Naujasis Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariato vadovas Mindaugas Petrauskas darbą mūsų mieste vertina kaip dar vieną labai svarbų savo darbinės veiklos etapą.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ukmergės rajono policijos komisariatui nuo šios savaitės vadovauja M. Petrauskas.
Laimėjęs konkursą į šias pareigas, mūsų rajono policijos komisariatui vadovauti M. Petrauskas pradėjo nuo pirmadienio. Susipažino su kolektyvu, studijuoja visus reikiamus dokumentus. Susitiko ir su rajono meru.
Trečiadienį spaudos atstovus į svečius pakvietęs naujasis vadovas tvirtino, kad pirmasis įspūdis naujame darbe – kuo puikiausias: jauku, tvarkinga, gera aura.
Pašnekovui anksčiau mūsų policijos komisariate lankytis neteko.
Žinias pritaikys praktikoje
Lig šiol M. Petrauskas ėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuro Veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos Strateginės analizės skyriaus viršininko pareigas. Sako, kad keisti darbo kryptį svarstęs jau kurį laiką. Ankstesnėje darbovietėje veikla buvo labiau kompiuterinė, analitinė, be sąlyčio su žmogumi. „Po tam tikro laiko pajutau, kad to labai trūksta“, – sakė M. Petrauskas.
Savo teorines žinias, įgytas Kriminalinės policijos biure, naujasis vadovas dabar stengsis pritaikyti praktikoje.
Į darbą važinės iš sostinės
Kadangi pats yra vilnietis, sostinėje gimęs, augęs ir dabar gyvenantis su šeima, kodėl rinkosi būtent Ukmergę?
Jokių sąsajų su miestu naujasis policijos viršininkas neturi. Tiesiog atsirado būtent toks pasiūlymas.
Kita vertus, tai, kad čia neturi nei giminių, nei draugų, vadina privalumu. Taip lengviau aplenkti provincijoje iškylančias bėdas, kuomet vieni su kitais žmonės susaistyti artimais ryšiais.
Į darbą iš Vilniaus ir namo policijos viršininkas kasdien važinės jam priskirtu tarnybiniu automobiliu. Policijoje įvedus vadovų rotacijos sistemą tokioms kelionėms yra numatytos lėšos. Žinoma, laikantis ridos kvotų.
Mano, jog tikrai pasitaikys atvejų, kai Ukmergėje teks ir pernakvoti. Svarstys, kaip išspręsti šią problemą.
Patirtis – įvairiapusė
41 metų M. Petrauskas policijos įstaigose dirba 20 metų.
Pasirinko šią profesiją, nes visada traukė humanitariniai mokslai, patiko sportuoti, o būtent į sporto normatyvų įvykdymą stojant į Akademiją skirtas didžiulis dėmesys.
Nors vaikystėje būti policininku nesvajojo ir tokio pavyzdžio šeimoje neturėjo, pamena, kad labiausiai norėjo žaisti ne su mašinytėmis, o su pistoletais…
1998 m. baigė Lietuvos teisės akademiją ir įgijo teisės magistro laipsnį.
Po studijų teko dirbti viešojoje policijoje, vėliau pusmetį – kelių policijos ryšių su visuomene skyriuje. Ten nuolat bendraudavo su žurnalistais, dalyvaudavo televizijos laidose ir net tapo užsieniečių kurto filmo apie Lietuvos policininko darbą herojumi…
Dalyvavo misijose užsienyje
M. Petrauskui teko ne vienerius metus praleisti Jungtinių Tautų Organizacijos misijose užsienyje. Metus dirbo Kroatijoje, pusantrų – Kosove, ne vienerius metus – Lietuvos policijos atašė Europole ir Nyderlandų Karalystėje.
Visai neseniai grįžo iš kelių savaičių komandiruotės Kirgizijoje.
Sako, kad lyginant su Vakarų šalimis mūsų komisariatas nei turima kompiuterine įranga, nei darbo sąlygomis beveik nenusileidžia. Tačiau, pavyzdžiui, Kirgizijoje viskas primena Lietuvos policiją prieš du dešimtmečius…
Likimas nukreipia pats
Ilgiausiai – 12 metų M. Petrauskas dirbo kriminalinės policijos biure. Šios pareigos jam labiausiai patiko, kaip pats pripažįsta, tai – „darbas, turintis rezultatą“.
Tuometinė veikla buvo susijusi su tarptautiniu bendradarbiavimu. Atsivėrus sienoms mūsų nusikaltėliai pažiro po Europą, tad M. Petrauskas buvo vienas iš tų, kurie padėjo kolegoms užsienyje susipažinti su mūsiškėmis nusikaltėlių grupėmis. Taip pat teko gilintis į prekybos žmonėmis sritį.
Sako, kad į visas darbo vietas likimas jį tarsi savaime nukreipia pats…
„Ateina tarnauti žmonėms“
Po tokios spalvingos ir nevienpusiškos veiklos ar darbą provincijoje vertina kaip karjerą? Vienareikšmiškai įsitikinęs, kad – taip. Pirmą kartą teks vadovauti tokiam dideliam kolektyvui.
O kokiu vadovu pats save įsivaizduoja? Kokiu rengiasi būti?
Pašnekovas pasakojo, kad tarnybos pradžioje, kuomet pačiam teko dalyvauti rajonų policijos komisariatų vertinimo procese, bendraudavo su daugelio komisariatų vadovais.
Tiesą sakant, įspūdžių būta slogių. Darbe toleruotas alkoholis, o komisariatų vadai atrodė lyg carai, klestėjo kyšininkavimas. Tačiau 1996 metais tarnaujant misijoje Serbijoje teko dirbti su visai kitokio tipo vadu.
„Vadovas ateina ne tam, kad jam tarnautų. Jis ateina tarnauti žmonėms“, – įsitikinęs pašnekovas. Mano, kad vadovui svarbu sudaryti darbuotojams geras darbo sąlygas, aiškiai paskirstyti užduotis, ugdyti žmones ir leisti jiems pasireikšti.
Praėjusiais metais Ukmergės rajono policijos komisariatas buvo išrinktas geriausiu kolektyvu apskrityje, o viršininkas Rolandas Kiškis – Metų vadovu.
Naujasis vadovas labai vertina šiuos pasiekimus, o su Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pareigas dabar einančiu R. Kiškiu palaiko nuolatinius ryšius.
Patinka krepšinis
Pasidomėjus apie laisvalaikį pasakojo labiausiai vertinantis sportą. Pirmiausiai – krepšinį. Visada buvo ir liko aistringu „Lietuvos ryto“ komandos gerbėju. Norėtų ir mūsų policijos komisariate suburti krepšinio komandą.
Namuose kiek galima daugiau dėmesio skiria šeimai – 16-mečiam sūnui, 12-metei dukrai ir teismo sekretore dirbančiai žmonai.
Kaip šeima vertino jo pasirinkimą dirbti ne sostinėje, o Ukmergėje? Juk nuolatinis važinėjimas atima nemažai laiko, o dabartinės pareigos privers dalyvauti renginiuose ir savaitgaliais.
Pašnekovas sako, kad šeima jau įpratusi prie užimtumo. Juk ne vieneri metai praleisti misijose užsienyje, dažnos ir komandiruotės.
Naujasis vadovas neketina imtis strateginių permainų, tačiau pasiryžęs siekti, kad uniformą dėvintis policijos pareigūnas garbingai atspindėtų valstybės veidą.
Vienas iš prašymų savo kolektyvo nariam – nerūkyti kontrabandinių cigarečių. Juk siekiant užtikrinti teisėtumą, pirmiausiai pradėti reikia nuo savęs.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ