Nors sakoma, kad pradėtus darbus reikia užbaigti iki metų pabaigos, rajono tarybai to padaryti nepavyko. Prieššventiniame posėdyje liko neišspręstas rajono bitininkams aktualus klausimas.
Ligita JUODVALKIENĖ
Posėdyje iš piliečių tribūnos vienu klausimu pasisakė net trys asmenys. Jau kurį laiką taryba neišsprendžia klausimo dėl Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo taisyklių pakeitimo. Pasikeitimai būtų aktualūs bitininkams.
Iš tribūnos pasisakė bitininkas Jonas Šantaras, turintis savo ūkyje per tūkstantį bičių šeimų. Jo teigimu, rajone bandoma patvirtinti taisykles, kurios yra nukreiptos ir prieš jį, kaip vieną stambiausių šalies bitininkų, ir prieš kitus, laikančius bites.
Savivaldybė yra gavusi skundų iš J. Šantaro kaimynų, kad po kiemus skraidančios, geliančios bei aplinką tešiančios bitės tiesiog nuodija jų gyvenimus.
Pats bitininkas tikino, kad kaimynai nepagrįstai jį kaltina, žlugdo verslą, o savivaldybės stalčiuose pradingsta jo pateikti dokumentai.
„Mes pavargom nuo Šantaro bičių“, – į tarybą tokiais žodžiais kreipėsi bitininko kaimynė Giedrė Radzevičiūtė. Moteris net pakvietė visą salę vasarą į svečius, kad galėtų įsitikinti jos žodžių teisumu. Anot jos, taip pažeidžiamos gyventojų konstitucinės teisės į gyvenimą ir poilsį.
Kita kaimynė Rasa Pipirienė tarybos nariams parodė filmuotą medžiagą, kurioje matyti nemažai į vandens baseinėlį atskridusių bičių. Moteris sako, kad nuo bitės įgėlimo vaiką ištiko priepuolis ir medikams jį teko gaivinti.
Tuo tarpu J. Šantaras tikino, kad prieš filmavimą bitės buvo „sukviestos“ dirbtinai – pabarsčius į vandenį cukraus.
Bitės – nekalčiausios?
Nors tarybos darbo veiklos reglamente numatyta, kad gyventojų pasisakymai iš karto nediskutuojami, šį kartą jie sutapo su jau parengtu svarstyti klausimu.
Pateiktame sprendimo projekte siūloma mieste leisti laikyti 1 statiniais neapstatyto aro plote 1 bičių šeimą, tačiau ne daugiau kaip 5 šeimas vienoje namų valdoje.
Vieni siūlė didinti avilių skaičių iki 6, kiti – visai išvengti maksimalaus skaičiaus nurodymo.
Pasak „valstietės“ Elenos Mirinavičienės, šio ginčo kaltininkas – ne bitės, o ūkinė veikla. Kai ji vykdoma, susidaro neprognozuojamų nepatogumų. Anot politikės, savo reikmėms pakanka 3–5 avilių: „Jei žmogus iš tos veiklos gyvena, jo ūkinė veikla neturi trukdyti kaimynams.“
Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys reziumavo, kad sudarytose taisyklėse kai kurios sąvokos yra perteklinės, sudarančios papildomus reikalavimus bitininkams, kuriuos paskui gali būti sunku interpretuoti. Pavyzdžiui, nurodymas aptverti namų valdą aklina tvora. Ar koks nors plyšelis netaps prielaida kaltinti taisyklių nesilaikymu?
Pasak J. Armanavičiaus, jei gyvenamajame rajone kas nors sumanytų įsirengti automobilių remonto patalpas, tokių diskusijų nekiltų. Jis siūlo J. Šantarui iškelti gamybines patalpas iš Krekšlių.
Socialdemokratas Arūnas Jasaitis nesutinka, kad kaimynams jų kiemai tapo padidintos rizikos teritorija. Anot jo, bitė gali įgelti ir Kęstučio aikštėje.
E. Mirinavičienė pasiūlė sprendimo projektą grąžinti į darbo grupę ir, įvertinus bitininko, kaimynų bei tarybos narių nuomones, priimti sprendimą. Šiam siūlymui buvo pritarta.
Rožės liko neįteiktos…
Savivaldybės administracija pateikė du projektų sprendimus dėl Ukmergės jaunimo laisvalaikio centro direktorės Skaistės Vasiliauskaitės atleidimo iš pareigų.
Projektai parengti, atsižvelgiant į direktorės prašymą atleisti iš pareigų gruodžio 21 dieną šalių susitarimu.
Jau buvo paruošta ir atsisveikinimo su vadove rožių puokštė. Tačiau ji taip ir liko neįteikta.
Pagal vieną projekto sprendimą siūlyta direktorę atleisti šalių susitarimu ir išmokėti kompensaciją už 44 kalendorines dienas nepanaudotų atostogų.
Kitas sprendimo projektas siūlė S. Vasiliauskaitei dar papildomai išmokėti vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.
Tarybos narių nuomonės išsiskyrė dėl išeitinės išmokos. Dalis jų tvirtino, kad savo noru atsisakančiam pareigų asmeniui išmokos mokėti nereikėtų.
Socialdemokratas Kazys Grybauskas negailėjo liaupsių bendrapartietei ir ragino pritarti šiai išmokai.
Liberalcentristas Juozas Armanavičius teigė, kad išeitinės išmokos atsiranda, kai pareigos naikinamos. Šiuo atveju taip nėra.
Liberalcentristas Sigitas Masiulionis pasiūlė balsavimui ir trečią variantą – neatleisti direktorės. Tačiau jo pasiūlymas buvo sukritikuotas kaip „ne į temą“ ir tarybos narys jį atsiėmė.
S. Vasiliauskaitė prašė tarybos apsvarstyti abu projektus ir už juos balsuoti. Tačiau balsuojant išsipildė S. Masiulionio „pranašystė“ – nebuvo patvirtintas nė vienas sprendimas.
Šiomis dienomis S. Vasiliauskaitė turėjo būti paskirta į Seimo nario Arūno Dudėno padėjėjos pareigas, tačiau kol jos neatleido taryba, direktorė turės toliau vadovauti Jaunimo laisvalaikio centrui.
Kadangi šalių susitarimu S. Vasiliauskaitė atleista nebuvo, turėtų rašyti prašymą atleisti pagal pačios prašymą. Kai taryba sulauks tokio dokumento, bus šaukiamas neeilinis posėdis. Jis turėtų įvykti kitais metais.
Finansavimo nepadidino
Taryba svarstė klausimą nustatyti kitiems metams socialinės globos Ukmergės vaikų globos namuose kainą vienam vaikui per mėnesį – 1650 litų. Tokia pati suma buvo ir pernai.
Vaikų globos namų direktorius Vygantas Kaselis pateikė vieno mėnesio išlaikymo išlaidas vienam ugdytiniui. Jas sudaro išlaidos įstaigos administravimui ir komunalinės paslaugos bei išlaidos vaiko ugdymui ir priežiūrai. 2013 metais išlaikymo išlaidos vienam vaikui didėja 39,33 lito per mėnesį.
Tačiau priimtas sprendimas kainą palikti 1650 litų per mėnesį. Kadangi savivaldybė yra skolinga šiai įstaigai apie 1 milijoną litų, 2013 metų biudžete bus numatytos didesnės lėšos įsiskolinimui padengti.
Atlyginimas didės
Nepaisant taupomo biudžeto, Vaikų globos namų direktoriaus atlyginimui pakelti pinigų atsirado.
Rugsėjį socialinės apsaugos ir darbo ministras papildė socialinį darbą dirbančiųjų darbo apmokėjimo tvarkos aprašą punktu, bylojančiu, kad šių įstaigų vadovams ir darbuotojams gali būti nustatomi iki 45 procentų didesni tarnybinių atlyginimų koeficientai.
Ukmergės vaikų globos namų direktoriaus tarnybinio atlyginimo koeficientas buvo nustatytas 19,5 bazinės mėnesinės algos dydžiais. Savivaldybės administracija suskaičiavo, kad įstaigos darbo užmokesčio fondas leidžia didinti vadovo atlygį.
Kadangi Vaikų globos namai iki 2014 metų privalo būti licencijuojami ir įstaiga laukia pertvarkos, posėdyje buvo priimtas sprendimas didinti direktoriaus tarnybinio atlyginimo koeficientą iki 28 bazinės mėnesinės algos dydžio. V. Kaselio „popierinis“ atlyginimas buvo 3330 litų, dabar jis didės iki 3416 litų.
Nustatė etatų skaičių
Posėdyje svarstytas klausimas dėl rajono švietimo įstaigų didžiausio leistino pareigybių skaičiaus nustatymo.
Ukmergės rajone yra 17 bendrojo ugdymo mokyklų, 1 mokykla-darželis, 6 ikimokyklinio ugdymo, 4 neformaliojo švietimo, 2 švietimo pagalbos įstaigos.
Posėdyje nutarta, kad didžiausias leistinas visų jų pareigybių skaičius – 779. Iš jų 186 finansuojamos iš mokinio krepšelio lėšų, 560 – iš savivaldybės biudžeto lėšų, 32 – iš valstybės biudžeto lėšų, 2 – iš įstaigos gautų pajamų.
Projekto sprendimas sulaukė kritikos dėl per mažo kiemsargių etatų skaičiaus. Vienas etatas skiriamas prižiūrėti 15 tūkstančių kvadratinių metrų teritoriją.
Tačiau, anot Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Dalės Steponavičienės, sumažinus plotą trečdaliu, padaugėtų 34 kiemsargių etatais. Tai savivaldybei papildomai kainuotų apie pusę milijono litų.
„Perstumdė“ biudžetą
Kaip ir kasmet, baigiantis metams peržiūrimos turimos biudžeto lėšos ir dėl jų trūkumo susidariusios „skylės“. Tarybai pasiūlyta pritarti sprendimui, kuriuo neišnaudoti pinigai būtų skiriami kitiems savivaldybės poreikiams.
Politikams pritarus 117,6 tūkstančio litų padidinamos įmokos už vaikų išlaikymą švietimo įstaigose bei 345,5 tūkstančio litų skiriama kompensacijoms už gyventojams patiektą šilumos energiją ir kietą kurą.
Informavo apie mokyklų pertvarką
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja D. Steponavičienė informavo tarybą apie Rajono bendrojo lavinimo mokyklų tinklo 2012–2015 metų pertvarkos plano įgyvendinimą, mokyklų reorganizavimą ir struktūros pertvarkymus.
Kalbėta apie suaugusiųjų vidurinio ugdymo programos vykdymą Jono Basanavičiaus gimnazijoje, nutrauktą vidurinio ugdymo programų vykdymą „Šilo“ ir Užupio mokyklose bei pradinio ugdymo programų vykdymą Siesikų vidurinės mokyklos Tulpiakiemio, Veprių vidurinės mokyklos Sližių, Pabaisko pagrindinės mokyklos Kulniškių pradinio ugdymo skyriuose.
Šiemet Žemaitkiemio pagrindinė mokykla buvo prijungta prie Želvos vidurinės. Pastarosios mokyklos struktūroje atsirado Žemaitkiemio progimnazijos skyrius. Tačiau jau dabar matyti, kad mokinių čia mažėja. Planuojama, kad po dvejų metų jų liks 16, tad skyrių gali tekti ir uždaryti.
Reorganizuota ir Šešuolių pagrindinė mokykla prijungiant ją prie „Šilo“ pagrindinės.
Specialioji mokykla ir specialaus ugdymo centras „Vyturėlis“ sujungti į vieną įstaigą – Ukmergės „Ryto“ specialiąją mokyklą.
Vedėja pabrėžė, kad liūdna situacija susidarė Taujėnų vidurinės mokyklos Užugirio A. Smetonos pradinio ugdymo skyriuje – čia kitais metais susirinks tik 4 vaikai. Siūloma šį skyrių uždaryti.
Retėjant mokyklų tinklui, su Ukmergės autobusų parku suderinti miesto bei priemiestinių maršrutinių autobusų grafikai. 733 mokiniams išduoti nemokamo važiavimo bilietai. Mokykliniais autobusais pavežami 609 vaikai.
Vedėja apgailestavo, kad dėl mažo mokinių skaičiaus siūloma reorganizuoti ir Ukmergės jaunimo mokyklą prijungiant ją prie Užupio pagrindinės.
Svarstyta uždaryti ir dar vieną ugdymo įstaigą – mokyklą-darželį „Varpelis“. Tačiau įvertinus visus privalumus ir grėsmes, siūloma tęsti pradinio ugdymo programos vykdymą šioje įstaigoje.