Mokytojų baimė – nepagrįsta

Autorius Ukmergės žinios

Vy­riau­sy­bės pri­ta­ri­mas Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos spren­di­mui tau­py­ti ne­ri­mą pa­sė­jo tarp pen­si­nio am­žiaus pe­da­go­gų. Nu­ma­ty­tas šių­me­tis mo­kyk­lų fi­nan­sa­vi­mas esą pir­miau­sia sie­ti­nas su jų at­lei­di­mu iš dar­bo. Ta­čiau švie­ti­mo va­do­vai to­kį mo­ky­to­jų su­si­rū­pi­ni­mą va­di­na ne­pa­grįs­tu.

 

Vai­do­tė ŠANTARIENĖ

01-13-4_straipsnio_nuotr

Gedimino Nemunaičio nuotr. Rugsėjo 1-ąją kasmet pasitinka vis mažiau mokinių.

Mi­nis­te­ri­jos siū­ly­muo­se kal­ba­ma apie ko­re­guo­ti­ną mo­ki­nio krep­še­lio lė­šų ap­skai­čia­vi­mo ir pa­skirs­ty­mo me­to­di­ką. Nu­tar­ta šioms lė­šoms tai­ky­ti ma­žes­nį tau­py­mo pro­cen­tą, kad po­ky­čiai kuo švel­niau at­si­liep­tų pe­da­go­gų al­goms. Taip pat pa­siū­ly­ta nuo rug­sė­jo di­din­ti mo­ki­nių skai­čių kai­mo mo­kyk­lų vy­res­nė­se kla­sė­se.

Tuo me­tu švie­ti­mo dar­buo­to­jų su­si­vie­ni­ji­mų at­sto­vai to­kias per­spek­ty­vas va­di­na ne­pa­vy­dė­ti­no­mis. Mi­nis­te­ri­jos va­do­vams už­si­mi­nus apie pen­si­nio am­žiaus mo­ky­to­jų dar­bo vie­tas, Lie­tu­vos švie­ti­mo pro­fe­si­nė są­jun­ga kri­ti­kuo­ja tau­py­mo pla­nus.

Ma­žė­jan­tį mo­kyk­lų dar­buo­to­jų po­rei­kį le­mia nuo­lat kin­tan­tis mo­ki­nių skai­čius – nau­jus moks­lo me­tus ša­lies įstai­go­se pra­de­da vis ma­žiau vai­kų. Šis pro­ce­sas skau­dus ir mū­sų ra­jo­ne. Sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Da­lė Ste­po­na­vi­čie­nė sa­ko, kad jau da­bar aiš­ku, jog ge­ro­kai ma­žiau moks­lei­vių su­si­rinks ir at­ei­nan­tį rug­sė­jį.

Ta­čiau bū­ti­ny­bė nai­kin­ti mo­ky­to­jų dar­bo vie­tas, ve­dė­jos tei­gi­mu, ne­su­si­ju­si su bū­tent pen­si­nio am­žiaus pe­da­go­gais. Dar­bo įsta­ty­muo­se ne­nu­ma­ty­ta, kad žmo­gus ga­li bū­ti at­lei­džia­mas iš dar­bo dėl am­žiaus. Ant­raip, anot jos, tai trak­tuo­ti­na kaip dis­kri­mi­na­ci­ja. Be to, am­žių ne vi­sa­da ga­li­ma lai­ky­ti kri­te­ri­ju­mi, nuo ku­rio pri­klau­so pui­kūs ar su­pras­tė­ję dar­bo re­zul­ta­tai.

D. Ste­po­na­vi­čie­nė pa­sa­ko­jo, jog ra­jo­no mo­kyk­lo­se kas­met ma­žė­jant mo­ki­nių, ten­ka at­leis­ti ir po ke­le­tą mo­ky­to­jų. To­kiu at­ve­ju su­si­ta­ri­mo pir­miau­sia ieš­ko­ma su su­lau­ku­siai­siais pen­si­nio am­žiaus. Ta­čiau ne vien dėl ga­li­my­bės iš­ei­ti į už­tar­nau­tą po­il­sį, bet ir dėl pa­lan­kių so­cia­li­nių ga­ran­ti­jų.

Pro­ble­mi­nis švie­ti­mo sis­te­mo­je – ne vien pe­da­go­gų at­lei­di­mo iš dar­bo klau­si­mas. Ne­ma­žai rū­pes­čių ke­lia ir spe­cia­lis­tų trū­ku­mas. Pa­šne­ko­vė pa­sa­ko­jo, jog itin pa­si­gen­da­ma spe­cia­lių­jų pe­da­go­gų, ug­dan­čių įvai­rių su­tri­ki­mų tu­rin­čius vai­kus. Ra­jo­no ben­dro­jo ug­dy­mo mo­kyk­lo­se taip pat trūks­ta psi­cho­lo­gų.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *