Mokinių skaičiaus mažėjimo statistika skatina pokyčius švietimo sistemoje. Juos rajono mokyklos pajus jau kitąmet. Apie jų tinklo pertvarką ir perspektyvas savivaldybės vadovai kalbėjo ketvirtadienį surengtame susitikime su pedagogais.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Autorės nuotr. Apie mokyklų tinklo pertvarką su susitikimo dalyviais kalbėjosi Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė (antra iš kairės).
Šalyje vykdoma bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarka ne visiems maloni. Skaudžiausiai sutinkama žinia apie įstaigos reorganizavimą arba uždarymą. Tačiau pertvarkos iniciatoriai sumanymą grindžia tikslingais lūkesčiais. Siekiama sudaryti prielaidas ir sąlygas aukštesnės kokybės švietimui, realizuojant tam tikrus uždavinius.
Tarp jų – mokinių skaičiaus, leidžiančio veiksmingiausiai įgyvendinti ugdymo tikslus, sureguliavimas. Taip pat tikimasi pagerinti pedagoginio personalo kokybinę sudėtį.
Apie rajono švietimo būklę ir prognozes kalbėta Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre vykusiame susitikime. Jame dalyvavo mokyklų, darželių vadovai, darbuotojai.
Situaciją švietimo įstaigose pristatė savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė. Ji papasakojo apie pastarųjų metų pokyčius, mokyklų bei jų skyrių reorganizacijos etapus.
Liūdniausios tendencijos susijusios su vaikų skaičiumi mokyklose. Per septynerius metus rajone mokinių sumažėjo 2149 asmenimis. Todėl, pasak vedėjos, paties mokyklų tinklo kaita yra neišvengiama.
Prieš kurį laiką įstaigų buvo paprašyta įvertinti save ir apibendrinti informaciją apie moksleivių galimybes bei ugdymosi rezultatus, pedagogų darbą, mokymosi bazę. Remiantis pateiktais duomenimis, analizuoti mokinių skaičiaus bei kiti rodikliai. Nagrinėta, kas buvo įgyvendinta, vadovaujantis rajono savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos planu.
Į išvadas atsižvelgiama inicijuojant naujoves. Mat visos savivaldybės įpareigotos iki vasario 1 dienos užbaigti projektus ir parengti dokumentus, kad nuo rugsėjo 1-osios švietimo tinklo pertvarka būtų pradedama įgyvendinti.
D. Steponavičienė pastebėjo, jog kai kurios mokyklos nurodė ne visai tikslų mokinių, kurių tikimasi sulaukti, skaičių. Jį bandoma išpūsti, baiminantis reorganizacijos rūpesčių. Pedagogams patarė artimiausiu metu vyksiančiose diskusijose vis dėlto remtis pamatuotais argumentais.
Prisimintas ir gimnazijų mieste klausimas. Vedėją stebina ligi šiol pasigirstantys svarstymai apie tai, jog viena iš gimnazijų galėjo būti Užupyje esanti „Šilo“ vidurinė mokykla. Talpinanti apie tūkstantį mokinių, ji yra kone dvigubai didesnė už abi dabartines gimnazijas. Tapusi viena jų, kurioje mokytųsi vien gimnazistai, liktų pustuštė. Arba, pasak D. Steponavičienės, tuomet tai ir turėtų būti vienintelė gimnazija rajone, bet tada mokiniams neliktų galimybės rinktis.
Kalbėta ir apie ne itin džiuginančius rajono moksleivių ugdymosi rezultatus. Pasigendama didesnių jaunuolių pastangų, svarstyta, jog gal per sunkios ugdymo programos ar ne visi mokytojai geba prie jų prisitaikyti. Kyla problemų, susijusių su pamokų nelankymu, psichotropinių medžiagų vartojimu.
Liūdnu pavyzdžiu įvardyta Jaunimo mokykla. Čia vienas mokinys su mokytoju pamokoje – ne iš piršto laužtas dalykas. Švietimo ir sporto skyriaus vadovė ragino pedagogus imtis priemonių, kad jaunuoliai atprastų nuo bastymosi gatvėmis, o alternatyvų mokymą pavyktų išlaikyti. Kitu atveju, anot jos, lieka tik individualaus mokymo tikimybė.
Užsiminta apie vaikų ir jaunuolių saviraiškos galimybes, papildomo ugdymo būrelių ne tik labai gabiems, bet ir specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams trūkumą. Siūlyta pagalvoti apie Ukmergės meno mokyklos plėtrą, galbūt – teatro, choreografijos studijas.
Pasiūlymus dėl švietimo tinklo rengiamasi aptarti mokyklų kolektyvuose. Juos vertinant, darbo grupė atsižvelgs į vieną svarbiausių pertvarkos proceso kriterijų: ar mokyklos, vykdančios bendrojo ugdymo programas, atitinka keliamus reikalavimus.
Susitikimą pradėjęs rajono meras Algirdas Kopūstas apgailestavo, jog renginys nesudomino savivaldybės tarybos narių. Pristatyme dalyvavo tik „darbietis“ Rolandas Janickas, kiek vėliau prie klausytojų prisijungė jo kolegė Angelė Jokubynienė.
Tarybos atstovų požiūris į mokyklų likimą rajono vadovą nustebino. Anot jo, panašius klausimus svarstant posėdžiuose, šiems kyla daugybė klausimų. „Tuomet viską tenka vėl aiškinti nuo Adomo ir Ievos“, – neslėpė apmaudo A. Kopūstas.