Ligita JUODVALKIENĖ
Spaudoje šią savaitę pasirodė žinia apie šiuo metu Lietuvoje sparčiai plintančią mikoplazminę kvėpavimo takų infekciją. Ją sukelia pneumonijos mikoplazma – maža, pailga, judri bakterija, pažeidžianti kvėpavimo organų gleivinę.
Deja, Ukmergės medikai teigia, kad skubiai atlikti kai kuriuos laboratorinius tyrimus, padedančius nustatyti ligos diagnozę, kyla kliūčių.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus gydytoja Vitalija Motiejūnienė sako, kad mūsų rajone mikoplazminės kvėpavimo takų infekcijos registruota nebuvo.
Būtų gera žinia. Tačiau, kaip paaiškino V. Motiejūnienė, Ukmergėje tiesiog neturime laboratorijos, kurioje atliekami tyrimai šiai ligai nustatyti.
Mikoplazminė bakterija nustatoma dviem būdais. Vienas iš jų – kai paėmus tepinėlį iš nosiaryklės, atliekamas bakteriologinis tyrimas. Kitas – serologinis kraujo tyrimas.
Tačiau, pasak V. Motiejūnienės, nuvežti nosiaryklės tepinėlį į kitą miestą laboratoriniams tyrimams praktiškai neįmanoma – per ilga mėginio kelionė, kad tyrimas būtų tikslus.
Norinčiam skubiai išsitirti dėl mikoplazminės infekcijos ligoniui gydytojas gali pasiūlyti pačiam nuvykti į sostinės laboratoriją. Daugumai tai nemaža kliūtis.
Serologinį kraujo tyrimą atlikti galima ir Ukmergėje. Tik tuomet tiksli ligos diagnozė gali paaiškėti po savaitės.
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro laboratorija kraujo tyrimą dėl mikoplazminės infekcijos ima tik kartą per savaitę – trečiadieniais. Kitą dieną, ketvirtadienį, jie vežami į Vilnių – į Santariškių klinikos laboratoriją, su kuria ši įstaiga yra sudariusi sutartį.
Susirgus ketvirtadienį, į šį „traukinį“ nebespėjama – laukti tenka visą savaitę.
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė sako, kad dėl tokio grafiko šiokie tokie nepatogumai ligoniams ir medikams susidaro. Mat bakteriologiškai nenustačius ligos sukėlėjo, gydytojas gali paskirti ne tuos vaistus, kurie veikia mikoplazmą.
Neslepia vyriausia gydytoja ir to, kad kartais lieka ir nenustatytų šios ligos atvejų.
„Dažniausiai net ir nenustatyta mikoplazminė infekcija praeina pati, tačiau tam tikra rizika visuomet yra. Liga gali sukelti plaučių abscesus, kitas komplikacijas“, – aiškina pašnekovė. Pasak jos, gydytojui kilus įtarimų dėl ligos diagnozės ir įtarus mikoplazminę infekciją, galėtų būti skiriami platesnio spektro antibiotikai, kol į Vilnių nukeliaus kraujo mėginys ir paaiškės tyrimų rezultatai.
J. Galiauskienė sako, kad šis kraujo tyrimas yra mokamas – kainuoja apie 30 litų.
Ukmergės ligoninės gydytoja pulmonologė Daiva Krikštaponienė sako, kad skubesnio tyrimo galima tikėtis ligoninės Konsultacijų poliklinikoje. Mat iš ligoninės kraujo tyrimus reikalui esant atvažiuoja pasiimti pačios laboratorijos darbuotojai.
„Tai priklauso nuo to, kokią sutartį su laboratorija yra sudariusi gydymo įstaiga“, – paaiškino gydytoja.