NMA: padedame ir pasitikime tikraisiais ūkininkais

Autorius Ukmergės žinios
NMA: padedame ir pasitikime tikraisiais ūkininkais /

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) supranta, jog tam, kad klientas, jo lūkesčiai būtų patenkinti, su juo turi būti aktyviai bendradarbiaujama ir kartu – pasitikima. NMA vadovas Aleksandras Muzikevičius teigia, jog aktyvi NMA komunikacija apie tai, kaip ūkininkai, dalyvaudami Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonėse, gali išvengti sankcijų, jau duoda rezultatų, tad ir NMA keičia darbo metodus, daug dėmesio skiria veiklai, ypač patikroms optimizuoti, stengdamasi netrukdyti sąžiningų ūkininkų, orientuojasi į galimus pažeidėjus.

Mažiau bausmių, daugiau konsultacijų

„NMA kryptingai dirba ieškodama būdų mažinti taikomų sankcijų NMA klientams skaičių. Tai vienas iš NMA veiklos prioritetų. Imamės priemonių, kad paramos gavėjas būtų dažniau konsultuojamas, jam būtų paaiškintos grėsmės ir būtų padėta jų išvengti. Tai reikalingi prevenciniai veiksmai, siekiant kuo mažiau bausti ir varginti tikrus ūkininkus, – mintimis dalijosi NMA direktorius A. Muzikevičius. – Džiugu, kad bendras sankcijų pagal KPP kiekis kasmet mažėja – 2019 m. sankcijos buvo pritaikytos 10 394 pareiškėjams pagal plotines priemones ir 647 pagal investicines priemones, o 2021 metais – atitinkamai 6 063 ir 626. Žinoma, imituojantiesiems ūkininkavimą jokių išlygų nebus.“

Daug pakeitimų laukia ūkininkų dėl ekosistemų, deklaruotų plotų monitoringo, todėl NMA taip pat rengia planą, kaip komunikuodama su ūkininkais galėtų jiems paaiškinti reikalavimus, kad būtų išvengta sankcijų. Apie tai informacija bus pateikta artimiausiu metu.

NMA bendradarbiavimo su ūkininkais naudą pabrėžia ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. A. Svitojus, akcentavęs NMA specialistų geranoriškumą bei komunikacijos apie sankcijų prevenciją privalumus: „Itin džiugina tai, kad tarp NMA ir ūkininkų atsiranda vis draugiškesnis ryšys. Greičiau randame bendrus sprendimus, sudarytos galimybės per tiesiogines transliacijas internetu tiesiogiai gauti reikiamą informaciją, pastebime ir sumažėjusį sankcijų bei baudų kiekį už mažareikšmius pažeidimus. Patirdami mažiau streso ūkininkai gali daugiau dėmesio skirti savo ūkio vystymui, tvarumui ir ilgalaikiškumui“.

 Bendradarbiavimo rezultatu pasidžiaugia ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) gen. direktorius J. Sviderskis, kuris teigia, kad 85 proc. jo vadovaujamos asociacijos narių NMA veiklą vertina gerai, „Rodiklis labai puikus“, – mano jis.

Mažiau patikrų – lengviau ūkininkams

Patikrų optimizavimas – dar viena iš prioritetinių NMA veiklos krypčių, kai stengiamasi orientuotis į stambius nusižengimus, pažeidimus: patikros rizikingus projektus vykdančiuose ūkiuose vykdomos dažniau, stengiamasi, kad jos būtų tikslingos, o smulkius nusižengimus prašoma paaiškinti ir leidžiama juos išsitaisyti. Priklausomai nuo sunkumo ir sudėtingumo, pataisymus leidžiama atlikti ir naudojantis „NMA agro“ mobiliąja programėle – tuomet papildomai į patikrą nebevykstama. Dėl šių priežasčių 2021 m. ženkliai sumažėjo projektų, įgyvendinamų pagal KPP priemones, patikrų imtys.

Tikslingos patikros ne tik taupo ūkininkų laiką, bet ir sudaro sąlygas, kad paramos lėšos pasiektų tik tikruosius ūkininkus. 2021-aisiais NMA ėmėsi aktyvių veiksmų, kad būtų nustatyti atvejai, kai deklaruojami laisvi valstybinės žemės plotai, taip pat aktyviai buvo tikrinami žemės plotai, kuriuose galimai nėra auginamos deklaruotos daržovės ir pan. Tad kalbant apie plotinių paramos priemonių patikras 2021 m. buvo 4 kartus padidintas šiuo tikslu vykdomų patikrų skaičius – jų atlikta net 8 000, susigrąžinta apie 2 mln. Eur.

Patikros vienos institucijos rankose

Vienas iš svarbių darbą optimizavusių sprendimų, vystytas ilgą laiką ir pagaliau įgyvendintas, – besidubliuojančių patikrų atsisakymas: nuo praėjusių metų susietosios paramos už pienines karves, mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas patikras leista atlikti tik Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Institucijoms sutarus, siekiant kuo mažiau trukdyti ūkininką, susietosios paramos už gyvulius patikros nebesidubliuoja – VMVT, jas atlikusi, reikalingus duomenis perduoda NMA.

NMA ir toliau tariasi su kitomis institucijomis (šiuo metu su aplinkosaugos), ieškodama daugiau sąlyčio taškų visų darbo procesuose, kuriuos, galimai sujungus, būtų galima išvengti darbų dubliavimosi.

„NMA agro“ mobilioji programėlė – nepamainoma pagalba

Labai svarbus įrankis ne tik optimizuojant NMA darbą, ypač projektų kontrolę, bet ir žymiai mažinant administracinę naštą ūkininkams yra mobilioji programėlė „NMA agro“. Ši nemokama, funkcionali ir lengvai naudojama visiems ūkininkams prieinama priemonė leidžia jiems patiems atlikti bet kokius patikrinimus – tiek pagal KPP investicines priemones, tiek pagal su plotu susijusias priemones. Ūkininkas gali savarankiškai teikti duomenis NMA, taigi atlikti patikrą savo ūkyje netrukdomas bet kuriuo sau patogiu metu. 2021 m. naudojantis „NMA agro“ mobiliąja programėle buvo atlikta 2,5 tūkst. investicinių ir plotinių patikrų. Tai labai padeda taupyti tiek paramos gavėjų, tiek NMA resursus.

Ateityje „NMA agro“ programėlę numatoma toliau tobulinti, daryti ją naudotojui dar patogesnę – planuojama ją personalizuoti, t. y. daryti keitimus, kad programėlės naudotojas matytų su jo vykdoma veikla susijusius pranešimus, teisės aktus ir kt.

Pereinama prie nuotolinių patikrų

Verta paminėti ir tai, kad NMA jau naudoja Automatinės laukų nuolatinės stebėsenos informacinę sistemą (ALNSIS). Jos teikiama nauda akivaizdi: iš palydovo perduodamuose vaizduose identifikuojami visų rūšių pasėliai, taip pat matomi apleisti plotai, suartos pievos, įdirbti pūdymai, išdegintos žolės plotai, galima patikrinti ūkininko deklaruotas force majeure situacijas, pvz., užlietos pievos plotus ir kt., stebėti derliaus nuėmimą. Visi šie duomenys leis atlikti visiškai nuotolines patikras – taip bus dirbama daug greičiau, produktyviau, tiksliau.

„Kol kas ši sistema naudojama tik atrinktuose ūkiuose, tačiau NMA turi tikslą 2023 metais ALNSIS naudoti visoje Lietuvos teritorijoje, – pasakoja NMA vadovas. – Tai atvira sistema, tad duomenys, kurie bus naudojami patikroms, nuasmeninti galės būti stebimi visų ūkininkų. Tuo tarpu ūkių savininkai, naudodamiesi ALNSIS, gali nuolat stebėti savo laukų būklę, laiku ištaisyti neatitikimus ir taip išvengti sankcijų.“

Užs. Nr. 218

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *