Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai kasmet vertina, kaip šalies mokyklose maitinami moksleiviai. Neseniai vykusio patikrinimo metu nustatyta pažeidimų.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Mokyklų valgyklos tikrinamos kiekvieną rudenį.
Produktai su neleistinais maisto priedais moksleivių maitinimui buvo tiekiami ir Ukmergės „Ryto“ specialiojoje mokykloje.
Maisto ir veterinarijos specialistai pastebi, kad draudžiami maisto priedai pasitaiko moksleiviams tiekiamose pieniškose ar karšto rūkymo dešrelėse, virtoje dešroje, padažuose, majoneze, gaiviuosiuose gėrimuose, sausainiuose, bandelėse, uogienėse, sirupuose ar džiovintuose vaisiuose.
Dažniausiai nustatomi maisto priedai – konservantai, aromato ir skonio stiprikliai, sacharinas.
Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, vaikams mokyklose draudžiama tiekti traškučius, riebaluose virtus, skrudintus gaminius, sūrius konditerijos gaminius, kitus produktus su maisto priedais. Draudžiami saldumynai – saldainiai, šokoladas, konditerijos gaminiai su kremu, kramtomoji guma.
Sąraše ir gazuoti, energiniai gėrimai, maisto produktai, kurių sudėtyje yra kavos, kisieliai, sultinių koncentratai, rūkyta žuvis, konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai, mechaniškai atskirta mėsa ir jos gaminiai, subproduktai, maisto papildai, maistas, į kurio sudėtį įeina genetiškai modifikuoti organizmai.
Pažeidėjų – 33
Tikrintojų duomenimis, lyginant su praeitais metais, draudžiamus produktus maitinimui naudojančių mokyklų padaugėjo. Visoje Lietuvoje jų šiemet 33.
Patikrinimų metu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė tiekti neleistinus maisto produktus. Maitinimo paslaugų tiekėjams rekomenduota daugiau dėmesio skirti produktų kokybei.
Tikrinant didžiausias dėmesys skiriamas valgyklų patalpų būklei, mokyklų dalyvavimui sveikos mitybos įpročius ugdančiose ES finansuojamose programose, moksleivių maitinimo kokybei, draudžiamų maisto priedų ar neleistinų maisto produktų tiekimui.
Turės pateikti programą
Pasidomėta, kaip sureaguota į pažeidimus „Ryto“ specialiojoje mokykloje. Kaip dažnai dabar jos virtuvėje ketina lankytis Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai? Tarnybos viršininkas Ričardas Gleiznys sakė, kad mokykla įpareigota raštu pateikti trūkumų šalinimo programą. Joje nustatomas terminas ir būdai. Praėjus šiam terminui, specialistai apsilankys papildomam patikrinimui. Jei trūkumai pašalinti, toliau tikrinama bendra tvarka.
Tiekiama ūkininkų produkcija
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimų duomenimis, visiškai reikalavimus atitiko per 60 procentų šalies mokyklų. Užpernai jų būta 38 procentai.
Atvejų, kad moksleiviams būtų tiekiami produktai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų žaliavų, iš viso neužfiksuota.
Pastebima, kad vis daugiau mokyklų dalyvauja ES finansuojamose programose, skatinančiose vartoti pieno produktus, vaisius ir daržoves.
Surinkti duomenys apie mokyklų maisto tvarkymo skyrius, kurie patiekalų gamybai naudoja iš vietos ūkininkų įsigytą produkciją – vaisius ir daržoves. Tokių mokyklų buvo apie 27 procentai.
Kai kuriuose rajonuose visose mokyklose tiekiami vietos ūkininkų užauginti vaisiai ir daržovės. Tarp šių rajonų – ir Ukmergės.
Aparatų atsisakė
82 procentai Lietuvos mokyklų turi savo maisto tvarkymo skyrius ir patiekalus gamina vietoje, iš žaliavų. Likusi dalis moksleivių maitinami atvežtiniu maistu.
Padaugėjo mokyklų, kuriose stovi veikiantys prekybos automatai. Šiemet tokių užfiksuota 80. Pernai buvo 60. Keturiose iš jų buvo galima įsigyti neleistinų maisto produktų – užkandžių ir saldumynų.
Ukmergės mokyklose tokių prekybos aparatų nėra, išskyrus „Šilo“ pagrindinės mokyklos baseino patalpas. Čia jis pastatytas dėl to, kad paslaugos teikiamos ir suaugusiesiems.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ