Sveikatos apsaugos ministerija pasirengusi keisti moksleivių maitinimosi įpročius. Reikalaujama mokyklų valgyklose nesiūlyti traškučių, spurgų ar beliašų, patiekalams naudoti kuo daugiau ekologiškų produktų. Anot vaikus maitinančių įmonių vadovų, gaminant iš ekologiškų produktų, kainos taps „restoraninės“.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Apie kai kuriuos patiekalus mokyklų valgyklose bus galima tik pasvajoti…
Liepos pabaigoje įsigaliojo naujas Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytas mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas.
Ekologiškas ir virtas garuose
Apraše nurodoma, kad, organizuojant moksleivių pietus, karštas patiekalas turėtų daug baltymų ir angliavandenių. Vienas patiekalas valgiaraštyje privalo būti iš tausojančiųjų virškinimo sistemą grupės – virtas vandenyje, garuose ar troškintas. Rekomenduojam naudoti kuo daugiau ekologiškų produktų. Pietų metu moksleiviai turi gauti ne mažiau kaip 600–850 kcal.
Tabu mokyklos valgykloje turi tapti bulvių traškučiai, riebaluose virti gaminiai, saldainiai, šokoladas, gazuoti gėrimai, kava, produktai ir patiekalai su maisto priedais.
Taip pat iš mokyklų valgyklų turėtų išnykti šiuo metu populiariausi tarp moksleivių patiekalai – picos, kebabai, aliejuje virti beliašai, spurgos.
Mokykloje – ne tik matematika
Pagrindiniai naujosios maitinimo tvarkos laikymosi kontrolieriai – Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus darbuotojai – su aprašu jau susipažino. Detalesnių instruktažų iš Sveikatos apsaugos ministerijos jie tikisi išgirsti specialiai tam rengiamuose seminaruose.
Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas įsitikinęs, kad „mokykla – ugdymo įstaiga ir turi mokyti ne tik matematikos“.
Anot jo, pats laikas keisti moksleivių maitinimo organizavimo tvarką, kol mūsų neištiko Didžiosios Britanijos likimas, kur nutukusių paauglių procentas auga katastrofiškai. „Lietuvos gyventojų mityba – viena prasčiausių Europos Sąjungoje. Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimuose teigiama, kad sveikata net 70 procentų priklauso nuo mitybos. O mūsų moksleivių labiausiai pamėgtas maistas – saldumynai, limonadai, traškučiai – su visaverčiu maistu neturi nieko bendro“, – sako jis.
Kaštai išaugs
Tuo tarpu moksleivių maitinimą organizuojančių įmonių vadovai įsitikinę, kad mokiniai, neradę jų vietoje, atakuos artimiausius kioskelius, kitas maitinimo įstaigas.
Didžiausią sąmyšį šią paslaugą tiekiančiose įmonėse sukėlė nurodymas kiekvieną dieną patiekti kuo daugiau daržovių ir kitos produkcijos iš ekologinių ūkių.
Trečius metus mūsų rajono moksleivius maitinsiančios UAB „Kretingos maistas“ vadovai abejoja, ar bus įmanoma paruošti pietus iš ekologiškų produktų už keturis litus.
„Ne paslaptis, kad ekologiškų produktų kainos aukštesnės. Kaip reikės paruošti patiekalą iš ekologiškų produktų už keturis litus, kol kas sukame galvas“, – sako šios įmonės vykdančioji direktorė Alisa Norkuvienė.
Anot jos, vien tik blynelius iškepti prireiks ekologiškų miltų, kiaušinių, pieno, aliejaus. O ką jau kalbėti apie mėsiškus patiekalus, žuvį. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reglamentus neekologiški gali būti tik druska ir vanduo.
A. Norkuvienė įsitikinusi, kad, naudojant ekologiškus produktus, patiekalų kainos pakiltų iki „restoraninių“. Tuo tarpu įmonė, norėdama dirbti be nuostolių, turi tilpti į savivaldybės tarybos patvirtintąsias. I–IV klasių nemokami moksleivių pietūs gamintojams kainuoja 3,90, V–VII – 4,29, IX–XII – 4,68 lito.
„Ieškome visokių kompromisų. Gal, pavyzdžiui, tuos pačius blynelius kepsime iš paprastų produktų, o uogienę pasiūlysime ekologišką“, – svarsto pašnekovė.
Beveik dvidešimtyje šalies savivaldybių moksleivių maitinimą organizuojančios įmonės vadovė sako, kad mėgstamiausi mokinių patiekalai tikrai nesveikuoliški – picos, kebabai, beliašai, spurgos. Šie patiekalai arba gaminami ministerijos draudžiamu būdu – verdami aliejuje, arba jiems naudojami produktai iš „juodojo“ sąrašo – produktai, padažai su konservantais, genetiškai modifikuoti produktai.
Laukia derybos
Ji mano, kad mitybos įpročius pakeisti – ne vienų metų darbo rezultatas. Ji neabejoja, kad mokyklos valgykloje neaptikę savo mėgstamų ir įprastų patiekalų, vaikai bėgs jų ieškoti „už tvoros“.
Tačiau „Kretingos maisto“ vadovai nesirengia nusižengti ministerijos diktuojamai tvarkai ir papildyti nesąžiningų maisto tvarkymo įmonių sąrašą. Mat tame pačiame apraše mokyklų steigėjams siūloma su šiuo sąrašu susipažinti ir su tokiomis įmonėmis iš viso neprasidėti.
Įmonės darbuotojai jau ieško specialių puodų patiekalus virti garuose. Rankoves pasiraitoję sudarinėja 20 dienų valgiaraščius, kuriuose vyrautų visaverčiai produktai.
Rugsėjo mėnesį įmonė pasirengusi rajono moksleivius maitinti senomis kainomis. A. Norkuvienė sako, kad iš pradžių su tiekėjais bus bandoma derėtis dėl nuolaidų maisto produktams. „Jei nepasiseks sumažinti kaštų, prašysime savivaldybės tarybos peržiūrėti sutarties sąlygose nustatytas nemokamų pietų kainas“, – teigia ji.