Neregiams – taktiliniai piešiniai

Lie­tu­vos ak­lų­jų bib­lio­te­kos Uk­mer­gės fi­lia­las ir vėl pa­kvie­tė kur­ti tak­ti­li­nius – ne­re­giams ir sil­pna­re­giams skir­tus pie­ši­nius. Į šį pro­jek­tą įsi­trau­kė Me­no mo­kyk­los Dai­lės sky­riaus mo­ki­niai. Pro­jek­tas „Kū­ry­bi­nė stu­di­ja „Jaus­ti – va­di­na­si, ma­ty­ti“ vy­ko ak­lų­jų bib­lio­te­ko­je Vil­niu­je bei Klai­pė­dos, Pa­ne­vė­žio ir Uk­mer­gės fi­lia­luo­se.

2014-11-14-1 straipsnio nuotr

 

R. Ja­nu­še­vi­čie­nė (kai­rė­je) ir A. Gir­nie­nė su ge­riau­sio pie­ši­nio au­to­re Ka­mi­le Tret­ja­kai­te.


 

Pas mus tak­ti­li­nius pie­ši­nius kū­rė trys Dai­lės sky­riaus auk­lė­ti­nių gru­pės.

Jiems su­reng­ta edu­ka­ci­nių eks­kur­si­jų į Uk­mer­gės fi­lia­lą. Čia jau­nie­ji dai­li­nin­kai su­pa­žin­din­ti su bib­lio­te­kos veik­la, spe­cia­lių­jų for­ma­tų lei­di­niais.

„Vai­kams pa­aiš­kin­ta apie rel­je­fi­nes tak­ti­li­nių pie­ši­nių iliust­ra­ci­jas, joms nau­do­ja­mas me­džia­gas. Pa­vyz­džiui, van­de­nį ga­li­ma „nu­pieš­ti“ iš ce­lo­fa­no, le­dą – bliz­gu­čio, as­fal­tą – švit­ri­nio po­pie­riaus. Ir jie pui­kiau­siai vis­ką per­pra­to: jei vaiz­da­vo žu­vy­tes, jos – sli­džios, kek­siu­kams pa­nau­do­jo gof­ruo­tą po­pie­rių, o vėž­lio kiau­tą pa­da­rė iš­gaub­tą“, – pro­jek­to da­ly­vių su­ma­nu­mu džiau­gia­si fi­lia­lo ve­dė­ja As­ta Gir­nie­nė.

Su­kur­ti dar­bai ver­tin­ti pa­gal tam tik­rus kri­te­ri­jus. Pir­miau­sia – ar pie­ši­nys at­pa­žįs­ta­mas ap­čiuo­piant, kad re­gė­ji­mo ne­ga­lią tu­rin­ty­sis su­si­vok­tų, kas pa­vaiz­duo­ta. An­tra – ar me­džia­gos pa­nau­do­tos taip, kad kuo ori­gi­na­liau at­spin­dė­tų vaiz­duo­ja­mus daik­tus. Me­džia­gų ir rei­kia­mų prie­mo­nių pro­jek­to da­ly­viams bu­vo pa­rū­pin­ta.

At­si­žvelg­ta ir į pie­ši­nio es­te­ti­ką. Ar kū­ri­nys ati­tin­ka vi­sus kri­te­ri­jus, spren­dė me­ni­nin­kas Egi­di­jus Da­ru­lis ir Žel­vos vi­du­ri­nės mo­kyk­los dai­lės mo­ky­to­ja Jo­li­ta Gri­gu­ce­vi­čie­nė.

Dar­bai ap­tar­ti ir au­to­riai pa­gir­ti bib­lio­te­ko­je vy­ku­sia­me bai­gia­ma­ja­me pro­jek­to ren­gi­ny­je. Pie­ši­nius ver­ti­nę eks­per­tai iš­rin­ko tris ypa­tin­giau­sius kū­ri­nius, o pa­čiu ge­riau­siu kon­kur­so pie­ši­niu pri­pa­žin­tas Dai­lės sky­riaus pa­grin­di­nio ug­dy­mo pro­gra­mos IA kla­sės mo­ki­nės Ka­mi­lės Tret­ja­kai­tės dar­bas „Žu­vis van­de­ny­je“.

„Sma­gu, kad vai­kai vaiz­da­vo ne vien bui­ty­je ne­re­giams įpras­tus daik­tus. Pie­ši­niuo­se – įvai­riau­si gy­vū­nai, tarp ku­rių – ir re­čiau su­tin­ka­mi“, – pa­sa­ko­jo A. Gir­nie­nė. Ji kar­tu su Lie­tu­vos ak­lų­jų bib­lio­te­kos di­rek­to­re Ra­sa Ja­nu­še­vi­čie­ne pa­svei­ki­no Me­no mo­kyk­los ug­dy­ti­nius, pa­dė­ko­jo jų mo­ky­to­jams, įteik­tos do­va­nos.

Kai ku­rie pie­ši­niai liks bib­lio­te­ko­je, kad pa­si­tar­nau­tų ne­ma­tan­tiems vai­kams. „O ir pa­tiems pie­šė­jams pro­jek­tas bu­vo nau­din­gas. Tai – pri­si­lie­ti­mas prie ki­to­kios kū­ry­bos, su­pra­ti­mo, kad ša­lia – ne­ma­tan­tis žmo­gus, dar­bo ki­to­kio­mis prie­mo­nė­mis“, – sa­ko ve­dė­ja.

Šis pro­jek­tas, ku­rį iš da­lies fi­nan­sa­vo Lie­tu­vos kul­tū­ros ta­ry­ba, ak­lų­jų bib­lio­te­ko­je bu­vo vyk­do­mas ant­rus me­tus. Ja­me ke­ti­na­ma da­ly­vau­ti ir ki­tą­met.

Autorė: Vai­do­tė ŠANTARIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *