Daugiau nei 200 ukmergiškių šiuo metu teoriškai neturi pastogės – jų deklaravimo vieta – Ukmergės rajono savivaldybė. Pagrindinis dalykas, skatinantis deklaruoti tokią gyvenamąją vietą, – pašalpos.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Mano pastogė – tiesiog Ukmergė…
Ukmergės miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Janė Zimblienė pasakojo, kad rajono gyventojai, kurie neturi savo būsto ir nėra registruoti pas savo šeimų narius, turi teisę „apsigyventi“ savivaldybėje.
Būtent tokia jų deklaracijos vieta – nei gatvės, nei namo. Tiesiog – Ukmergės rajono savivaldybė.
Tačiau seniūno pavaduotoja iš pokalbių su tais žmonėmis supranta, kad anaiptol ne visi jie yra benamiai. Dauguma turi stogą virš galvos ir tikrai galėtų nurodyti konkrečią gyvenamąją vietą, tačiau jos neturėti jiems tiesiog apsimoka.
Kai kurių jaunų žmonių tėvai prasitaria – jų suaugę vaikai būstus nuomojasi pas privačius asmenis. Iš gimtųjų namų jie išregistruojami, nes tuomet tėvai turi teisę pretenduoti į tam tikras pašalpas ar kompensacijas.
Kita vertus, pavaduotojos teigimu, jei šeima nuomojasi būstą pas privatininką, šis turėtų suteikti galimybę nuomininkui nuomojamame bute deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Deja, jei tokių atvejų Ukmergėje yra, tai tik vienetai…
J. Zimblienė pastebi, kad pastaruoju metu žmonių, deklaruojančių gyvenamąją vietą tiesiog savivaldybėje, sparčiai daugėja. Vien šiais metais į tokią apskaitą įtraukta 240 ukmergiškių.
Pašnekovė priminė ir kiek kitokios kategorijos ukmergiškius. Mūsų rajone gyvenę, bet šiuo metu užsienyje uždarbiaujantys žmonės laikinai grįžę į Lietuvą turi teisę čia gyvenamosios vietos nedeklaruoti pusmetį. Jei lieka ilgesniam laikui, jau privalo nurodyti gyvenamąją vietą.
Tačiau ir per tą pusmetį žmonės atsiduria įvairiose situacijose, kuomet gyvenamosios vietos deklaracija tampa būtina. Viena tokių – automobilio dokumentų įforminimas.
Priversti reikalo žmonės ateina į seniūniją ir gyvenamąją vietą deklaruoja.
Iš savo darbo patirties pastebėjimų seniūno pavaduotoja daro išvadą – gyvenamosios vietos beveik niekas nedeklaruoja šiaip sau. Dažniausiai to reikalaujama atsidūrus tam tikroje gyvenimo situacijoje, kai reikia nurodyti savo gyvenamąją vietą, – pradėjus studijuoti, dirbti ar siekiant gauti socialinę paramą.
Deja, kartais nutinka, kad to padaryti tiesiog nespėja dėl staiga ištikusios mirties
Neseniai buvo keli atvejai, kuomet piniginė parama mirusiojo artimiesiems buvo negalima dėl to, kad šis nebuvo nurodęs savo gyvenamosios vietos.
Rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad niekur gyvenamosios vietos nedeklaravusių žmonių rajone tikrai nėra daug. Priežastis paprasta – tokie asmenys negali tikėtis jokių socialinių pašalpų.
Vis dėlto gyvenimas rodo, kad išimčių esama. Antai vienas Šešuoliuose gyvenęs niekur nedirbantis asmuo gyvenamosios vietos nebuvo deklaravęs nuo 1997 metų. Jam mirus paaiškėjo, kad parama mirties atveju artimiesiems nepriklauso. Šiuo metu minėta parama siekia 1040 litų.