Iki liepos 29-osios, trečiadienio, vidurdienio Ukmergės rajono savivaldybėje buvo laukta verslininkų, panorusių prezidento Antano Smetonos dvarą valdyti koncesijos pagrindais. Ir laukimą vainikavo sėkmė – toks pasiūlymas paskutinę akimirką gautas.
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė vienintelio konkurso dalyvio dar neįvardino. Tepasakė, kad tai – ne ukmergiškiai. Jie A. Smetonos dvaru domėjosi, dalyvavo ne kartą organizuotuose savivaldybės skelbtuose pristatymuose.
Vienintelė konkursui pateikta paraiška maždaug savaitę bus vertinama, jei priekaištų dokumentams nebus, koncesininkas teiks preliminarų pasiūlymą. Šis taip pat bus vertinamas, po to jau laukiama galutinio pasiūlymo.
Ukmergės rajono savivaldybė tarpukario Lietuvos prezidento vasaros rezidenciją ir kumetyną Užugiryje atstatė už 2 mln. eurų. Darbai buvo baigti maždaug prieš pusantrų metų. Didžioji dalis šių investicijų – projektinės ES lėšos.
Rajono politikų sprendimu dvarą šiemet buvo nutarta ne tiesiog išnuomoti, o ieškoti investuotojo ir su juo sudaryti koncesijos sutartį.
Objektas tokiu būdu trauktų turistus, koncesininkas gautų pelną, be to, būtų ieškoma lėšų kitiems dvaro statiniams rekonstruoti.
Iš būsimų dvaro valdytojų didžiulio susidomėjimo nesulaukta. Šią vasarą koncesijos konkursas skelbtas du kartus. Pirmą sykį – iki liepos 3-iosios, paraiškų negauta, tad konkursas skelbtas pakartotinai.
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė iki paskutinės akimirkos neabejojo, kad atsiras žmonių, turinčių verslo planą ir žinančių, kaip panaudoti ramią, ežero juosiamą dvarvietę.
Šiuo metu objektas priklauso Ukmergės kraštotyros muziejui.
Dvare beveik kasdien sulaukiama lankytojų. Muziejaus darbuotojai jiems aprodo pačią prezidento vasaros rezidenciją su įrengta prezidentui A. Smetonai skirta muziejine ekspozicija.
Kitas turistus dominantis objektas – už poros kilometrų Užulėnyje esanti prezidento statyta prieškario dvasia alsuojanti mokykla.
Šalia jos esančiose renovuotose patalpose rengia edukacines duonos bei šakočio kepimo programas. Buvusiame kumetyne įrengtos patalpos viešbučiui ir maitinimo įstaigai.
Valdytų 25 metus
Pagal parengtą koncesijos sutartį bus suteikta galimybė dvarą valdyti 25 metus, verslininkas įsipareigotų prikelti dalį dvarvietės pastatų bei per penkerius metus investuoti 1,5 mln. eurų. Vienas iš koncesininkui keliamų reikalavimų – dvaro sodybos, kaip kultūrinio ir istorinio paveldo, išsaugojimas bei pritaikymas turizmo paslaugoms teikti.
Privačiam partneriui būtų perduotas valdyti ir naudotis apie 8,5 ha ploto žemės sklypas bei jame esantys Ukmergės rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausantys pastatai, dalis kurių yra įtraukti į kultūros vertybių registrą.
Savivaldybė įsipareigotų atstatyti likusius pastatus, tvarkyti didžiąją teritorijos dalį.
Ukmergėje – naujovė
Koncesija (lot. concessio – leidimas, nuolaida) – tai privačiam subjektui suteikiama teisė vykdyti ūkinę komercinę veiklą perduodant jam viešųjų paslaugų teikimą ar kitų valstybės ar savivaldybių funkcijų atlikimą.
Vadovaujantis koncesijos sutartimi nustatytomis sąlygomis, koncesininkui suteikiamas leidimas vykdyti ūkinę veiklą, susijusią su infrastruktūros objektų projektavimu, statyba, plėtra, atnaujinimu, pakeitimu, remontu, valdymu, naudojimu, priežiūra, taip pat teikti viešąsias paslaugas, valdyti ir naudoti valstybės ar savivaldybės turtą, eksploatuoti gamtos išteklius. Koncesininkas pagal sutartį prisiima visą ar didžiąją dalį su tokia veikla susijusios rizikos ir atitinkamas teises bei pareigas.
Koncesija gali būti vykdoma kuo įvairiausiose srityse. Tai investavimo būdas, kai infrastruktūros projektams finansuoti panaudojamas privatusis kapitalas ir valstybės ištekliai.
Rengiant tokias sutartis vadovaujamasi Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymu. Nors šis įstatymas yra patvirtintas bemaž prieš du dešimtmečius, nedaug savivaldybių yra tokias sutartis pasirašiusios.
Jei trečiadienį gauta paraiška praeis visus patikrų laiptelius, pasirašytoji sutartis dėl A. Smetonos dvaro teritorijos vystymo ir priežiūros koncesijos taps pirmąja mūsų savivaldybėje.