Šiemet UAB Ukmergės butų ūkio administruojamų daugiabučių gyventojų laukia naujovės. Vienus jos pradžiugins, o kitiems labiau pratuštins pinigines.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Techninės priežiūros išlaidas kontroliuos gyventojai.
Šiemet techninės priežiūros lėšos labiausiai padidės tiems, kurie pernai iš bendro techninei priežiūrai skirtų lėšų „katilo“ jų išnaudojo daugiausiai.
Ukmergės butų ūkio administruojamų daugiabučių gyventojai iki šiol buvo priversti prisiminti socializmą. Mat visų namų techninei priežiūrai skirtos lėšos keliavo į bendrą piniginę, o naudojamos pagal poreikį.
Nors teoriškai naudotis jomis galėjo visi namai, didžiąją dalį išgraibstydavo seniausi ir daugiausia priežiūros reikalaujantys daugiabučiai.
Nors naujesnės statybos namų techninė priežiūra pigesnė, gyventojai vis tiek buvo priversti mokėti tiek pat. Buvo nustatytas vienodas tarifas – 23 centai už kiekvieną bendrų patalpų kvadratinį metrą.
Ne paslaptis, kad kai kurie seni namai, išnaudoję savo įneštas lėšas, techninei priežiūrai naudojo ir kitų dalį.
Iniciatyva keisti esamą tvarką kilo iš UAB Ukmergės butų ūkio. Įmonės direktorius Jonas Rinkevičius sako, kad siūlyti keisti techninės priežiūros lėšų skaičiavimo tvarką mintis kilo dėl gyventojų nepasitenkinimo. Šį sprendimą praeitų metų pabaigoje yra patvirtinusi rajono taryba.
Vertins kiekvieną atskirai
Sausio mėnesio mokestis už techninę priežiūrą apskaičiuotas jau pagal naująją tvarką. Kadangi mokama už praeitą mėnesį, gyventojus šios naujovės pasieks vasarį.
Jei anksčiau techninės priežiūros lėšos buvo skaičiuojamos pagal bendrą tarifą, dabar jos priklausys nuo kiekviename name atliktų konkrečių darbų bendrojo naudojimo patalpose, konstrukcijose, inžineriniuose tinkluose.
Šių darbų kainos nustatomos remiantis įmonės kainų metodika ir savivaldybės patvirtintomis papildomomis fiksuotomis išlaidomis.
Techninės priežiūros mokesčio tarifas apskaičiuojamas pagal specialistų sudarytą formulę kiekvienam namui atskirai.
Šioje metodikoje be name atliktų konkrečių techninės priežiūros darbų ir bendro visiems techninės priežiūros tarifo svarbu ir kiti kriterijai. Tai – daugiabučio aukštų skaičius, jo eksploatavimo laikas.
Žirklės – neišvengiamos
Kadangi Butų ūkio administruojami daugiabučiai labai nevienodi tiek savo amžiumi, tiek aukštų skaičiumi, žirklės – neišvengiamos.
J. Rinkevičius neslepia, kad kai kurių daugiabučių gyventojams mokestis už techninę priežiūrą gerokai šoktelės. Kitiems šis mokestis arba išliks toks pats, arba sumažės. Anot direktoriaus, šios namų grupės beveik vienodos.
Daugiabučių gyventojai, kurių namuose pernai buvo atlikta darbų iš techninės priežiūros darbų sąrašo už didžiausią sumą, šiemet mokės daugiausia.
Mažiausia našta laukia tų, kurie buvo ne tokie išlaidūs ir iš bendrai visų sukauptų lėšų savo namo priežiūrai išnaudojo nedaug.
J. Rinkevičius sako, kad patvirtinus naująją tvarką, kai kuriems daugiabučiams techninės priežiūros tarifai padidėjo keletą kartų. Kad nesusidarytų didelės žirklės, nustatyta viršutinė riba. Ji siekia 46 centus už kvadratinį metrą be PVM.
Maksimalus mokestis laukia Deltuvos 8, Gedimino 29, J. Basanavičiaus 12, Pilies 5, 6, 8, Sodų 10, Vytauto 14, 19, 29, 42, 98.
Mažiausiai – po 15 centų už kvadratinį metrą – mokės Jaunimo 42, 42A, 48, Miškų 32, 34, 54, Statikų 2, Vytauto 8A.
Gyventojai savo namui nustatytus techninės priežiūros tarifus gali sužinoti įmonės internetinėje svetainėje www.ubu.lt.
Namo būklė sergėjama reglamento
Ar toks skaičiavimo būdas gyventojams nenumuš noro rūpintis savo namais, ar daugiabučiai netaps gerokai apleisti?
„Kad namas tarnautų kaip gyvenamasis, jis turi atitikti gyvenamųjų patalpų reikalavimus. O kad nebūtų apleistas, vadovaujamasi statybos techniniu reglamentu“, – aiškino J. Rinkevičius.
Reglamente nurodytas ne tik privalomųjų techninių darbų sąrašas, bet ir jų įgyvendinimo tvarka, periodiškumas. Daugiabučių savininkai privalo vykdyti šiuos reikalavimus.
Tačiau taupyti erdvės lieka ir išpildžius reikalavimus. Techninės priežiūros darbų sąraše yra įtraukta nemažai tokių darbų, kuriuos taupydami pinigus gali pasidaryti patys gyventojai.
Tai ir valstybinės vėliavos iškėlimas, apšvietimo lempų keitimas bendro naudojimo patalpose, kitų smulkių defektų šalinimas.
Tarifai – ne amžini
Kiekvienam namui nurodyti techninės priežiūros tarifai galios iki kitų metų. Tuomet bus apskaičiuojami iš naujo.
J. Rinkevičius patikino, jog įmonė imasi priemonių, kad gyventojams iškiltų kuo mažiau neaiškumų dėl jų pačių pageidavimu ar pagal privalomą tvarką atliekamų techninės priežiūros darbų.
Apie juos kas mėnesį bus skelbiama kiekvieno namo skelbimų lentoje. Kad nekiltų įtarimų, jog patikrinimai nevykdomi, gyventojai raginami dalyvauti kaip stebėtojai.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ