Savivaldybė pagaliau apsisprendė, kur apgyvendinti atskirtus nuo aukų šeimose smurtaujančius asmenis. Smurtautojai galės rinktis – jaukiai, bet brangiai gyventi viešbutyje arba už dyką glaustis savivaldybės butuke.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gruodžio viduryje priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas įpareigoja ranką prieš šeimos narius pakėlusius asmenis atskirti nuo jų aukų.
Šio įstatymo 11 straipsnyje teigiama, kad „įtariamas smurtautojas turi teisę gauti iš policijos pareigūno informaciją apie įstaigas, teikiančias nakvynės paslaugas, kai taikomas įpareigojimas išsikelti iš gyvenamosios vietos“.
Savivaldybė, vykdydama socialinę funkciją, ketina pasirūpinti tais asmenimis, kuriems teismas skyrė kardomąją priemonę – įpareigojimą gyventi atskirtam nuo aukos iki bylos nagrinėjimo pabaigos.
Pasak teisėsaugos atstovų, šis procesas gali užsitęsti net iki keleto mėnesių.
„Nors savivaldybė nėra įpareigota įstatymu suteikti laikiną būstą smurtautojams, žiūrint iš žmoniškosios pusės, turime jais pasirūpinti“, – sako Ukmergės rajono vicemeras Regimantas Baravykas.
Būstų, skirtų mušeikoms, įrengimas ir skyrimas – savivaldybei nemaža finansinė našta ir didelis galvos skausmas.
Jau keletą savaičių rajono vadovai svarsto šį klausimą. Iki sausio pabaigos būstų adresus jau turi žinoti ir policijos pareigūnai, kad galėtų rekomenduoti prieš savo šeimas prasikaltusiems peštukams.
Ketinama skirti dviejų kambarių butą Siesikų seniūnijoje, Belazariškių kaimo daugiabutyje. Šis būstas reikalauja bene daugiausiai savivaldybės investicijų. Butas-vaiduoklis jau kurį laiką stovi negyvenamas, be durų ir kiaurais langais.
Anot Siesikų seniūno Algirdo Kaušo, gerokai apleistas ir pats aštuonių butų pastatas. Jame gyvena penkios šeimos. Dauguma iš jų – socialinės rizikos.
Ne ką geresnė ir vieno kambario buto Vilniaus gatvėje būklė. Norint įkurdinti jame smurtautojus, taip pat tektų keisti grindis, langus bei duris. Manoma, kad susidėvėjusi jame ir elektros instaliacija.
Pasak R. Baravyko, geriausia ir mažiausiai piniginių sąnaudų pareikalausianti vieta – Invalidų bendrabutis, esantis Vytauto gatvėje. Planuojama skirti bendrabučio pusrūsyje esančius du kambarius. Šio būsto panaudojimas smurtautojų apgyvendinimui nenuskriaustų eilėje dėl socialinio būsto stovinčių asmenų, nes nuolatiniam gyvenimui jis netinka.
Panašu, kad rajono vadovai ruošiasi tikrai smurtautojų atakai – laikiną prieglobstį vienu metu savivaldybė bus pajėgi suteikti 15 asmenų, kiekviename kambaryje apgyvendinant po du ar tris „bendraminčius“.
Šiuo metu skaičiuojama, kiek lėšų reikės skirti iš savivaldybės biudžeto paruošti laikino gyvenimo būstus.
Turtingesniems policijos nemalonėm patekusiems ukmergiškiams bus pasiūlyti gerokai prabangesni kambariai. Jiems bus siūloma apsigyventi viešbutyje.
Nuolaidas ilgesniam laikui apsistojantiems klientams siūlo Ukmergės sveikatingumo centro „Sinergija“ viešbutis. Už mėnesį, praleistą šiame viešbutyje, reikėtų sumokėti nuo 600 litų, kai tuo tarpu viena nakvynė pagal viešbučio tarifus kainuoja 60 litų.
Vienas iš „Sinergijos“ savininkų Rimas Romutis Čepelionis teigia, kad šios nuolaidos taikomos visiems viešbučio svečiams, neišskiriant jų į smurtautojus ar kitomis aplinkybėmis apsigyvenusius klientus.
Nuo šeimų įstatymiškai atskirti smurtautojai galės rinktis nebūtinai valstybės pastogę, šį ar bet kurį kitą viešbutį. Kur apsistoti, išėjus iš namų, turės apsispręsti jie patys.