Juozas GALIAUSKAS
Psichiatras
Vis daugėja susirgimų, kurių prieš kelis dešimtmečius pasitaikydavo retai, didėja psichinė įtampa, atsiranda psichikos sutrikimų. Vienas tokių – depresija. Ja kasmet pasaulyje suserga milijonai žmonių.
Atlikti tyrimai parodė, kad beveik kas penktas žmogus, besikreipiantis į šeimos gydytojus, turi depresijos požymių arba jau serga.
Depresija – tai pažeista kūno ir psichikos harmonija. Ji dažnai slepiasi po fizinių simptomų kauke, todėl sergantis žmogus prieš jam nustatant diagnozę dažniausiai intensyviai ieško ligų: kreipiasi į įvarius specialistus, išleidžia aibę pinigų, nusivilia gydytojais, pyksta, kad yra „blogai“ gydomas, vargsta pats ir vargina kitus.
Kalbant apie depresijas būtina pažymėti, kad jos būna ir slaptosios, kai simptomai neatitinka tipiškų šios ligos simptomų. Slaptąsias depresijas ypač sunku diagnozuoti.
Diagnozuoti šią ligą galima ir pateikiant simptomų sąrašą – tai depresijos testas.
Įvertinkite kiekvieną teiginį „taip“ arba „ne“.
TESTAS
1. Aš jaučiu liūdesį. Mane dažnai slegia liūdesys ar nerimas.
2. Manęs nedomina ir nedžiugina veikla, kuri anksčiau teikdavo malonumą (darbas, sportas, draugai, seksas).
3. Pakito apetitas (svoris), nors nesilaikau specialiosios dietos.
4. Pakito miegas. Miegu per daug (tapau mieguistas) arba kankina nemiga, dažnai nubundu daug anksčiau, nei esu įpratęs.
5. Visą laiką jaučiuosi pavargęs, trūksta energijos.
6. Negaliu susikoncentruoti, pablogėjo atmintis, tapo sunkiau priimti sprendimus ir planuoti savo veiklą.
7. Tapau vangesnis, lėtesnis, o kartais be priežasties būnu susijaudinęs, nerandu sau vietos.
8. Jaučiuosi nepilnavertis, kamuoja beviltiškumas, kaltės jausmas. Vis dažniau pagalvoju apie mirtį, o kartais pamąstau ir apie savižudybę.
Jei Jūs patyrėte vienu metu penkis ar daugiau iš šių simptomų, jeigu ši būsena tęsiasi ilgiau nei dvi savaites – būtina kreiptis į gydytoją.
Dažnai ligonis bando save nuteikti, kad jam nieko nėra, gydosi patartas draugų, gydymas būna nepilnavertis, nieko nepadeda, būklė blogėja, liga įsisenėja.
Daugelis depresija sergančių žmonių turi įvairių fizinių negalavimų, kas trečiam tokių negalavimų atsirado daugiau nei prieš penkerius metus iki psichiatrinės simptomatikos atsiradimo. Todėl tikėtina, kad visą tą laiką tokie ligoniai buvo gydomi nuo kūno ligų.
Depresijai būdinga simptomų gausumas, dviveidiškumas, įvairumas, kintamumas, šios ligos neįmanoma paaiškinti kuria nors organizmo liga.
Jei pacientas pateikia daug somatinių, kartais nemotyvuotų skundų, neaiški diagnozė, gydant liga nesikeičia, gilėja, didelė tikimybė, kad ligonis serga depresija.
Depresijas lemia ir tamsusis rudens, žiemos laikas, kai sumažėja šviesos. Smegenyse sumažėja serotonino (kuris mažina nerimą, irzlumą, skausmą, impulsyvumą, agresiją, reguliuoja apetitą, gerina lytinę funkciją). Sumažėja ir adrenalino, kuris skatina motyvaciją.
Ligoniai gydomi kompleksiškai – skiriami trankviliantai, naujos kartos antidepresantai, šviesos terapija, muzikos terapija ir kiti metodai.
Gaila, bet dar dažnai ligoniai patys bando kovoti su savimi, nesikreipia į gydytojus, vengia kreiptis į psichiatrus.
Jei žmogus įtaria depresiją, rekomenduotina kaip galima anksčiau pradėti gydymą. Sergant sunkia depresija rekomenduojamas gydymas psichiatriniame stacionare, dienos centruose, psichiatriniuose centruose.