Neišgalintys įsigyti nuosavo būsto ukmergiškiai turi du pasirinkimus – viltis socialinio būsto arba bandyti jį išsinuomoti privačiai.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Susirasti laikiną būstą – nelengva užduotis.
Tačiau abu keliai gana sudėtingi: eilėje tektų stovėti metų metus, o norint išsinuomoti – atlaikyti milžinišką konkurenciją.
Ukmergės rajono savivaldybė neseniai paskelbė konkursą gyvenamųjų patalpų pirkimui. Ketinama įsigyti vieno bei dviejų kambarių gyvenamąsias patalpas su visais patogumais, esančias mieste.
Anot Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Giedriaus Pociaus, patalpų mieste labiausiai trūksta, o kaimo vietovėse esančius butus žmonėms sunku įsiūlyti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija mūsų rajono savivaldybei šiemet yra skyrusi 167 tūkst. litų socialinių būstų plėtrai.
Anot G. Pociaus, dar nežinia, kiek butų už šias lėšas pavyks nusipirkti – tai priklausys nuo jų kainos. Bus perkama už visus gautus pinigus. Juos pagal ministerijos tvarką privalu panaudoti iki metų pabaigos. Savivaldybės jau įsigytų socialinių būstų šiomis lėšomis remontuoti negalima.
Gavus butų pardavėjų pasiūlymus, pirmiausia bus tikrinami jų būstų nuosavybės, kiti dokumentai. Anksčiau vykę konkursai rodo, kad dokumentai ne visuomet pateikiami užpildyti pagal konkurso reikalavimus. Tuomet tenka juos atmesti.
Pirmenybė – tvarkingiems
Atsirenkant pasiūlymus, pirmenybė bus teikiama tvarkingoms, suremontuotoms gyvenamosioms patalpoms. Pernykštė praktika įrodė, jog tokių, kuriems nereikalingas remontas, ukmergiškiai pakankamai pasiūlo.
„Dairysimės varianto, kad būtų tvarkingi butai, kuriuose galima apsigyventi iš karto, nes remontuoti lėšų neturime“, – savivaldybės planus atskleidė pavaduotojas.
Minėti kriterijai vertinami apžiūrint patalpas ir skiriant joms balus. Tik įsigijus daugiau balų surinkusį būstą, bus perkamas kitas.
Socialinių būstų trūksta
Šiais metais savivaldybės žinioje – 349 socialiniai būstai. Pagal plotą jie užima apie 14 tūkst. kvadratinių metrų.
Kadangi socialinių būstų rajone trūksta, prie jų – nemenka 265 šeimų, laukiančių buto, eilė.
Pagal būsto skyrimo motyvaciją sudarytos šešios atskiros eilės. Daugiausia šeimų bendroje eilėje – 134.
Būsto taip pat laukia 60 jaunų šeimų, 36 neįgalieji, 17 gausių šeimų, 16 asmenų, kurie našlaičiais tapo ar liko be tėvų globos iki 18 metų. Taip pat 2 asmenys ar šeimos – būsto pagerinimo eilėje.
Laukia dešimtmetį
Kaip paaiškino Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Kaselienė, eilėje socialiniam būstui gauti žmonės gali prastovėti daugiau kaip dešimtmetį.
Bendrajame laukiančiųjų socialinio būsto sąraše yra ir tokių, kurie jo laukia nuo 1996 metų, nors nuomotis iš savivaldybės būstą pagal jų socialinę padėtį ir pajamas jiems priklausytų.
Neturintiesiems gyvenamojo būsto ir metų metus stovintiesiems eilėje nieko kito nelieka, kaip ieškotis „kampo“, kol ateis eilė. Vieni glaudžiasi pas giminaičius, kiti būstą išsinuomoja.
Išsinuomoti – sunki užduotis
Tačiau Ukmergėje išsinuomoti butą – nemenka problema. Paklausa gerokai viršija pasiūlą.
„Ukmergės“ savaitraštyje pasirodžius skelbimui apie buto nuomą, ieškantieji būsto priversti dalyvauti savotiškame konkurse. Butų savininkai pasakoja sulaukiantys daugybės skambučių. Iš telefoninio pokalbio atsirinkę, jų nuomone, padoriausius ir patikimiausius, paskui juos kviečia pokalbio.
Kainą kelia nuomininkai
Prieš savaitę apie netoli miesto centro išnuomojamą vieno kambario butą „Ukmergės“ savaitraštyje pasiskelbusi Janina sakė sulaukusi apie 50 skambučių.
Skelbime buvo nurodyta ir kaina – 200 litų mėnesiui, tačiau ji būsimų nuomininkų neišgąsdino. Buvo ir tokių, kurie konkurentus nurungti ryžosi aukciono principu – šeimininkams pasiūlė didesnę kainą. Kiti pažadėjo sumokėti už pusmetį į priekį.
Kai kurie skambinusieji pasakojo apie save, paaiškino, kur dirbantys, išdėstė šeimyninę padėtį, pasisakė laikantys augintinius ir klausė, ar gyvūnai neužkliūtų buto šeimininkams.
Be nuomos mokesčio
Miškų gatvėje butą studijuojančiai dukrai laikanti ir išnuomoti laikinai nusprendusi Dalia pasakojo, jog išspausdinus skelbimą, klientų ilgai laukti nereikėjo. Sulaukė daugybės skambučių.
Moteris iš visų atsirinko vienuolika pretendentų, kuriuos paskui pasikvietė pokalbio.
Vieno kambario butą išnuomojo jaunai šeimai be papildomo mokesčio – susitarė, kad nuomininkai sumokės tik už komunalinius patarnavimus. Kodėl, esant tokiai konkurencijai, buto šeimininkė atsisakė papildomų mokesčių? Ji paaiškino, kad butas – „ne pačios geriausios būklės, be euro remontų“.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ