Kasmet pirmąjį rugsėjo sekmadienį minima Europos žydų kultūros diena. Ukmergėje ji buvo paminėta žydų žudynių vietoje, prie paminklo Pivonijos šile. Kraštotyros muziejuje ta proga atidaryta Vilniaus geto afišų paroda.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas pasveikino susirinkusius tautiečius.
Istorijos šaltiniai liudija, kad iki Antrojo pasaulinio karo kone pusė Ukmergės miesto gyventojų buvo žydai. Lietuvą okupavus vokiečiams, naciai ėmėsi šios tautos genocido. 1941 m. Ukmergės ir apylinkių žydai buvo suvaryti į Vaitkuškio dvare įkurtą getą. Iš ten jie buvo varomi į Pivonijos šilą ir žudomi.
Šiandien tuos kraupius laikus mena žudynių vietoje esantis paminklas, kuris byloja, kad šioje vietoje buvo nužudyti 10 239 žmonės. Vien tik 1941 m. rugpjūčio 18–19 ir rugsėjo 5 d. čia nužudyti 6354 žydų tautybės asmenys.
Vis dėlto patys žydai įsitikinę, kad niekas tiksliai nežino, kiek jų tautiečių buvo nukankinta Pivonijos šile – gal keturiolika tūkstančių, o gal dar daugiau. Ši žudynių vieta įvardijama kaip viena masiškiausių Lietuvoje.
Į Pivonijos šile vykusį renginį atvyko žydų iš visos Lietuvos.
Kasmet pirmąjį rugsėjo sekmadienį lygiai 12 valandą čia susirenka žydų iš visos Lietuvos. Šiemet, minint tragiškų įvykių 70-metį, Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas pabrėžė, kad laikas atvykstančiųjų skaičiaus neretina. Atvirkščiai, kasmet tuo pačiu metu žudynių aukų tylos minute pagerbti atvyksta vis daugiau žmonių. Dauguma jų – žydų palikuonys, tačiau kasmet renginį dainomis ir posmais sušildo ir Ukmergės moksleiviai iš Dukstynos pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro.
Ukmergiškis Henrikas Gintautas pasidalijo prisiminimais apie ano meto įvykius. Prisiminė Antrojo pasaulinio karo pirmąją dieną, kuomet jis miesto centre sutiko savo klasės draugą žydą Hiršą. Ragino jį trauktis iš Ukmergės į Rytus. Šis tuomet taip ir pasielgė. Ir liko gyvas, o jo tėvai – užkasti čia, Pivonijos šile. H. Gintauto atmintyje – ir daug kitų ukmergiškių žydų: gydytojų, advokatų, fotografų, smulkių verslininkų. Visi jie ilsisi po ošiančiom eglėm…
Prisiminimais dalijosi H. Gintautas.
Čia – ir Ukmergės krašto bendruomenės pirmininko A. Taico giminės – senelio seserys, ir visų kitų atvykusiųjų artimieji. Ukmergės žydų bendruomenės, kurią vienija per 50 narių, vadovas įsitikinęs, kad jauni žmonės privalo žinoti savo istoriją.
Po minėjimo Pivonijos šile Ukmergės kraštotyros muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė visus pakvietė į muziejų. Čia atidaryta Vilniaus geto afišų paroda. Paradoksalu, bet net žvelgdami mirčiai į akis žydai rinkosi į gete vykusius renginius. Muziejininkė Jolanta Petronytė skaitė pranešimą apie Ukmergės žydus, buvo filmuojami gyvų liudininkų prisiminimai.