Nedarbas ir svei­ka­ta

At­si­dū­ręs be­dar­bių gre­to­se kiek­vie­nas pa­si­jun­ta pra­stai. Bet ar ga­li at­lei­di­mas iš dar­bo pa­kenk­ti žmo­gaus svei­ka­tai?







Iš­stu­di­ja­vu­si dau­gy­bę at­lei­di­mo at­ve­jų JAV so­cio­lo­gė at­sa­ko: „Taip.“ Apie jos iš­va­das ra­šo žur­na­las „Ti­me“. Niu­jor­ko vals­ty­bi­nio uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kė Ka­te Strul­ly žur­na­le „De­mog­rap­hy“ ra­šo, kad at­lei­di­mas iš dar­bo ga­li su­kel­ti tiek psi­cho­lo­gi­nių, tiek fi­zi­nių ne­ga­la­vi­mų. At­me­tu­si at­ve­jus, kai žmo­nės pra­ra­do dar­bą dėl pa­blo­gė­ju­sios svei­ka­tos, ji ana­li­za­vo tik tuos at­ve­jus, kai dar­buo­to­jai bu­vo at­leis­ti dėl prie­žas­čių, ku­rios nuo jų ne­pri­klau­sė (pvz., kom­pa­ni­jos ban­kro­tas). Pa­aiš­kė­jo, kad 80 proc. to­kių at­leis­tų­jų po pus­an­trų me­tų ėmė skųs­tis įvai­riais ne­ga­la­vi­mais, pra­de­dant pa­di­dė­ju­siu krau­jos­pū­džiu ir bai­giant šir­dies li­go­mis bei dia­be­tu.

K. Strul­ly tvir­ti­na, kad at­lei­di­mas nei­gia­mai vei­kia or­ga­niz­mą net­gi tuo at­ve­ju, kai žmo­gus grei­tai su­si­ran­da nau­ją dar­bą. „Tie, kam per pus­an­trų me­tų pa­vy­ko vėl įsi­dar­bin­ti, taip pat skun­dė­si pa­blo­gė­ju­sia svei­ka­ta“, – ra­šo ji. Moks­li­nin­kė taip pat pa­ste­bė­jo, kad at­lei­di­mai la­biau vei­kia dar­bi­nin­kų nei įstai­gų dar­buo­to­jų svei­ka­tą. Šią ten­den­ci­ją au­to­rė pa­aiš­ki­na tuo, kad dar­bi­nin­kai yra ma­žiau fi­nan­siš­kai ap­sau­go­ti, to­dėl pra­ra­dę dar­bą pa­ti­ria di­des­nį stre­są.

Anks­tes­ni ty­ri­mai pa­ro­dė, kad stre­sas pa­di­di­na hor­mo­nų kie­kį or­ga­niz­me ir su­ke­lia už­de­gi­mus, ku­rie ga­li pa­kenk­ti šir­dies dar­bui ir krau­jo apy­ta­kai. Bet taip pat įro­dy­ta, kad re­gu­lia­rūs pra­ti­mai ir svei­ka mi­ty­ba ga­li su­ma­žin­ti stre­so po­vei­kį or­ga­niz­mui.

 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *