Atėjus rudeniui, mokyklinis skambutis daugumoje šalies mokyklų kasmet suskamba vis mažiau moksleivių. Jų mažėjimo tendencijos neaplenkia ir Ukmergės. Tokie pokyčiai ypač ryškūs kaimuose, kuriuose mokyklų išvis nebelieka.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Rugsėjo 1-ąją atsivers ne visų mokyklų durys.
Palyginus pernai metais rajono mokyklas lankiusių ir dabar po Rugsėjo 1-osios į jas sugužėsiančių mokinių sąrašus, paaiškėjo, jog mokyklinius suolus užims apie pustrečio šimto mažiau vaikų.
Viena priežasčių, kodėl kasmet vis mažesnis Lietuvos mokyklas lankančiųjų skaičius, yra emigracija. Tačiau, pasak Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Dalės Steponavičienės, šį procesą emigracija lemia tik iš dalies. Jis labiau priklauso nuo jau pastaruosius kelerius metus rajone nekintančios demografinės situacijos, susijusios su gimstamumo mažėjimu ir kasmet vis mažėjančiu į ugdymo įstaigas susirenkančių vaikų skaičiumi.
Tokius rodiklius iliustruoja ir pačių jauniausių bei vyriausių mokyklose mokomų rajono gyventojų sąrašai. Vedėja sako, kad mokyklas baigia žymiai daugiau vyresniųjų – 10–12 klasių moksleivių, negu kad į jas susirenka mokytis pirmokų.
Pokyčių neišvengta kaime
Mokyklų tuštėjimo faktai ypač akivaizdūs kaimuose. Čia lieka vis mažiau mokyklinių bendruomenių, nes dauguma tėvų nori, kad jų vaikai lavintųsi mieste. Taigi siekti mokslo savo atžalas leidžia į didesnes mokyklas.
Minėtos priežastys sąlygoja neišvengiamas švietimo veiklos naujoves. D. Steponavičienė papasakojo, jog nuo šių mokslo metų nebelieka Lyduokių pagrindinės mokyklos – dauguma buvusių jos mokinių mokslus tęs Želvos vidurinėje mokykloje.
Taip pat uždaromi Krikštėnuose ir Baleliuose buvę pradinio ugdymo skyriai. Pastarajame kaime mokyklą lankę vaikučiai mokysis Taujėnuose, o krikštėniškiai prisijungs prie bendraamžių Ukmergės „Šilo“ vidurinėje mokykloje.
Neaplenkė pokyčiai ir Rečionių pagrindinės mokyklos, kurią lankę penktokai ir vyresnių klasių mokiniai nuo šiol eis į Ukmergės Dukstynos pagrindinę mokyklą. Rečionių mokykla reorganizuojama paliekant Dukstynos pagrindinės mokyklos Rečionių pradinio ugdymo skyrių, kuris įsikūręs naujajame Rečionių daugiafunkciame centre. Jo patalpose išlieka ir šiam centrui pavaldi ikimokyklinio ugdymo grupė.
Nerimauja mokytojai,
auklėtojai
Mokinių skaičius, menkesni krūviai ir kitaip suplanuotos pamokos kelia nerimą pedagogams. Pasak pašnekovės, mažėjant pirmokėlių, netekti darbo ypač baiminasi pradinukų mokytojai. Kad taip nenutiktų, kai kuriose mokyklose kolegos dalijasi krūviais, taip pat mokytojams teks daugiau neformalaus ugdymo veiklos. Vedėjos teigimu, bent kažkokį krūvį ir šiais metais turės visi rajono ugdymo įstaigose dirbantys pedagogai. Tad mokytojai, kuriems šios pareigos yra pirmaeilės, be pragyvenimo šaltinio neliks.
D. Steponavičienė pasakojo, jog mažėja ir Ukmergės lopšelių-darželių grupėse dirbančių auklėtojų krūviai. Šiose įstaigose taip pat sulaukiama mažiau vaikų. Įtakos tam turi ne tik demografinė situacija, bet ir ekonominiai, socialiniai veiksniai. Įsivyravus nedarbui, nebe visi tėvai išgali leisti savo atžalas į ikimokyklines ugdymo įstaigas, mokant už jas. Nedirbantieji patys namuose prižiūri savo vaikus.
Mažėja ne tik moksleivių: švietimo įstaigose trūksta ir kai kurių darbuotojų, atitinkamų dalykų mokytojų. Pasak D. Steponavičienės, rajone pasigendama informatikos specialistų, socialinių pedagogų, logopedų ir kitų specialiųjų pedagogų.
Gali rinktis iš kelių gimnazijų
Vedėja priminė, kad jau po 2012 metų visos Ukmergės, kaip ir kitų rajonų, mokyklos taps pagrindinėmis – šalyje vykdant švietimo reformą, vidurinių nebeliks. Vyresnių klasių moksleiviai mokslus tęs gimnazijose.
Mūsų mieste, J. Basanavičiaus gatvėje, prieš keletą metų atsiradus antrajai gimnazijai, ne vienam gyventojui kilo abejonių, ar verta turėti dvi tokias įstaigas vieną šalia kitos. Visuomenėje pasigirdo svarstymų, jog kita gimnazija turėtų būti Užupyje. Jos statuso esą galėtų siekti viena iš dviejų šiame mikrorajone esančių vidurinių mokyklų – Užupio arba „Šilo“.
Švietimo ir sporto skyriaus vadovė paaiškino, jog priimant sprendimą dėl dar vienos gimnazijos beveik miesto centre, į savo vietas viską „sudėliojo“ vaikų skaičius. Abiejose – Jono Basanavičiaus bei Antano Smetonos – gimnazijose telpa po maždaug penkis šimtus vaikų. Tuo tarpu minėtos vidurinės mokyklos yra didesnės: jose gali mokytis po tūkstantį moksleivių. Jau turint vieną gimnaziją centre ir bet kurioje iš šių mokyklų įsteigus gimnaziją, pastarojoje neužtektų vaikų – ji neprisipildytų mokinių.
Jeigu, anot pašnekovės, gimnaziją steigtų Užupyje, tai būtų vienintelė gimnazija visame rajone. Moksleiviai tuomet neturėtų galimybės pasirinkti, kurioje iš keleto tokių mokyklų mokytis.
Mokslus tęsiantieji Ukmergės technologijų ir verslo mokykloje čia taip pat gali mokytis gimnazijos skyriuje.