UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas neseniai pats pasiprašė tarybos sumažinti jo atlyginimą. Rajono meras paragino ir kitus savivaldybės įmonių vadovus sekti tokio kilnaus poelgio pavyzdžiu. Tačiau į šį raginimą reaguoti niekas neskuba.
Ligita JUODVALKIENĖ
Ukmergės rajono savivaldybė yra įsteigusi keletą pelno siekiančių įmonių. Dideliu pelnu pasigirti negali nė viena iš jų, o dauguma daug metų neišbrenda iš minuso. Nežiūrint to, kai kurių nuostolingų įmonių vadovų atlyginimai – pasakiški.
UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas neseniai pats pasiprašė tarybos sumažinti jo atlyginimą. Rajono meras paragino ir kitus savivaldybės įmonių vadovus sekti tokio kilnaus poelgio pavyzdžiu. Tačiau į šį raginimą reaguoti niekas neskuba.
Ligita JUODVALKIENĖ
Savivaldybės įmonių vadovų atlyginimus nustato rajono taryba.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Nors metai baigėsi prieš mėnesį ir pats laikas būtų įvertinti įmonių veiklos rezultatus, pagal mūsų savivaldybės nustatytą tvarką finansinė atskaitomybė tarybai bus pateikta tik gegužės mėnesį. Šiuo metu įmonių veikla vertinama pagal 2008 metų duomenis.
Panagrinėjus juos matyti, kad beveik visos savivaldybės įmonės pelnu pasigirti negali, o jų vadovų atlyginimai labai skiriasi. Kai kurių iš jų beveik siekia ministro algą, o kitų triūsas įvertinamas nė dviejų tūkstančių nesiekiančiu atlygiu.
Savotišką rekordą muša Ukmergės PSPC. Nežiūrint į didžiausius nuostolius, „brangiausias“ šiuo metu yra šio centro vadovo etatas. Vyriausiojo gydytojo atlyginimas siekia apie 7200 litų per mėnesį. Nedaug nuo jo atsilieka ir kitos medicinos įstaigos – VšĮ Ukmergės ligoninė – vyriausiojo gydytojo alga. Vadovo piniginę kas mėnesį papildo beveik 6900 litų.
Ukmergės PSPC bei VšĮ Ukmergės ligoninės, kurių steigėjas – savivaldybė, pelnas nėra pagrindinis tikslas, tačiau šios įstaigos taip pat jo siekia. Iš visų savivaldybės įmonių PSPC užpernai dirbo nuostolingiausiai. Jo finansinėje ataskaitoje – daugiau kaip 315 tūkstančių litų minusas.
Prie 5000 litų gerokai priartėję UAB Ukmergės butų ūkio bei UAB Ukmergės autobusų parko direktorių atlyginimai. Abi šios įmonės, užpraeitų metų duomenimis, dirba nuostolingai. Autobusų parko minusas – 119 tūkstančių, Butų ūkio – net 194 tūkstančiai litų.
Į mažiausiai apmokamų sąrašą įeina VšĮ Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro, UAB „Ukmergės šiluma“, UAB „Dainavos energetika“ vadovų atlyginimai. Jų dydis svyruoja apie 2000 litų.
Beveik prieš metus į rajono tarybą kreipėsi UAB “Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas. Jis pats paprašė sumažinti jo atlyginimą. Taryba prašymą patenkino ir iki naujų metų direktoriaus atlyginimą sumažino 10 procentų. Pasibaigus šiam terminui, direktorius pasiprašė susitarimą pratęsti. Sumažinta direktoriaus alga – 5040 litų.
R. Arlinskas sako, kad sumažėjus realizacijai, įmonei pakvipo nuostoliu. „Tik pradėjau nuo savęs. Atlyginimus teko mažinti visiems darbuotojams. Kaip kirpti darbuotojų algas, nejudinant savosios? Negalėjau kitaip pasielgti“, – atvirauja jis.
Daugiau nė iš vieno įmonės vadovo geros iniciatyvos nesulaukta. Rajono mero Algirdo Kopūsto teigimu, į jo raginimą patiems susimažinti atlyginimus įmonių galvos tylėjo. „Kai kam dar kartą asmeniškai pasiūliau, bet tylėjo kaip Marytė Melnikaitė“, – šmaikštavo meras.
Savivaldybės įmonių vadovų atlyginimus nustato rajono taryba. Šiuo metu savivaldybės administracija rengia sprendimo projektą mažinti direktorių algas, kurį turėtų teikti rajono tarybos nariams svarstyti artimiausiame posėdyje.
Anot A. Kopūsto, sprendimo projektas, kuriuo siūloma sumažinti algas medicinos įstaigų vadovams, neseniai buvo parengtas. „Vėliau apsigalvojome ir nusprendėme medikų neišskirti. Mažinimas turėtų paliesti visų įmonių vadovus“, – sako jis.
Ar savivaldybės administracija negalvoja parduoti nuostolingai dirbančių įmonių, A. Kopūstas kol kas neatskleidė. „Kažką daryti reikia. Jau svarstome apie nuostolingai dirbančių įmonių pertvarką“, – kalbėjo meras.