Ukmergiškės Rasos Andrašiūnienės namuose – daugiau kaip du šimtai katinų. Tačiau tik du iš jų gali laisvai vaikščioti po kambarius ir poilsiui pasirinkti mieliausią sau kertelę. Visi kiti – gausios jos kolekcijos eksponatai. Kiekvienas iš jų turi savo istoriją, o kai kurie – net vardus.
Jau keliolika metų Rasa kolekcionuoja statulėles, suvenyrus, kitokius dalykėlius, susijusius su šio naminio gyvūno atvaizdu. Neslepia, kad rinkti daiktus viena tematika reiškia daugiau nei tiesiog kaupti. Kolekcionuojamų daiktų paskirtis yra kitokia.
Prie jų reikia nuolat liestis – kartas nuo karto iš naujo apžiūrėti, prisimenant jų įsigijimo aplinkybes arba juos dovanojusius žmones. Kad ir dulkes nuvalyti nuo kelių šimtų įvairaus dydžio ir formų statulėlių – tikrai nemenkas savaitgalio darbas.
Atkeliauja iš užsienio
Katinėliai pas kolekcininkę atkeliavo iš Suomijos, Norvegijos, Vokietijos, Austrijos, Belgijos, Tuniso, Egipto. Juos Rasa įsigyja keliaudama arba iš svečių kraštų lauktuvių parveža draugai, giminaičiai.
Pašnekovė juokauja, kad Norvegijoje gyvenantis sūnus Deividas tuoj Lietuvoje „apgyvendins“ visus tos šalies katinus. Ir dėl dovanos gimtadienio proga niekam sukti galvos nereikia. „Visi žino, kad išpakavusi ir pamačiusi katiną liksiu labai patenkinta“, – sako ji.
Nepraeina rami Rasa ir pro sendaikčių turgelius. Gal akys užklius už čia „tupinčio“ mielo padarėlio, pasislėpusio už kokios žvakidės, vazos ar puodelio? Daugybę eksponatų moteris įsigyja mugėse – džiaugiasi, kad amatininkai šiam gyvūnui skiria išskirtinį dėmesį.
Dažniausiai lietuviški katinėliai gaminami iš medžio, keramikos, kailio, gintaro. Iš mugės prekeivių įsigijo ir šamotinę gyvūno formos gėlinę.
„Tikrai nebūčiau susipratusi, kad iš tokios pat medžiagos gaminamos ir plytos, jei pardavėjas nebūtų paaiškinęs“, – pasakoja pašnekovė.
Lentynėlėse išdidžiai nugaras riečia porcelianiniai, krištoliniai, stikliniai. Čia pat tupi metaliniai, akmeniniai, pagaminti iš odos. Vienas – iš tikrų tikriausių marcipanų. Nusipirko jį Austrijoje, firminėje marcipanų parduotuvėlėje ir, aišku, skanėsto nesuvalgė…
Kainos – kosminės
Andrašiūnienė įsitikinusi, kad jos pomėgis nėra išskirtinis – katinėliai daug kam mieli. Tiek užsienyje, tiek Lietuvoje nerasi suvenyrų parduotuvėlės, kurioje neaptiktum šio ūsoriaus. Paprastai iš jų ukmergiškė išeina su pirkiniu.
Tiesa, vienoje parduotuvėje teko tik seilę pavarvinti.
Vaikštinėjančiai po Vienos senamiestį Rasai „kelią pastojo“ išskirtinė suvenyrų parduotuvės vitrina. Joje – vien katinai.
Tačiau žvilgterėjusi į kainas negalėjo patikėti: porcelianinių, krištolinių katinų statulėlės kainavo nuo 100 iki 500 eurų.
„Nusivyliau, kad neįperku, bet paskui radau pliusų. Vadinasi, šie gyvūnai turi daug „gerbėjų“, jei jau tiek kainuoja“, – juokiasi pašnekovė. Vitriną ji nufotografavo – bent jau nuotrauka kolekciją papildė.
Nemažai ukmergiškės eksponatų – funkcionalūs, buityje naudojami daiktai. Katinėlis gali tarnauti kaip žvakidė, popieriaus laikiklis, knygų atrama, taupyklė, pieštukinė, prieskoninė, laikrodis ar net buteliukas su prausimosi priemone.
Zefyro pasaulyje – tyla
Eksponatai R. Andrašiūnienės namuose neatsirado vieną dieną ėmus ir nusprendus kolekcionuoti katinus.
„Man katinas – pats gražiausias, protingiausias ir savarankiškiausias gyvūnas. Žavi tai, kad jis tarsi yra nuo senovės žmogaus prijaukintas, bet taip iki galo ir nepakluso žmonių įnoriams – gyvena taip, kaip nori“, – svarsto Rasa.
Jos namuose šiuo metu siaučia Meino meškėnų veislės Tara ir, kaip juokauja šeimininkė, albinosų „veislės“ Zefyras. Tara – sūnaus dovana, o Zefyras į namus atkeliavo iš prieglaudos. Parsinešusi mažylį, tik kitą dieną suprato, kad sniego baltumo gražuolis – visiškai kurčias.
Moteris tikina, jog problemos tai nekelia – tiesiog teko suprasti, kad šaukiamas neateis: teks nueiti į kitą kambarį ir jį atsivesti.
Gyvūnas – ne vienkartinė užgaida
Šie augintiniai – ne vieninteliai, kuriais kartu su vyru Rimvydu rūpinasi Rasa. Sodų bendrijos namelyje dar gyvena „keturių asmenų“ šeimynėlė. Kasdieninė pareiga – juos pašerti. Augintiniai už dėmesį atsidėkoja sunešdami visas tądien pagautas peles ir suguldo priešais šeimininkus.
„Gyvūną priglaudi ne vienai dienai, ne mėnesiui ir net ne vieniems metams. Jis į tavo gyvenimą ateina ilgam ir reikia apie tai gerai pagalvoti“, – svarsto Rasa.
Kad nenutiktų, kaip Kitonui, kurį be ūsų ir dantų parsivežė iš sodo – glaustėsi palei namelį atklydęs rainiukas. Veterinarijos gydytojas, pas kurį nugabeno nelaimėlį, diagnozavo: dantys iškrito nuo parodontozės, kuri išsivystė dėl ilgalaikio badavimo. Naminis katinėlis, kuriuo greičiausiai kas nors atsikratė, pats taip ir neišmoko susirasti maisto.
„Namo parsivežus iš karto tapo aišku, kad jis buvęs naminukas – žinojo, kaip bute elgtis, kur savo reikalus atlikti“, – pasakojo pašnekovė.
Po truputį atsigavo, ataugo ūsai. Nors ir be dantų, bet įgudo ėsti viską – košių virti tikrai nereikėjo. Kad ir „kitoks“ nei kiti katinai, Kitonas išgyveno Andrašiūnų namuose 9-erius metus.