Lietuviška patarlė „Nauji metai – nauji lapai“ šiemet kaip niekad taikli. Metus pasitikome su didžiule permaina – nauja valiuta. Pastarąjį pusmetį specialistai dosniai dalijo patarimus, kaip išvengti nesusipratimų atsiskaitant nauja valiuta, nepakliūti į sukčių pinkles. Net raginta nusipirkti naujas pinigines ar… pasikartoti aritmetiką.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Piniginėje jau šlama eurai.
Primename: nuo sausio 1 d. gyventojams grynieji litai į eurus nemokamai keičiami bankuose, pašte, kai kuriose kredito unijose. Komerciniai bankai litus į eurus keis nemokamai pusmetį: nuo euro įvedimo iki birželio 30 d.
Iki šių metų pabaigos nemokamai litus į eurus keis dalis komercinių bankų padalinių.
AB Lietuvos paštas ir kai kurios kredito unijos litus į eurus nemokamai keis iki kovo 1 d.
Lietuvos bankas Vilniuje ir Kaune litus į eurus keis nemokamai neribotą laiką.
Visos nemokamo pinigų keitimo vietos ir šių įstaigų darbo laikas yra paskelbti svetainėje www.euras.lt. Daugiau informacijos galima gauti paskambinus nemokamu euro telefonu 8 800 34528.
Litus parduotuvės dar priima
Sausio 1–15 dienomis parduotuvėse pirkėjai dar gali atsiskaityti ir litais, ir mokėti eurais. Tačiau grąžą pardavėjai privalo atiduoti eurais.
Didžiųjų prekybos centrų atstovai pasakojo, kad dėl to kiekvieną dieną į parduotuves pristatomi eurai. Prekybininkai iš anksto apskaičiavo preliminarų grynųjų eurų poreikį pirmosiomis sausio dienomis, parengė planus, kad jų nepritrūktų. „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovės Giedrės Bielskytės teigimu, šiems procesams planuoti buvo pasinaudota kolegų Latvijoje ir Estijoje patirtimi.
„Maxima LT“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė pasakojo, jog perėjimui prie naujos valiutos investuota apie 1,3 mln. litų. Kaip informavo „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis, jų investicijos į pasiruošimą euro įvedimui siekė apie 400 tūkst. litų.
Nedirbs visą mėnesį
Nemenka našta euro įvedimas tapo ir mūsų rajono prekybininkams. Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė pasakojo, jog jiems papildomai investuoti reikėjo apie 900 tūkst. litų.
„Pirkome su euro įvedimu susijusios įrangos – pinigų tikrinimo aparatus, seifus, litus į eurus konvertuojančias skaičiavimo mašinėles, kitokios įrangos“, – pasakojo direktorė.
Kadangi rajone yra 39 vartotojų kooperatyvui priklausančios parduotuvės, papildomų priemonių reikėjo įsigyti kiekvienai iš jų.
Dar prieš euro įvedimą buvo svarstyta, kad mažiau rūpesčių kiltų kai kurias kooperatyvui priklausančias parduotuves sausio mėnesį visiškai uždarius. Svarstyta taip išvengti papildomų dvigubos valiutos laikotarpio sunkumų.
Buvo apsispręsta, kad sausį nedirbs aštuonios kooperatyvui priklausančios mažos parduotuvėlės, kuriose visas prekes reikia perskaičiuoti. Jose atliekama inventorizacija, o pardavėjos išleistos atostogų.
Kokios tai parduotuvės, viešinti direktorė nenorėjo. „Pirkėjai informuoti, o skelbtis nenorime dėl galimų vagysčių – tai nedidelės ir nuošalios parduotuvės. Kitų šalių patirtis rodo, kad jų pereinamuoju valiutos keitimo periodu padaugėja“, – sako pašnekovė.
Litus į eurus keičia paštas
Lietuvos pašto Pašto tinklo tarnybos direktorė Inga Dundulienė pasakojo, jog nuo sausio 2 dienos 330-yje paštų litai nemokamai keičiami į eurus. Litų į eurus keitimo paslaugą Lietuvos paštas vykdys iki kovo 1 dienos.
Ukmergėje litai į eurus keičiami trijuose pašto skyriuose – Ukmergės centriniame pašte Kauno g. 11, 2-ajame pašte Vilniaus g. 90A bei 4-ajame pašte Anykščių g. 25.
„Raginame gyventojus susiplanuoti savo apsilankymus paštuose, atsižvelgti į galimus didesnius nei įprasta klientų srautus pirmosiomis sausio mėnesio dienomis ir taip išvengti eilių“, – sako I. Dundulienė.
Ji užtikrino, kad Lietuvos paštas imasi visų priemonių, jog valiutos keitimas vyktų sklandžiai. Paštuose, kuriuose keičiama valiuta, budi ir policijos pareigūnai.
„Dalyje paštų dirba mobiliosios komandos, kurios ir keičia valiutą. Būtent šioms komandoms reikalingos specialios saugos priemonės – apsaugos lagaminai, kuriais būtų galima saugiai transportuoti valiutą“, – sakė direktorė.
Ji pasakojo, kad lagaminuose įrengta speciali saugos sistema, kuri, mėginant lagaminą išlaužti ar kitais neleistinais būdais pasisavinti pinigus, specialiais dažais sulieja visą lagamino turinį. Taip sulieti pinigai nebegali būti realizuoti apyvartoje.
Pasak Lietuvos pašto Pašto tinklo tarnybos direktorės, gyventojai būtinai turėtų įsidėmėti, kad pinigai bus keičiami tik paštuose, o vienos litų keitimo į eurus operacijos metu bus galima išsikeisti iki 3 452,80 litų arba 1 000 eurų sumą.
Taip pat direktorė paaiškino, kad pašto ženklai, kurių vertė nurodyta litais, galios iki 2016-ųjų gruodžio 31 d. Pašto ženklai dvigubu nominalu – litais ir eurais – galios neribotą laiką.
Pasitikrinti paštų, kuriuose bus keičiami litai į eurus, sąrašą ir valiutos keitimo laiką galima Lietuvos pašto internetinėje svetainėje www.lietuvospaštas.lt arba paskambinus informacijos telefonu 8 700 55400.
Pataria aptarti su artimaisiais
Įvairūs šalies mastu vykdomi finansiniai pokyčiai neretai tampa visokio plauko apgavikų pasipelnymo šaltiniu. Gyventojai perspėjami, kad grynieji pinigai nekeičiami nei namuose, nei gatvėje. Patariama būti ypač budriems ir neapsigauti, jeigu namuose apsilankę, telefonu paskambinę ar gatvėje užkalbinę asmenys siūlytų litus iškeisti į eurus. Prašoma susidūrus su tokiais asmenimis nedelsiant pranešti policijai.
Pasak „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovės Lietuvoje Odetos Bložienės, dažniausiai manome, kad nukentėjusieji nuo sukčių yra pagyvenę ar neišprusę žmonės, kad taip neatsitiks mums ar mūsų artimiesiems. Tačiau neretai sukčių aukomis tampa ne tik senjorai, ne tik gyvenantys nuošaliai ar mažiau apsiskaitę. Tarp patikėjusiųjų apgavikų pasakėlėmis yra daug brandžių bei išsilavinusių žmonių.
„Tą akimirką, kai kažkas skambina, informuodamas, kad nutiko bėda artimam žmogui, svarbu ne amžius ir ne išsilavinimas. Svarbu, kad žmogus nepasimestų ir turėtų atspirties taškus, sufleruojančius, kaip elgtis. Jei kas nors prašo ar reikalauja pinigų, būtina pirma susisiekti su tuo, kuriuo pasitikima: giminaičiu, kaimynu, paštininku, policijos pareigūnu“, – pataria vadovė.
Ji perspėja, kad sukčiai būna gerai „ginkluoti“ informacija apie vietos pareigūnus, jų vardus, pavardes, net darbo kabinetų numerius, įvaldę emocinio manipuliavimo techniką. Patariama aptarti su artimaisiais, kaip reikėtų elgtis susidūrus su tokia situacija.
Prisiminti ragina aritmetiką
Apie pokyčius, kuriuos turėtų paskatinti euras, svarsto „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė Giedrė Gečiauskienė. Ji mano, kad pats buitiškiausias žingsnis būtų pasikeisti pinigines. Mat beveik visų nominalų eurai didesni už litus ir „perleisti“ jiems senąją piniginę gali būti keblu.
„Galvodami apie naują piniginę, nepamirškite didelio ir patogaus skyrelio monetoms. Jų tikrai turėsime gerokai daugiau“, – primena direktorė.
Taip pat ji sako, kad nors akis jau apsiprato su dvigubomis kainomis, žinome, kad vienas euras – 3,4528 lito, tačiau sausį neabejotinai turėsime prisiminti esmines daugybos ir dalybos taisykles. Ypač tokiose situacijose, kai mokėdami litais, grąžą gausime eurais. Lietuvos bankas išplatino specialius kalendoriukus.
Banko atstovė rekomenduoja metų pradžioje griežčiau vesti savo asmeninę ar šeimos apskaitą, nuolat vertinant savo išlaidas.
Dvigubos valiutos rūpesčių neturės kortelėmis atsiskaitantys pirkėjai. Jie įsitikinę, kad euras dar labiau priartins elektroninę bankininkystę prie žmonių. Mat gyventojai buvo raginami santaupas perkelti į bankų sąskaitas, kur jos nemokamai konvertuotos į eurus, ir tikėtina, kad dalis savo santaupas ten ir paliks.
Prašo ieškoti „be grąžos“
UAB Ukmergės autobusų parko direktorius Alfonsas Prabišas informavo apie tvarką miesto ir priemiestiniuose autobusuose. Iki sausio 15 d. – dviejų valiutų cirkuliacijos laikotarpiu – keleiviai gali mokėti eurais arba litais. Grąža viešajame transporte gali būti išduodama ir eurais, ir litais.
Keleiviai perspėjami, kad perkant bilietą, vieno atsiskaitymo metu vairuotojas nepriims daugiau kaip 50 vienetų galiojančių euro monetų arba 50 vienetų lito monetų.
Nuo sausio 16 d. keleiviai turės mokėti tik eurais. Grąža taip pat bus išduodama eurais.
Siekiant išvengti didesnių nesusipratimų ir gaišaties, gyventojų prašoma perkant bilietą pinigus duoti be grąžos.
Savivaldybė pasirengė
Euro įvedimui Ukmergės rajono savivaldybės administracija pradėjo ruoštis dar nuo pavasario.
Pasirengimo euro įvedimui komisijos pirmininkas Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Giedrius Pocius sako, kad prie naujos valiutos pereita be trukdžių.
Jis mano, kad sėkmę garantavo teisingai sudarytas veiklos planas, apėmęs svarbiausias sritis – informacinių sistemų atnaujinimą, savivaldybės administracijos bei biudžetinių įstaigų darbą, litų pakeitimą į eurus teisės aktuose, visuomenės informavimą, darbuotojų mokymus. Savivaldybės tinklapyje eurui paskirta informacinė skiltis, viešinimas vyko ir per žiniasklaidą.
Savivaldybė perėjimui prie naujos valiutos išleido apie 46,34 tūkst. eurų. Visos išlaidos bus padengtos iš valstybės biudžeto. G. Pocius sako, kad dalis pinigų jau gauta praeitais metais.
Euras plečia arealą
Euras – bendra 18 Europos Sąjungos šalių valiuta. Lietuva tapo 19-ąja Europos Sąjungos valstybe, įsivedusia šią valiutą.
Euras kaip nepiniginė atsiskaitymo priemonė buvo įvesta 1999 m. sausio 1 d. Popieriniai pinigai pasirodė vėliau – 2002 m. sausio 1 d.
Banknotai visose šalyse yra vienodi, o monetas kiekviena šalis leidžia pagal savą dizainą.
Euro ženklą (€) išrinko Europos Komisija. Finaliniame rinkimų etape buvo pateikti du ženklų variantai. Išrinktą ženklą sukūrė belgų dizaineris Alain Billiet. Šis ženklas kildinamas iš graikų abėcėlės raidės epsilon. Taip pat šis ženklas, perbrauktas dviejomis linijomis, simbolizuoja Europą ir euro stabilumą.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ