Vaikų teisės gyventi savo namuose su tėvais paiso ne visi gimdytojai. Augti girtaujančiose, apsileidusiose šeimose be priežiūros atžaloms nesaugu. Tokias vaikams neretai tenka palikti, o tėvus jiems atstoja giminės arba visai svetimi žmonės.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Abejonių dėl galimybės vaikui toliau augti savo šeimoje iškyla, jeigu čia jam gresia pavojus. Sprendimas paimti vaiką iš šeimos gali būti priimtas dėl ilgalaikio tėvų girtavimo, nuolatinio suaugusiųjų nebuvimo namuose.
Nemažai atvejų susiję su socialine nepriežiūra, tarp jų – maisto trūkumas. Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Reda Liubomirskienė sako, jog kai kurie tėvai apskritai mažai nutuokia apie tinkamo auklėjimo įgūdžius. Žinoma ir smurtavimo prieš vaikus atvejų.
Stengiasi keistis
Gelbstint vaiką iš krizinės situacijos, jam ieškoma kitos gyvenamosios aplinkos. „Pirmiausia apie tai, kad šeimoje blogai, stengiamės informuoti artimuosius – senelius, tetas. Dažniausiai atsiranda, kas galėtų pasirūpinti“, – pasakojo specialistė. Kai tokios galimybės nebelieka, vaikas apgyvendinamas globos namuose. Prisiglausti šioje įstaigoje prisieina ir visam būriui nepilnamečių atžalų iš daugiavaikių šeimų.
Didesnis procentas atžalas praradusių tėvų, anot pašnekovės, padaro išvadas ir stengiasi keisti gyvenimo būdą. Su jais bendrauja Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai, tėvai turi laikytis tam tikrų įsipareigojimų, gali su vaikais matytis savaitgaliais.
„Jei įsipareigojimus įvykdo, vaikas grąžinamas į šeimą, nes jo interesas – augti su tėvais“, – sako R. Liubomirskienė. Deja, kai kada vaikams grįžti į globos namus tenka po keletą kartų.
Vaikų nelaukia
Ukmergės vaikų globos namų direktorius Stanislovas Laurinavičius pasakojo, kad šioje įstaigoje dabar gyvena apie šimtas ugdytinių. Čia priimami ir ką tik gimę vaikai, o jauniausiajam dar nėra nė metukų. Valdiškus namus auklėtiniai palieka, sulaukę aštuoniolikos.
Globos namuose auginamos ir pačių jaunuolių atžalos – praėjusį pavasarį vaikelį pagimdė viena šių namų gyventoja. Taigi įstaigos darbuotojai rūpinasi ir nepilnamete mama, ir jos dukrele.
Šventinėmis dienomis, per atostogas globotiniai neretai grįžta į savo tėvų namus. Susitikimo su jais vaikai, pasak direktoriaus, nekantriai laukia, tačiau patys laukiami ne visuose namuose. Grįžusiuosius ilgesniam laikui aplanko globos namų darbuotojai: tikrina, ar tėvai negirtauja, ar vaikai tinkamai prižiūrimi. Apie netvarką namuose ir vienus paliktus vaikus kartais praneša rūpestingi kaimynai. Tokiu atveju globotiniai nedelsiant parvežami į įstaigą.
Netvarka šokiruoja
Kai kada tikrinamų tėvų buitis net visko mačiusius darbuotojus šokiruoja. S. Laurinavičius sako, jog nešvara, utėlėti vaikai, gamtiniams reikalams skirtas puodas su per kraštus besiveržiančiu turiniu – kai kurių gyventojų kasdienybė…
Stebina ir tai, jog šitaip gyvena jauni, nė trisdešimties neturintys žmonės. Dažniausiai tokiose apsileidusiose šeimose auga ne vienas ir ne du mažyliai.
„Užsieny, jei vaiką palieka be priežiūros, tėvus nubaudžia. O kiek pas mus būna atvejų, kai vieną kūdikį palikusi motina dviem dienoms išeina gerti… Kūdikis numirti gali…“ – pašnekovas sako, kad apie tokius atvejus kaimynai turėtų informuoti atitinkamas tarnybas.
Geriau nei pas tėvus
Dauguma globos namų auklėtinių išleidžiami pasibūti pas giminaičius. S. Laurinavičiaus teigimu, močiutės, tetos ar dėdės, deja, būna tinkamesni prižiūrėtojai nei tikri tėvai. „Pas juos arba visai svetimus asmenis – globėjus – kitokia socialinė aplinka, daranti vaikams ir jaunuoliams teigiamą įtaką. Iš ten į globos namus jie grįžta geresni, negu pabuvę pas tėvus“, – pasakojo direktorius.
Su globėjais bendraujančių ugdytinių, anot jo, kita ir motyvacija: „Jie galvoja apie gyvenimą, kur įstoti mokytis. Ne vienas ir dirbti kur nors įsitaiso.“