Sekmadienį miesto centre skambėjo muzika, klegėjo miestelėnai, kvepėjo laužo dūmu. Nors tradicinė rudens mugė buvo gerokai kuklesnė nei ankstesniais metais, joje netrūko nei linksmybių, nei vaišių.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Ukmergėje jau bemaž dešimt metų kiekvieną pavasarį rengiama tradicinė Miesto, o rudenį – Derliaus šventė. Sunkmetis prigesino šias tradicijas. Šiemet gerokai kuklesnė buvo Miesto šventė, kitokia nei įprastai daugeliui pasirodė ir sekmadienį vykusi rudens mugė.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Mugės dalyviai turėjo progos pamiklinti kojas ir pasimokyti liaudies šokių.
Dėdienytė ir Agočiukė visus vaišino gardžia kopūstiene.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Šiemet čia nebuvo tradicinių seniūnijų kiemelių, viliojusių rudens gėrybėmis bei skaniais maisto ir gėrimų kvapais. Kai kurie seniūnai prisipažino, kad tų kiemelių rengimas – tikras galvos skausmas: pinigų skanėstams nėra, o puotą iškelti privalai. Nebuvo labai patenkinti ir eiliniai miestelėnai – jautėsi lyg antrarūšiai. „Ponų delegacijas, būdavo, kiemeliuose girdo ir vaišina, o paprastų bobučių neįleidžia“, – dalinosi mintimis viena pagyvenusi ponia.
Šiemet rudeninėje mugėje viskas buvo kitaip. Kiemelius įsirengė tik tie, kas to norėjo, o vaišės visiems buvo nors ir kuklios, bet – vienodos.
Nuo pusės aštuntos ryto prie kultūros centro uždegus laužą ant jo buvo užkeltas milžiniškas katilas. Dėdienytė ir Agočiukė – Rasa Graužinienė ir Vilma Mulevičiūtė jame išvirė apie 50 litrų daržovių sriubos. Kopūstus, bulves, morkas ir mėsos šventės rengėjoms padovanojo rajono ūkininkai. Labai gardžios sriubos užteko visiems.
„Iš pradžių planavom kruopienę virti, bet pagalvojom – kruopos, nors ir nebrangios, bet jas pirkti reikės, o čia viską gavom dovanų“, – džiaugėsi taupiai minią žmonių pavaišinusi Dėdienytė.
Kas norėjo stipriau užkąsti, už kelis litus galėjo nusipirkti taujėniškių ūkininkų Elytės ir Sauliaus Galvonų katile iššutusios žirnienės ir neįprasto skonio balandėlių su tarkių įdaru. Pasistiprinę ukmergiškiai kojas miklino šokio sūkury griežiant kaimo muzikantams – Kriščiūnų šeimynai iš Kaišiadorių.
Ukmergiškiai mugėje turėjo kur akis paganyti ir pinigines praverti. Savo gaminiais prekiavo kaimo bendruomenių nariai. Moterys iš Deltuvos tiesiog aikštėje gamino vaškines žvakes, vepriškės prekiavo savo užaugintomis vaistažolėmis, Antakalnio kaimo bendruomenės narės – rankdarbiais. Krikštėnų kaimo atstovai atkeliavo su audimo staklėmis, tulpiakiemiečiai atvežė savo darbo lentelių, kalviai iš Liaušių – metalo gaminių…
Mugėje buvo prekiaujama Ukmergės auksarankių pagamintais suvenyrais, rankdarbiais, vaisiais, daržovėmis ir įvairiais sodinukais. Būta ir gyvų prekių – Edmundas Krukauskas nuo Pabaisko atgabeno žąsų šeimyną.
Žirnienės siūlė Taujėnų ūkininkai Galvonai.
Žąsys pirkėjų nesulaukė, tačiau jas atvežęs ūkininkas sakė parduoti paukščių ir nesitikėjęs, tiesiog norėjęs pareklamuoti savo prekę ir priminti, kad ne už kalnų Kalėdos…
Vyko prekyba sodinukais.