Naujovės daugiabučiuose pradžiugins ne visus

Autorius Ukmergės žinios

Šie­met UAB Uk­mer­gės bu­tų ūkio ad­mi­nist­ruo­ja­mų dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jų lau­kia nau­jo­vės. Vie­nus jos pra­džiu­gins, o ki­tiems la­biau pra­tuš­tins pi­ni­gi­nes.

 

2014-01-31-2 straipsnio nuotr

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Tech­ni­nės prie­žiū­ros iš­lai­das kon­tro­liuos gy­ven­to­jai.


 

 

Šie­met tech­ni­nės prie­žiū­ros lė­šos la­biau­siai pa­di­dės tiems, ku­rie per­nai iš ben­dro tech­ni­nei prie­žiū­rai skir­tų lė­šų „ka­ti­lo“ jų iš­nau­do­jo dau­giau­siai.

Uk­mer­gės bu­tų ūkio ad­mi­nist­ruo­ja­mų dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jai iki šiol bu­vo pri­vers­ti pri­si­min­ti so­cia­liz­mą. Mat vi­sų na­mų tech­ni­nei prie­žiū­rai skir­tos lė­šos ke­lia­vo į ben­drą pi­ni­gi­nę, o nau­do­ja­mos pa­gal po­rei­kį.

Nors te­oriš­kai nau­do­tis jo­mis ga­lė­jo vi­si na­mai, di­dži­ą­ją da­lį iš­graibs­ty­da­vo se­niau­si ir dau­giau­sia prie­žiū­ros rei­ka­lau­jan­tys dau­gia­bu­čiai.

Nors nau­jes­nės sta­ty­bos na­mų tech­ni­nė prie­žiū­ra pi­ges­nė, gy­ven­to­jai vis tiek bu­vo pri­vers­ti mo­kė­ti tiek pat. Bu­vo nu­sta­ty­tas vie­no­das ta­ri­fas – 23 cen­tai už kiek­vie­ną ben­drų pa­tal­pų kvad­ra­ti­nį met­rą.

Ne pa­slap­tis, kad kai ku­rie se­ni na­mai, iš­nau­do­ję sa­vo įneš­tas lė­šas, tech­ni­nei prie­žiū­rai nau­do­jo ir ki­tų da­lį.

Ini­cia­ty­va keis­ti esa­mą tvar­ką ki­lo iš UAB Uk­mer­gės bu­tų ūkio. Įmo­nės di­rek­to­rius Jo­nas Rin­ke­vi­čius sa­ko, kad siū­ly­ti keis­ti tech­ni­nės prie­žiū­ros lė­šų skai­čia­vi­mo tvar­ką min­tis ki­lo dėl gy­ven­to­jų ne­pa­si­ten­ki­ni­mo. Šį spren­di­mą pra­ei­tų me­tų pa­bai­go­je yra pa­tvir­ti­nu­si ra­jo­no ta­ry­ba.

Ver­tins kiek­vie­ną at­ski­rai

Sau­sio mė­ne­sio mo­kes­tis už tech­ni­nę prie­žiū­rą ap­skai­čiuo­tas jau pa­gal nau­ją­ją tvar­ką. Ka­dan­gi mo­ka­ma už pra­ei­tą mė­ne­sį, gy­ven­to­jus šios nau­jo­vės pa­sieks va­sa­rį.

Jei anks­čiau tech­ni­nės prie­žiū­ros lė­šos bu­vo skai­čiuo­ja­mos pa­gal ben­drą ta­ri­fą, da­bar jos pri­klau­sys nuo kiek­vie­na­me na­me at­lik­tų kon­kre­čių dar­bų ben­dro­jo nau­do­ji­mo pa­tal­po­se, kon­struk­ci­jo­se, in­ži­ne­ri­niuo­se tin­kluo­se.

Šių dar­bų kai­nos nu­sta­to­mos re­mian­tis įmo­nės kai­nų me­to­di­ka ir sa­vi­val­dy­bės pa­tvir­tin­to­mis pa­pil­do­mo­mis fik­suo­to­mis iš­lai­do­mis. 

Tech­ni­nės prie­žiū­ros mo­kes­čio ta­ri­fas ap­skai­čiuo­ja­mas pa­gal spe­cia­lis­tų su­da­ry­tą for­mu­lę kiek­vie­nam na­mui at­ski­rai.

Šio­je me­to­di­ko­je be na­me at­lik­tų kon­kre­čių tech­ni­nės prie­žiū­ros dar­bų ir ben­dro vi­siems tech­ni­nės prie­žiū­ros ta­ri­fo svar­bu ir ki­ti kri­te­ri­jai. Tai – dau­gia­bu­čio aukš­tų skai­čius, jo eks­plo­a­ta­vi­mo lai­kas.

Žir­klės – ne­iš­ven­gia­mos

Ka­dan­gi Bu­tų ūkio ad­mi­nist­ruo­ja­mi dau­gia­bu­čiai la­bai ne­vie­no­di tiek sa­vo am­žiu­mi, tiek aukš­tų skai­čiu­mi, žir­klės – ne­iš­ven­gia­mos.

J. Rin­ke­vi­čius ne­sle­pia, kad kai ku­rių dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jams mo­kes­tis už tech­ni­nę prie­žiū­rą ge­ro­kai šok­te­lės. Ki­tiems šis mo­kes­tis ar­ba iš­liks toks pats, ar­ba su­ma­žės. Anot di­rek­to­riaus, šios na­mų gru­pės be­veik vie­no­dos.  

Dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jai, ku­rių na­muo­se per­nai bu­vo at­lik­ta dar­bų iš tech­ni­nės prie­žiū­ros dar­bų są­ra­šo už di­džiau­sią su­mą, šie­met mo­kės dau­giau­sia.

Ma­žiau­sia naš­ta lau­kia tų, ku­rie bu­vo ne to­kie iš­lai­dūs ir iš ben­drai vi­sų su­kaup­tų lė­šų sa­vo na­mo prie­žiū­rai iš­nau­do­jo ne­daug.

J. Rin­ke­vi­čius sa­ko, kad pa­tvir­ti­nus nau­ją­ją tvar­ką, kai ku­riems dau­gia­bu­čiams tech­ni­nės prie­žiū­ros ta­ri­fai pa­di­dė­jo ke­le­tą kar­tų. Kad ne­su­si­da­ry­tų di­de­lės žir­klės, nu­sta­ty­ta vir­šu­ti­nė ri­ba. Ji sie­kia 46 cen­tus už kvad­ra­ti­nį met­rą be PVM.

Mak­si­ma­lus mo­kes­tis lau­kia Del­tu­vos 8, Ge­di­mi­no 29, J. Ba­sa­na­vi­čiaus 12, Pi­lies 5, 6, 8, So­dų 10, Vy­tau­to 14, 19, 29, 42, 98.

Ma­žiau­siai – po 15 cen­tų už kvad­ra­ti­nį met­rą – mo­kės Jau­ni­mo 42, 42A, 48, Miš­kų 32, 34, 54, Sta­ti­kų 2, Vy­tau­to 8A.

Gy­ven­to­jai sa­vo na­mui nu­sta­ty­tus tech­ni­nės prie­žiū­ros ta­ri­fus ga­li su­ži­no­ti įmo­nės in­ter­ne­ti­nė­je sve­tai­nė­je www.ubu.lt. 

Na­mo būk­lė ser­gė­ja­ma reg­la­men­to

Ar toks skai­čia­vi­mo bū­das gy­ven­to­jams ne­nu­muš no­ro rū­pin­tis sa­vo na­mais, ar dau­gia­bu­čiai ne­taps ge­ro­kai ap­leis­ti?

„Kad na­mas tar­nau­tų kaip gy­ve­na­ma­sis, jis tu­ri ati­tik­ti gy­ve­na­mų­jų pa­tal­pų rei­ka­la­vi­mus. O kad ne­bū­tų ap­leis­tas, va­do­vau­ja­ma­si sta­ty­bos tech­ni­niu reg­la­men­tu“, – aiš­ki­no J. Rin­ke­vi­čius.

Reg­la­men­te nu­ro­dy­tas ne tik pri­va­lo­mų­jų tech­ni­nių dar­bų są­ra­šas, bet ir jų įgy­ven­di­ni­mo tvar­ka, pe­ri­odiš­ku­mas. Dau­gia­bu­čių sa­vi­nin­kai pri­va­lo vyk­dy­ti šiuos rei­ka­la­vi­mus. 

Ta­čiau tau­py­ti erd­vės lie­ka ir iš­pil­džius rei­ka­la­vi­mus. Tech­ni­nės prie­žiū­ros dar­bų są­ra­še yra įtrauk­ta ne­ma­žai to­kių dar­bų, ku­riuos tau­py­da­mi pi­ni­gus ga­li pa­si­da­ry­ti pa­tys gy­ven­to­jai.

Tai ir vals­ty­bi­nės vė­lia­vos iš­kė­li­mas, ap­švie­ti­mo lem­pų kei­ti­mas ben­dro nau­do­ji­mo pa­tal­po­se, ki­tų smul­kių de­fek­tų ša­li­ni­mas.

Ta­ri­fai – ne am­ži­ni

Kiek­vie­nam na­mui nu­ro­dy­ti tech­ni­nės prie­žiū­ros ta­ri­fai ga­lios iki ki­tų me­tų. Tuo­met bus ap­skai­čiuo­ja­mi iš nau­jo.

J. Rin­ke­vi­čius pa­ti­ki­no, jog įmo­nė ima­si prie­mo­nių, kad gy­ven­to­jams iš­kil­tų kuo ma­žiau ne­aiš­ku­mų dėl jų pa­čių pa­gei­da­vi­mu ar pa­gal pri­va­lo­mą tvar­ką at­lie­ka­mų tech­ni­nės prie­žiū­ros dar­bų.

Apie juos kas mė­ne­sį bus skel­bia­ma kiek­vie­no na­mo skel­bi­mų len­to­je. Kad ne­kil­tų įta­ri­mų, jog pa­tik­ri­ni­mai ne­vyk­do­mi, gy­ven­to­jai ra­gi­na­mi da­ly­vau­ti kaip ste­bė­to­jai.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *