovėjai – mėsiniai galvijai, kurie ištisus metus yra ganomi laukuose. Mūsų ekologiniam ūkiui nereikia tvartų, tik pievų ir ganyklų: galvijai kvėpuoja grynu oru, visą laiką būna lauke. Dėl to ypač svarbu turėti gerus aptvarus, pro kuriuos neprasibrautų plėšrūnai“, – apie ūkio specifiką pasakoja dzūkas.

Dabar pagrindinis projektas – apsaugoti kuo daugiau gyvulių nuo vilkų. Gavęs pirmąją paramą, ūkininkas už ją įsigijo 20 tūkst. metrų 2,5 mm vielos, 500 vnt. kuoliukų ir elektrinio piemens impulsų generatorių – jo žodžiais tariant, viso pagrindo, kurio reikia geram ir ilgaamžiam aptvarui.

„Didžiausia paskata kreiptis dėl paramos ta, kad ji padengia visą 100 proc. projekto išlaidų, tad nėra dėl ko net dvejoti – parama vienareikšmiškai be galo naudinga. Šiemet taip pat planuoju dėl jos kreiptis, kad apsaugoti didesnį kiekį gyvulių ūkyje“, – teigia ūkininkas.

Išlaidas kompensuos 100 proc.

Šiam KPP priemonės paraiškų kvietimo etapui skirta 750 521 Eur paramos lėšų. Vienas paramos gavėjas gali gauti iki 5 tūkst. Eur paramos, tinkamas finansuoti išlaidas kompensuojant 100 proc. Ppparamos lėšomis PVM nekompensuojamas.

Pagal veiklos sritį „Prevencinių priemonių taikymas prieš vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“ ūkininkams bus kompensuojamos išlaidos, patirtos įsigijus vielinį, juostinį arba tinklinį elektrinius aptvarus ir (arba) jų dalis, taip pat elektros tiekimo ir palaikymo įrenginį (-ius) ir (arba) jo (-ų) dalis.

Priemones įsigyti ir įrengti bei pateikti NMA mokėjimo prašymą būtina per 12 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

Svarbu, kad apsaugos nuo vilkų priemonės būtų įrengtos laikantis įgyvendinimo taisyklėse nustatytų techninių reikalavimų ir rekomendacijų. Taip pat jas privalu išlaikyti bei užtikrinti, kad tinkamai veiktų iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos, t. y. 5-erius metus po paskutinio paramos išmokėjimo dienos.

Kas gali kreiptis dėl paramos

Dėl paramos kviečiami kreiptis tų sklypų savininkai, kurie yra savivaldybėse, labiausiai kenčiančiose nuo vilkų , o vilkų padarytos žalos atvejų per pastaruosius 5 metus buvo daugiausia. Šiuo paraiškų kvietimo etapu įvardytos šios savivaldybės:

I savivaldybių grupė: Anykščių r., Lazdijų r., Molėtų r., Utenos r.;

II grupė:  Alytaus r., Ignalinos r., Kalvarijos sav., Klaipėdos r., Kupiškio r., Rokiškio r., Šilalės r., Telšių r., Vilkaviškio r. Vilniaus r.;

III grupė: Biržų r., Elektrėnų sav., Jurbarko r., Kaišiadorių r., Marijampolės sav., Pagėgių sav., Plungės r., Prienų r., Rietavo sav., Šalčininkų r., Šakių r., Širvintų r., Tauragės r., Ukmergės r., Varėnos r., Zarasų r.

Jei bus sulaukta tiek prašymų, kad būtų viršyta skirtoji suma, paraiškos bus papildomai vertinamos jas reitinguojant pagal tai, kurioje savivaldybėje bus įgyvendinamas projektas bei kiek laikoma ūkinių gyvūnų pagal priemonės Įgyvendinimo taisyklių 2 priedą.

Paramos gali kreiptis tiek fiziniai (ne jaunesni kaip 18 m.), tiek juridiniai asmenys, teisėtais pagrindais valdantys žemės sklypus, kuriuose numatoma įrengti apsaugos priemones, ir užsiimantys žemės ūkio veikla: deklaruojantys pasėlius ir žemės ūkio naudmenas ir turintys Priemonės įgyvendinimo taisyklių 2 priede nurodytų Ūkinių gyvūnų registre valdos valdytojo ir (ar) partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario vardu užregistruotų ūkinių gyvūnų. Šie turi būti suženklinti ir registruoti Ūkinių gyvūnų registre.

Paraiškos – elektroniniu būdu

Pakeitus KPP administravimo taisykles, paraiškos priimamos tik elektroniniu būdu, t. y. dokumentai NMA turi būti teikiami pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, juos siunčiant el. paštu [email protected], arba naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos ŽŪMIS (www.zumis.lt) pranešimų siuntimo funkcionalumu (ŽŪMIS meniu punktas „Pranešimai“).

A.Abromaitis patikina, kad užpildyti paraišką yra ne tik lengva, bet ir patogu. „Visus dokumentus užpildyti gali sau tinkamu laiku, nereikia niekur važiuoti. Galiu nuraminti abejojančius, kad procesas nėra sudėtingas – aš pats viską pasidariau. Be to, jeigu iškiltų klausimų, manau, kad NMA darbuotojai visuomet maloniai suteiks papildomos informacijos“, – savo patirtimi dalijasi ūkininkas.

NMA nuotr.

Užs. Nr. 288

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *