Ar kada nors susimąstėte, kaip jauni žmonės iš skirtingų šalių užmezga ryšius? Rugpjūčio pabaigoje dalyvavau „Socialising Unites Us“ stovykloje Estijoje, kurioje Ukrainos ir Estijos jaunimas susitiko, žaidė, dalinosi savo kultūromis ir šventė Ukrainos nepriklausomybės dieną. Šią iniciatyvą rėmė Europos solidarumo korpusas, suteikdamas galimybę dalyviams susipažinti, mokytis ir palaikyti vieni kitus šiais sudėtingais laikais.
Stovyklos pradžia –
susipažinimas ir pirmieji įspūdžiai
Kai vasara jau artėjo prie pabaigos, gavau kvietimą dalyvauti „Erasmus Solidarity Project“ projekte, kuris subūrė jaunimą iš Estijos ir Ukrainos. Jau žinojau šiek tiek apie šią iniciatyvą, todėl susidomėjimas buvo dar didesnis. Susikroviau daiktus ir išvykau į dviejų dienų jaunimo stovyklą, vykusią Vesus (Võsu) miestelyje, Estijoje.
Kelionė prasidėjo anksti ryte Taline – valandos trukmės važiavimas automobiliu leido pasimėgauti ryto saulės spinduliais, stebėti gražią Estijos gamtą ir net pastebėti žmones, renkančius grybus pakelėse.
Atvykus į stovyklą, mūsų laukė trumpas susipažinimas ir įdomus piešimo žaidimas, kuriame susijungė bendravimas, kūrybiškumas ir juokas. Užduotis atrodė paprasta: parašyti 15 atsitiktinių žodžių ir laukti tolimesnių instrukcijų. Tačiau kiekviename žaidimo etape užduotis tapo vis įdomesnė – reikėjo piešti su partnerio ranka, užrištomis akimis arba sukryžiavus rankas su kitu dalyviu. Prieš šią veiklą tarp dalyvių dar jautėsi nedidelis atstumas, tačiau po jos visi tapo kur kas artimesni.
Smagus laikas prie jūros ir kultūrų artėjimas
Po pietų patraukėme į paplūdimį, kur radome tradicinę Estijos kaimo sūpynę – tokią galima rasti daugelyje Estijos miestelių. Ši vieta visiems labai patiko – kai kurie suposi sūpynėse ir dainavo, kiti žaidė tinklinį ar net išsimaudė vandenyje.
Vakare laukė komandiniai žaidimai, o tuomet – stovyklos svarbiausias momentas – laužas. Kepėme dešreles, žaidėme klausimų žaidimą, kad geriau vieni kitus pažintume, klausėmės ukrainietiškos popmuzikos ir diskutavome apie abiejų šalių kultūras. Nuotaika buvo puiki – visi dainavo, šoko ir mėgavosi bendryste.
Antra diena – Ukrainos
nepriklausomybės šventė ir tradiciniai žaidimai
Antroji stovyklos diena prasidėjo rytiniu jogos užsiėmimu, kur kiekvienas dalyvis turėjo pademonstruoti vieną mankštos pratimą. Po pusryčių išbandėme klasikinius estų vaikystės žaidimus, tokius kaip „Heeringas, heeringas 123“ ir „Pallikull“.
Ši diena buvo ypatinga, nes būtent rugpjūčio 24-ąją Ukraina mini savo nepriklausomybės dieną. Nepaisant vykstančio karo ir nežinomybės dėl ateities, stovykloje dalyvaujantys jaunuoliai išlaikė pozityvumą ir džiaugėsi kiekviena kartu praleista akimirka.
Projekto organizatorė:
„Norėjome sukurti saugią erdvę ukrainiečiams“
Turėjau galimybę pasikalbėti su projekto sumanytoja Kirsti Sinivee iš Vokietijos–Baltijos ateities fondo (Deutsch-Baltische Zukunftsstiftung), kuri pasidalijo savo mintimis apie šią iniciatyvą.
– Kaip gimė idėja organizuoti susitikimą tarp Estijos ir Ukrainos jaunimo?
– Šiuo metu dirbu Vokietijos–Baltijos ateities fonde, kuris daugiausia dirba su Baltijos šalių ir Vokietijos jaunimu, tačiau taip pat norėjome padėti ir Ukrainos jaunimui. Deja, iki šiol tam neturėjome galimybių. Dalyvaudama viename „Erasmus+“ mokymų kursų Vienoje, sutikau žmonių, dirbančių su pabėgėliais. Jie pasakojo, kad daugelis ukrainiečių jaunimo baigia mokyklą, bet neturi ką veikti. Tai mane įkvėpė sukurti projektą, kuris padėtų jiems įsilieti į bendruomenę ir kartu supažindintų su Estijos kultūra.
– Kas gali dalyvauti šiame projekte?
– Tai bendruomeninis projektas, todėl nėra griežto amžiaus cenzo, tačiau dažniausiai dalyvauja 15–17 metų jaunimas. Jauniausias dalyvis turėtų būti bent 12 metų amžiaus. Nors projektas orientuotas į ukrainiečius, prisijungti gali visi norintys.
– Kokie bus tolimesni projekto žingsniai?
– Visas projektas truks 9 mėnesius (nuo 2024 m. rugpjūčio iki 2025 m. balandžio) ir kiekvieną mėnesį vyks naujos veiklos. Kitas renginys bus dirbtuvės apie dirbtinį intelektą (AI) Estijos meno akademijoje. Taip pat planuojame žygius po pelkes, Kalėdų ir Velykų šventes. Visi renginių pasiūlymai ateina iš pačių jaunų žmonių – tai projektas „Iš jaunimo – jaunimui“.
– Kaip žmonės gali sužinoti daugiau apie projektą?
– Skleidžiame informaciją per „Instagram“, „Facebook“, „LinkedIn“ ir nuolat atnaujiname savo svetainę. Taip pat siunčiame informaciją mokykloms, tikėdamiesi, kad mokytojai ir koordinatoriai ją perduos jaunimui.
Ką apie stovyklą
mano dalyviai?
Pakalbinau du dalyvius – vaikiną ir merginą – apie jų įspūdžius. Abu sutiko, kad įsimintiniausias momentas buvo pirmosios dienos laužas. Jiems taip pat patiko komandinis darbas žaidimuose.
Vaikinas pripažino, kad svarbiausia pamoka buvo tarpusavio bendravimas, o mergina džiaugėsi galimybe tobulinti anglų kalbos įgūdžius. Abu apie projektą sužinojo iš Estijos pabėgėlių tarybos darbuotojų, kurie juos pakvietė prisijungti.
Pabaiga – nuo nepažįstamų iki draugų
Karo metu daug ukrainiečių jaunimo susiduria su socialinės izoliacijos problema. Estijoje šiuo metu gyvena daugiau nei 60 000 ukrainiečių, iš jų apie 34 000 – karo pabėgėliai. Nepaisant iššūkių, ši stovykla tapo įrodymu, kad jauni žmonės gali rasti ryšį, dalintis kultūromis ir palaikyti vieni kitus – net ir sunkiausiais laikais.
Jaunieji žurnalistai Europoje – Susipažinkite su autore
Greta Orehhova
„Pastaraisiais metais aktyviai domiuosi žmogaus teisėmis, savanoryste, jaunimo veikla ir „Erasmus+“ programa. Nuo 2022 m. prisijungiau prie „EuroPeers“ tinklo, kur dar labiau susidomėjau žurnalistika, nes pradėjau rašyti apie „Erasmus+“ patirtis.
Laisvalaikiu mėgstu keliauti, pažinti naujas kultūras ir žmones, leisti laiką su artimaisiais ir kasdien bent vienam žmogui padovanoti šypseną.“
Daugiau informacijos skaitykite https://youth.europa.eu/news/strangers-friends-2-day-camp-bonding-ukrainian-and-estonian-youth-during-war_en