Naujagimio virkštelės kamieninės ląstelės. Ar verta išsisaugoti?

Autorius Ukmergės žinios
Naujagimio virkštelės kamieninės ląstelės. Ar verta išsisaugoti? /

Kamieninės ląstelės – tai ląstelės pirmtakės. Jos yra nespecializuotos, gebančios atsinaujinti ir virsti įvairių audinių bei organų ląstelėmis: raumenų, kraujo, smegenų ir kt. Virkštelės kraujo transplantacija medicinoje naudojama jau daugiau kaip 30 metų. Per šį laikotarpį tokių transplantacijų skaičius pasaulyje sparčiai auga. Taip pat sparčiai plečiamas ir sąrašas ligų, kurių gydymui naudojamos kamieninės ląstelės, atliekama vis daugiau klinikinių tyrimų, kurių rezultatai žada naują proveržį gydant sunkias ligas. 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad iš virkštelės kraujo išskiriamos hematopoetinės (kraujodaros) kamieninės ląstelės, o virkštelės audinyje gausu mezenchiminių kamieninių ląstelių, ir šių dviejų tipų ląstelės gali būti pritaikomos skirtingų ligų gydymui. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės dažniausiai naudojamos kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijai, kuri atliekama gydant tam tikras kraujo piktybines ligas (mieloma, leukemija, limfoma) bei nepiktybines imuninės sistemos, genetines ligas, kurių sąrašas jau viršija 80 pavadinimų. Kraujodaros kamieninės ląstelės normalizuoja paciento kaulų čiulpų bei imuninės sistemos funkcijas.

Kadangi naujagimio imuninė sistema yra mažiau subrendusi, terapijai naudojant jo virkštelės kraujo kamienines ląsteles reikalingas mažiau griežtas donoro ir recipiento suderinimas nei tuomet, kai kaulų čiulpų ar periferinio kraujo kamieninių ląstelių donoras yra suaugęs žmogus. Todėl transplantuojant kamienines ląsteles iš virkštelės kraujo, transplantato prieš šeimininką ligos (GVHD – reakcija, kai donoro ląstelės „puola“ recipiento audinius ir organus), arba transplantato atmetimo, pasireiškimo rizika pacientui yra daug mažesnė, nei naudojant donorines kamienines ląsteles iš periferinio kraujo ar kaulų čiulpų. Priklausomai nuo ligos pobūdžio, virkštelės kamieninės ląstelės gali būti panaudotos ne tik tam pačiam asmeniui, kurio gimimo metu buvo paimtos, bet ir jo artimiems šeimos nariams gydyti.

Virkštelės audinio mezenchiminės kamieninės ląstelės pasirodė esančios ypač vertingos gydant cerebrinį paralyžių, autizmo spektro sutrikimus, išsėtinę sklerozę. Jos jau yra taikomos ir regeneracinėje medicinoje, pavyzdžiui, sąnarių atstatymui po traumų ar dėl nusidėvėjimo. Bus galima gydyti dar platesnį spektrą ligų: nervų, virškinamojo trakto, raumenų ir kaulų, autoimunines ir daugelį kitų ligų. Šias ląsteles jau įmanoma padauginti dar prieš jas užšaldant ir taip užsitikrinti, kad jų pakaks bet kurio šeimos nario gydymui, ir net ne vienam kartui.

Tam, kad būtų surinktos naujagimio kamieninės ląstelės, į gimdymo įstaigą turite atsivežti kamieninių ląstelių paėmimo rinkinį, kurį galite užsisakyti specializuotame audinių banke. Rekomenduotina su pasirinktu audinių banku susisiekti likus 1 – 2 mėnesiams iki numatytos gimdymo datos bei užsisakyti pageidaujamas paslaugas. Renkantis audinių banką, svarbu įvertinti jo patikimumą, patirtį, veiklos garantijas bei banko veikloje taikomus tarptautinius kokybės sertifikatus, pavyzdžiui: EAF-CBB, AABB akreditacijos, GMP standartai, ATMP gamybos leidimai. Gydytojai bei vaiko gimimo laukiantys tėvai net tik gali, bet ir turi susipažinti su audinių banko turimomis akreditacijomis, kad, prireikus panaudoti ląsteles gydymui, medikai būtų užtikrinti ląstelių kokybe ir sutiktų jas transplantuoti.

Virkštelės kamieninės ląstelės surenkamos tik naujagimiui gimus ir nukirpus virkštelę. Todėl ši procedūra nėra nei skausminga, nei kenksminga. Virkštelės ir placentos kraujas su jame esančiomis kamieninėmis ląstelėmis surenkamas iš virkštelės dalies, prisitvirtinusios prie placentos, dar iki placentos atsidalijimo ir užgimimo. Po to gali būti paimama ir pati virkštelė dėl jos audinyje esančių ne mažiau vertingų mezenchiminių kamieninių ląstelių. Yra galimybė surinkti placentoje likusį kraują po placentos užgimimo. Visas virkštelės kraujo ir audinio saugojimo procedūras sėkmingai galima atlikti ir Cezario pjūvio operacijos metu.

Gimdymo metu, jūsų akušerei surinkus virkštelės kraują bei audinį, į gimdymo įstaigą atvyks įmonės, su kuria esate sudarę sutartį, kurjeris, ir pristatys jūsų mėginius į paskirtą laboratoriją tolimesniam apdorojimui, ištyrimui bei saugojimui. Kamieninių ląstelių surinkimo, transportavimo, ištyrimo, užšaldymo ir daugiau nei 20-ties metų trukmės saugojimo paslauga nekainuoja nė poros tūkstančių eurų. Svarbu pažymėti, kad, remiantis LR civilinio kodekso nuostatomis, po gimdymo likę audiniai yra naujagimio nuosavybė, kuria tėvai turi pilną teisę disponuoti iki jo pilnametystės. Taigi būsimieji tėvai turi pilną teisę surinkti ir saugoti šiuos vertingus audinius jų pačių pasirinktame, Lietuvoje licencijuotame audinių banke, nepriklausomai nuo to, kurioje gimdymo įstaigoje įvyks gimdymas.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *