Rajono tarybos posėdyje patvirtinta nauja savivaldybės įmonių vadovų atlyginimų skaičiavimo tvarka. Nežiūrint to, kad biudžete nuolat trūksta pinigų būtiniausiems reikalams, dar didinamos įmonių direktorių algos.
Gedimino Nemunaičio nuotr. E. Mirinavičienė pristatė tarybos kreipimąsi į etikos sergėtojus.
Posėdžio pradžioje rajono meras Vydas Paknys supažindino su taryboje susikūrusiomis frakcijomis. Jų iš viso 7: Nepriklausoma, Darbo partijos (leiboristų), Lietuvos socialdemokratų partijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Valstiečių liaudininkų, Jungtinė ir Liberalų frakcijos.
Perskaitytas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nario Algirdo Kopūsto kreipimasis į merą, kuriuo jis prašo rasti galimybę jam dirbti Kaimo reikalų ir aplinkos apsaugos komitete.
V. Paknys informavo, kad komitetai buvo patvirtinti gegužės 28 dieną, o faktinė prašymo gavimo data – gegužės 29 diena. Tai lėmė, kad prašymas nebuvo išpildytas. A. Kopūstas, kuris paskirtas į Sveikatos ir socialinės paramos komitetą, gali patekti į pageidaujamąjį tik pasikeisdamas vietomis su savo partijos kolega.
Suabejojo dėl etikos
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Elena Mirinavičienė priminė, kad rajono tarybos nariai kreipėsi į Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą dėl pavasarį Lietuvos žurnalistų sąjungos įkurto tyrimų fondo ir paskelbto konkurso atlikti žurnalistinį tyrimą tema „Šilumos ūkis Ukmergėje: politinių ir ekonominių interesų įtaka visuomenei“.
Nuogąstaujama dėl konkurso, kurio finansuotojas yra konfliktuojanti su rajono savivaldybe UAB „E – energija“, skaidrumo.
„Ar etiška, kai tokį tyrimą finansuoja viena iš konflikte dalyvaujančių pusių?“ – klausė E. Mirinavičienė. Anot jos, nors buvo prašoma nutraukti konkursą, šis kreipimasis „nekaltas“ dėl to, kad konkursas atšauktas. „Mes įtariami šiuo kreipimusi sugriovę konkursą. Tačiau žurnalistai patys atsisakė, sužinoję, kas finansuoja konkursą“, – mano ji ir piktinosi, kad Ukmergės rajono tarybos nariai negavo kvietimo į vykusį pasitarimą šia tema.
Reikalavo kitokio audito
Svarstant posėdžio dienotvarkę, liberalcentristas Sigitas Masiulionis replikavo, kad pavedimas savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai atlikti savivaldybės administravimo subjektų finansinį auditą už laikotarpį nuo metų pradžios iki gegužės 10 dienos netikslingas. Jis neišpildo tarybos nario konservatoriaus Andriaus Kalesniko raginimo atlikti nepriklausomą savivaldybės turto ir lėšų naudojimo bei veiklos auditą.
„Ar savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba yra nepriklausoma? Ir ką ji tikrins? Gaila, kad nėra Andriaus Kalesniko. Ar iš jo tyčiojamasi?“ – piktinosi opozicijos narys.
Jis priminė, kad buvo prašoma ne kelių mėnesių, bet kelerių metų audito, kurį turėtų atlikti nepriklausomi tikrintojai, o ne savivaldybės kontrolierė Onutė Mikelienė. Juk pastarosios darbą kaip tik ir buvo prašoma patikrinti.
S. Masiulionis siūlė atidėti klausimo svarstymą, bet jam nepritarta balsuojant.
Anot mero V. Paknio, auditas reikalingas tam, kad „matytume atskaitomybės laikotarpį“.
Savivaldybės juristas Rimas Jurgilaitis paaiškino, kad pagal įstatymą meras teikia svarstymui klausimus ir šiuo atveju A. Kalesniko prašymas nesvarbus.
Pasigedo partiečių komisijoje
E. Mirinavičienė pasigedo savo partijos atstovo savivaldybės tarybos Etikos komisijoje. Ji priminė, kad paskutinis šios komisijos posėdis buvo vedamas be „valstiečių“ atstovo ir turėtų būti laikomas neteisėtu.
Jai pažadėta, kad tarybai šis klausimas bus pateiktas kitą posėdį. V. Paknys priminė, kad frakcijų seniūnų sueigoje šis klausimas neužkliuvo ir siūlė toliau posėdžiauti ir „nesiblaškyti“.
Rekomendavo atsiprašyti
Savivaldybės Etikos komisijos pirmininkė Angelė Jokubynienė perskaitė neseniai vykusio komisijos posėdžio išvadas. Komisija svarstė konservatoriaus Valdo Mikalajūno raštą dėl jo įžeidimo, kuriame piktinosi, kad buvęs vicemeras liberalcentristas Regimantas Baravykas neteisingai jį apkaltino nemokant savivaldybei pastatų nuomos mokesčio.
Etikos komisijos išvada – R. Baravykas pažeidė politiko elgesio principus ir kodekso reikalavimus. Jam rekomenduojama atsiprašyti V. Mikalajūno.
„O kas bus R. Baravykui, jei jis neatsiprašys?“ – klausė J. Armanavičius. Pasak A. Jokubynienės, nors komisijos išvada yra rekomenduojamojo pobūdžio, jei neatsiprašys, turėtų būti „traktuojama kaip tarybos nario pareigų neatlikimas“.
Atleido direktorę
Tarybai pateiktas Ukmergės švietimo centro direktorės Zitos Liumparaitės prašymas atleisti ją iš pareigų šalių susitarimu. Ji prašo atleisti iš darbo, išmokant 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką ir kompensaciją už nepanaudotas atostogas.
Pati direktorė posėdyje nedalyvavo, kaip paaiškino savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė, dėl objektyvių priežasčių.
Švietimo centre Z. Liumparaitė dirba nuo 1994 metų.
Tarybos nariams prašyme išdėstytos sąlygos neužkliuvo ir direktorė buvo atleista.
Skyrė mokyklinį autobusiuką
Švietimo ir mokslo ministerija Ukmergės rajono savivaldybės nuosavybėn atidavė M2 klasės mokyklinį autobusą IVECO DAILY. Jis perduotas Senamiesčio pagrindinei mokyklai valdyti, naudoti ir disponuoti patikėjimo teise.
Šiuo metu savivaldybės žinioje – 14 tokių autobusėlių. Tačiau gavus šį, jų nepadaugėjo, nes vieną susidėvėjusį reikia nurašyti.
Apie gandus negirdėjo
Svarstant savivaldybės biudžeto patikslinimus, klausimų iškilo opozicijos nariui S. Masiulioniui. Jis teigė, jog prieš pusantro mėnesio sklandė gandai, kad savivaldybė gaus tris milijonus. „Reikia tik pakeisti esamą valdžią, pakeisti Kopūstą ir socialdemokratai pažadėjo pervesti tris milijonus“, – gandus paviešino tarybos narys.
Valdantieji gynėsi tokių gandų ir pažadų nė girdėti negirdėję.
Pakeitė pirmininką
Remiantis vietos savivaldos įstatymu numatyta, kad Etikos komisijos pirmininko kandidatūrą teikia meras savivaldybės tarybos mažumos siūlymu.
Rajono savivaldybės tarybos opozicinės Valstiečių, Liberalų ir Jungtinė frakcijos pasiūlė Grigorijų Malčanovą paskirti Etikos komisijos pirmininku.
Taryba su tokiu siūlymu sutiko. G. Malčanovas pakeitė iki šiol šiai komisijai dvejus metus pirmininkavusią darbietę A. Jokubynienę.
Atlyginimai didėja šimtais
Svarstytas klausimas dėl savivaldybei priklausančių įmonių vadovų, jų pavaduotojų ir vyriausiųjų buhalterių darbo apmokėjimo tvarkos.
Iki šiol būdavo mokami fiksuoti atlyginimai, skaičiuojami minimalios algos dydį dauginant iš nustatyto koeficiento.
Kaip aiškina savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja Asta Navickienė, naujojoje tvarkoje numatyta, kad savivaldybės įmonės vadovo mėnesinė alga susidės iš pastoviosios ir kintamosios dalies.
Nuo įmonės veiklos rezultatų ir darbo krūvio priklausys mėnesinės algos kintamoji dalis. Tačiau ji negali būti didesnė nei 50 procentų pastoviosios dalies.
„Taip būtų skatinama dirbti pelningai. Įmonės vadovo atlyginimas priklausys nuo veiklos rezultatų, taigi vadovai turės didesnį stimulą, kad įmonė nedirbtų nuostolingai“, – sako A. Navickienė.
Taikant naują algų skaičiavimo būdą, UAB Ukmergės autobusų parko vadovo atlyginimas padidėja nuo 5418 iki 5880, UAB Ukmergės butų ūkio direktoriaus – nuo 6000 iki 6300, UAB „Ukmergės vandenys“ – nuo 7000 iki 7350.
UAB „Ukmergės šiluma“ vadovo atlyginimo nustatymo tvarką dar turi pasitvirtinti įmonės valdyba. Savivaldybė jai rekomenduoja tai padaryti. Jei tai bus išpildyta, vadovo alga didės nuo 7000 iki 7350 litų.
Pasak A. Navickienės, pernai visos savivaldybės įmonės dirbo pelningai. Savivaldybė pagal sutartį kompensuoja UAB Ukmergės autobusų parko nuostolius.
Algos bus perskaičiuojamos kasmet. Kintamoji dalis bus nustatoma remiantis praeitų metų veiklos rezultatais.
Parsivežė slogią nuotaiką
Savivaldybės vicemeras Rolandas Janickas praeito tarybos posėdžio metu buvo įpareigotas dalyvauti UAB Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) akcininkų susirinkime ir susilaikyti nuo balsavimo.
Šio posėdžio metu jis atsiskaitė tarybai, teigdamas, kad taip ir padarė. Beje, vienintelis iš visų balsavusiųjų.
R. Janickas patikino, kad atmosfera buvo slogi, nes VAATC‘ą slegia didžiulės skolos, situacija yra įtempta.
Tarybos nariai įsitikinę, kad šiai įmonei bandant nusikratyti skolų, našta teks savivaldybėms. Mat realiausias kelias – didinti jos nusistatytą vartų mokestį. Jis dabar yra apie 50 litų už vieną toną buitinių atliekų.
Neatmetama, kad jis gali padidėti trigubai ar net daugiau.
Tarybos nariai svarstė, ar yra galimybė mūsų savivaldybei nutraukti ryšius su VAATC‘u, pavyzdžiui, pereinant į UAB Utenos regiono atliekų tvarkymo centrą.
Diskutuota, kad toks perėjimas būtų komplikuotas – be teismų neapsieitų. Mat buvo gauta europinė parama, kuri paskirstyta į regionus.
„Gal ir būtų galima išeiti, bet be Seimo pagalbos, be vyriausybinio lygio sprendimų neišsiversim“, – svarstė R. Janickas.
Pateikė išvadas
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas perskaitė darbo grupės dėl detaliojo plano Vytauto g. 102 išvadas. Šioje vietoje UAB „Lidl“ nori statyti prekybos centrą.
Darbo grupė siūlo detalųjį planą tvirtinti tik pakoregavus Didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo Ukmergės mieste specialųjį planą.
Leidimą prekybos centro statybai siūloma išduoti tik suderinus projektą ir gavus leidimus. Be to, „Lidl“ įpareigota finansuoti Veterinarijos gatvės tęsinį iki Vytauto gatvės ir taip išspręsti eismo problemą.
Tačiau administracijos direktorius tarybos narius informavo, kad savivaldybei buvo užbėgta už akių. Mat nelaukiant pakoreguoto ir patvirtinto Didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo Ukmergės mieste specialaus plano, detalusis planas buvo patvirtintas.
Tai padarė Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.
S. Jackūnas sako, kad šia tema artimiausiu metu įvyks darbiniai susitikimai su specialaus plano rengėjais bei „Lidl“ atstovais.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ