Parduotuvėse muilo galima rasti kuo įvairiausio – kvepiančio levandomis, pakalnutėmis, obuoliais ar kitais kvapais. Nepaisant didžiulės pasiūlos, sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė Virginija Zvolinskaitė puoselėja senąjį muilo gaminimo amatą.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Senuosius amatus atgaivina Virginija Zvolinskaitė. Jos naminis muilas – tik iš lietuviškų produktų.
Neseniai Vilnių į Ukmergę iškeitusi moteris sako, kad gyvenimas sostinėje tapo per daug triukšmingas ir intensyvus, norėjosi ko nors ramesnio. Ukmergė tam labai tiko – ramus miestas, bet, anot Virginijos, su turtingu kultūriniu gyvenimu.
Kad dešra nekvepėtų alyvomis…
Daug metų su cheminėmis medžiagomis dirbusi Virginija žino ne tik jų teigiamas, bet ir pačias blogiausias puses. Sako, kad naminio muilo gamybos ėmėsi norėdama rasti alternatyvą kitoms nekvėpintoms prausimosi priemonėms. „Tikrai bjauru, kai nusiplovus rankas ir sėdus valgyti, sumuštinis su dešra kvepia alyvomis“, – pastebi ji.
Virginija ėmėsi gaminti muilą pagal senuosius receptus. Ne vieną močiutę, menančią laikus, kai muilą moterys namie virdavo, pakalbino. Ne vieną jų receptą užsirašė.
Tikina, kad technologija – kokias sudėtines dalis ir kokiais kiekiais jas naudoti, kaip gaminti – nesudėtinga. Virginiją, pradžioje sudvejojusią, kad gali neišeiti, viena močiutė ramino: „O kaip tą muilą gali neišeiti pagaminti? Verdi ir išverdi“.
Tačiau pradėjusi tai daryti amatininkė įsitikino – reikia pačiam „ranką ir akį atkalti“. Kol įgundi, kiek laiko virti, kada į verdamus riebalus šarmą pilti.
Pavadino savo gaminį naminiu muilu, nes būtent taip jis ir yra gaminamas – namuose, kaimo sodyboje. Virginija laiko negaišta net dalyvaudama mugėse – lauželį susikūrusi muilo išsiverda. Ir puikią pamokėlę surengia, ir pagamintą produktą iš renginio parsiveža.
Iš lietuviško paršiuko
Virginija muilą verda tik iš natūralių lietuviškų produktų. „Puikiausiai tinka lietuviškos kiaulės taukai, odelės, kitos riebios dalys, avytės lajus, sviestas. Turėjau grietinės jau kiek apkartusios, valgiui nebetinkamos, pabandžiau išvirti muilą – kuo puikiausias išėjo“, – pasakoja ji. Progai pasitaikius, visada randa laiko paeksperimentuoti su įvairiais taukais.
Nededa į savo gaminį jokių iš svečių kraštų atvežtų eterinių aliejų, kitokių kvapiklių. Pripažįsta, kad neužuodę kvapo, jei nenusivilia, tai tikrai nustemba.
Atrodo, ir Virginija – įdėtų kokių eterinių iš užjūrių atvežtų aliejų – visiems įtiktų.
„O kam? Juk senovėje puikiausiai be jų mūsų močiutės apsiėjo. Muilas visų pirma turi gerai nešvarumus pašalinti. Švari, sveika oda pati savaime kvepia. O jei norisi kokio skanaus aromato, nusiprausus galima kokiu kvapniu aliejumi pasitepti“, – sako moteris.
Ne veltui jos produkcija sertifikuota kaip etnografinio palikimo dalis.
Pastaruoju metu pradėjo dėti į muilą mėtų. Tiesiog įdomu pabandyti, ar ilgai kvapas laikysis ir ar pirkėjai, pripratę prie stiprių sintetinių kvapų, jį apskritai užuos.
Pasidairo ir laukinių kvapnių bei vaistinių augalų. Lietuvos miškuose ir pievose – jų įvairovė. Tikras „sandėlis“.
Be tradicinių kadagio, ajerų, dilgėlių, pušų spyglių, beržo deguto ieško ir egzotiškesnių. Pavyzdžiui, europinės pipirlapės.
Rodo žalios spalvos muilo gabalėlius. Dažų juose nė kruopelytės nerastume. Žalią spalvą produktas įgavo nuo vario indo, kuriame virė.
Už laiką baisesnės… žiurkės
Virginija negundo šiais laikais populiariu masalu pirkėjui „natūralus produktas“. Ji pripažįsta, kad muilo visiškai natūraliu produktu nepavadinsi – gamtoje jo nėra. O gaminant vyksta cheminės reakcijos.
Tačiau naminis muilas vis tiek kur kas draugiškesnis mūsų kūnui nei parduotuvinis. Į pastarąjį primaišyta papildomų cheminių medžiagų: sintetinių kvapų, kvapus ir spalvą išlaikančių, stabilizuojančių, dažančių arba suteikiančių visiškai baltą spalvą…
Pašnekovė aiškina, jog chemikalų mišinys reikalauja, kad ant jo būtų rašomas galiojimo laikas. O jis yra kur kas trumpesnis nei naminio muilo.
Pagal senolių receptus gaminamam muilui laikas nebaisus. Jis nekeičia savo plaunančių savybių dešimtmečiais. „Nebent žiurkės jį aptiktų ir sugriaužtų“, – juokauja pašnekovė.
Išsivirti gali kiekvienas
Virginija sako, kad muilo virimas – ne tik naudinga, bet ir įdomi veikla. Pabandyti – verta. Muilui pagaminti reikalinga riebalai, kalio arba natrio šarmas ir vanduo. Iki 19 amžiaus pabaigos buvo naudojami pelenai šarmui išgauti. Vėliau – vadinamasis „akmenėlis“. Tai cheminė medžiaga – natrio hidroksidas.
„Iš tikro tai virimas paprastas – imu ir verdu visus tris komponentus kelias valandas ant lengvos ugnies. Norintys gali tiksliau manęs pasiklausti, kai tik pamatys per kokį renginį ar mugę“, – padėti pasirengusi amatininkė.
Ji primygtinai pabrėžia, kad vadinamasis „akmenėlis“, natrio hidroksidas, ypač karštas, yra labai pavojinga medžiaga. Užtiškęs palieka skyles drabužiuose, o odoje – skaudžias, ilgai gyjančias žaizdas. Ypač reikia saugoti akis bei kuo toliau nuo verdančio muilo katilo laikyti vaikus ar naminius gyvūnus.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ