Pagaliau galutinai paaiškėjo, ne tik kokiomis partijomis, bet ir kokiais jų atstovais labiausiai pasitiki ukmergiškiai. Antradienį sudaryta ir tarybos daugumos koalicija – jos sudėtyje – nieko nauja.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Postus išlaikė daugiau nei pusė jų siekusių šios tarybos narių.
Septynis mandatus taryboje iškovojusiems Lietuvos valstiečiams liaudininkams didelių netikėtumų pirmumo balsų lentelė nesukėlė. Pirmoje pozicijoje – 2028 rinkėjų balsus pelnęs rajono meras Algirdas Kopūstas. Tiesa, mero populiarumas šiek tiek smuktelėjo. Pernai jo kandidatūrai pirmumą suteikė 2711 rinkėjų.
Savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys su 1276 rinkėjų palaikymo balsais iš ketvirtos pozicijos pakilo į antrą. Penktas buvęs Rimvydas Civilka surinko 1048 balsus. Toliau pagal populiarumą rikiuojasi Elena Mirinavičienė, Vladislovas Spruogis, iš keturioliktos pozicijos į šeštą šoktelėjęs Arūnas Civilka ir Zofija Belickienė.
Jai ant kulnų lipa ūkininkas Valentinas Genys. Jis pateks į tarybą, jei vienas iš „valstiečių“ atsisakys mandato.
Vienu daugiau
Penkis mandatus vietoj buvusių keturių gavusioje Lietuvos socialdemokratų partijoje – šiokios tokios rokiruotės. Pirmą kadenciją taryboje šiuo metu dirbantis Arūnas Dudėnas nušluostė nosį politikos veteranams ir susišlavė 1186 palaikymo balus. Savo populiarumą per ketverius metus jis padvigubino. Antras pagal populiarumą socdemų sąraše – partijos vedlys Kazys Grybauskas. Toliau eina Stasys Jackūnas, Grigorijus Malčanovas, Arūnas Jasaitis.
Išlydės veteraną
Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus palaikę ukmergiškiai daugiausiai savo simpatijų atidavė partijos pirmininkei Janinai Galiauskienei. Antras – Andrius Kalesnikas, trečias – iš devintos vietos pakylėtas Juozas Galiauskas, ketvirtas – Valdas Mikalajūnas.
Konservatorių sąraše šį kartą nebuvo tarybos veterano Antano Dambrausko. Keliolika metų darbui taryboje atidavęs politikas šį mėnesį dalyvaus paskutiniame tarybos posėdyje. Dabartinis tarybos narys Evaldas Čirba sąraše buvo „nugrūstas“ net į 22 vietą. Rinkėjai jį pakylėjo per vienuolika pozicijų, tačiau tai durų į tarybą neatvėrė.
Netikėti šuoliai ir kritimai
Darbo partija iškovojo tris mandatus. Rinkėjai pirmumo balus atidavė partiją į rinkimus vedusiam Rolandui Janickui. Toliau sąraše – Angelė Jokubynienė ir Kazys Cecevičius.
Liberalų ir centro sąjunga taip pat tenkinasi trimis mandatais. Šios partijos sąraše – rokiruotės. Į ketvirtą vietą nustumtas Juozas Armanavičius atsidūrė pirmoje pozicijoje. Jo krepšyje – 707 pirmumo balsai. Antras – dar tolimesnėje – šeštoje vietoje sąraše buvęs Sigitas Masiulionis, trečias – partijos lyderis Regimantas Baravykas. Antroje vietoje sąraše buvęs Romas Pivoras į tarybą nepateko, o trečias sąraše buvęs Juozas Daunys rinkėjų valia nukrito net į vienuoliktą poziciją.
Pateko ne lyderiai
Dar dvi partijos taryboje užsitikrino po vieną vietą. Tačiau abi jos atiteko ne partijų lyderiams. Partijoje Tvarka ir teisingumas į pirmą vietą iš ketvirtos prasimušė Mindaugas Tamošiūnas, vos dvylika balsų aplenkęs Rimantą Lenartavičių.
Naujosios sąjungos (socialliberalų) partijoje – taip pat staigmena – daugiausiai simpatijų pelnė politikos naujokė Vaida Mikelytė, nurungusi ir dabartinį tarybos narį Gintarą Plevoką, ir partijos pirmininką Stasį Barauską.
Tarybos nariu tapo ir nepriklausomas kandidatas Vydas Paknys.
Kai kurie mandato atsisakys
Nors tauta ir išrinko, tikrai ne visi populiariausi partijų nariai taps tarybos nariais. Vadovaujantis įstatymu, arba tarybos nario postą, arba užimamas pareigas turės rinktis socialdemokratas miesto seniūnas Stasys Jackūnas, konservatorė PSPC vadovė Janina Galiauskienė.
Abu šie populiarūs kandidatai mandato atsisako jau ne per vienus rinkimus. Jei J. Galiauskienė taip pasielgs ir šį kartą, į tarybą pateks jos bendrapartietė Birutė Žilėnienė.
Jei mandato atsisakys miesto seniūnas Stasys Jackūnas, jo vietą užims žemiau einanti Klavdija Stepanova. O jei ji vėl bus išrinkta dirbti administracijos direktoriaus pavaduotoja – Andrius Lyška.
Socialdemokratų eilutė gali ir dar labiau pasislinkti, jei vicemero pareigas ir toliau eis į tarybą išrinktas Grigorijus Malčanovas.
Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, mūsų rajono savivaldybėje nebegalės dirbti du ligšioliniai administracijos direktoriaus pavaduotojai. Tačiau rajono mero pavaduotojų tas pats įstatymas nelimituoja. Taigi, šiokių tokių rokiruočių perstatant kėdes bus, tačiau tikrai vargu ar esminės – dėl postų Ukmergėje peštynės vargu ar kils.
Apsispręsti turės iki balandžio
Beje, atsisakyti mandato gali ir bet kuris kitas įstatymiškai galintis šias pareigas eiti išrinktas į tarybą narys. Pavyzdžiui, per praėjusius rinkimus taip pasielgė rinkėjų populiarumą pelnęs liberalcentristas Kęstutis Jazbutis.
Apsispręsti, ar atsisakys savo mandatų, išrinktieji tarybos nariai turės iki pirmo tarybos posėdžio – balandžio pradžios.
Pagal specialybes rajono taryboje, kaip ir praėjusią kadenciją, daugiausia dirbs medikų bei įmonių vadovų.
Sudarė koaliciją
Būsimosios tarybos dauguma jau sudarė daugumos koaliciją. Iš esmės ji išliks tokia pati, kaip ir šiuo metu.
Lietuvos valstiečių-liaudininkų sąjunga, atstovaujama skyriaus pirmininko Algirdo Kopūsto, Lietuvos socialdemokratų partija, atstovaujama skyriaus pirmininko Kazio Grybausko, Darbo partija, atstovaujama partijos pirmininko pavaduotojo Rolando Janicko, Naujoji sąjunga (socialliberalai), atstovaujama skyriaus pirmininko Stasio Barausko, partija Tvarka ir teisingumas, atstovaujama partijos pirmininko Reimonto Devenio, ir nepriklausomas kandidatas Vydas Paknys antradienį pasirašė susitarimą sudaryti valdančiąją koaliciją, kuri veiks visą kadenciją.