Mokykliniai suolai lieka vis tuštesni

Autorius Ukmergės žinios

At­ėjus ru­de­niui, mo­kyk­li­nis skam­bu­tis dau­gu­mo­je ša­lies mo­kyk­lų kas­met su­skam­ba vis ma­žiau moks­lei­vių. Jų ma­žė­ji­mo ten­den­ci­jos ne­ap­len­kia ir Uk­mer­gės. To­kie po­ky­čiai ypač ryš­kūs kai­muo­se, ku­riuo­se mo­kyk­lų iš­vis ne­be­lie­ka.

Vai­do­tė GRIŠKEVIČIŪTĖ

rugsejo_1_2009_g_nem_ntr_009

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Rug­sė­jo 1-ąją at­si­vers ne vi­sų mo­kyk­lų du­rys.

Pa­ly­gi­nus per­nai me­tais ra­jo­no mo­kyk­las lan­kiu­sių ir da­bar po Rug­sė­jo 1-osios į jas su­gu­žė­sian­čių mo­ki­nių są­ra­šus, pa­aiš­kė­jo, jog mo­kyk­li­nius suo­lus užims apie pus­tre­čio šim­to ma­žiau vai­kų.

Vie­na prie­žas­čių, ko­dėl kas­met vis ma­žes­nis Lie­tu­vos mo­kyk­las lan­kan­čių­jų skai­čius, yra emig­ra­ci­ja. Ta­čiau, pa­sak Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­jos Da­lės Ste­po­na­vi­čie­nės, šį pro­ce­są emig­ra­ci­ja le­mia tik iš da­lies. Jis la­biau pri­klau­so nuo jau pas­ta­ruo­sius ke­le­rius me­tus ra­jo­ne ne­kin­tan­čios de­mo­gra­finės si­tu­a­ci­jos, su­si­ju­sios su gims­ta­mu­mo ma­žė­ji­mu ir kas­met vis ma­žė­jan­čiu į ug­dy­mo įstai­gas su­si­ren­kan­čių vai­kų skai­čiu­mi.

To­kius ro­dik­lius iliust­ruo­ja ir pa­čių jau­niau­sių bei vy­riau­sių mo­kyk­lo­se mo­ko­mų ra­jo­no gy­ven­to­jų są­ra­šai. Ve­dė­ja sa­ko, kad mo­kyk­las bai­gia žy­miai dau­giau vy­res­nių­jų – 10–12 kla­sių moks­lei­vių, ne­gu kad į jas su­si­ren­ka mo­ky­tis pir­mo­kų.

Po­ky­čių ne­iš­veng­ta kai­me

Mo­kyk­lų tuš­tė­ji­mo fak­tai ypač aki­vaiz­dūs kai­muo­se. Čia lie­ka vis ma­žiau mo­kyk­li­nių ben­druo­me­nių, nes dau­gu­ma tė­vų no­ri, kad jų vai­kai la­vin­tų­si mies­te. Tai­gi siek­ti moks­lo sa­vo at­ža­las lei­džia į di­des­nes mo­kyk­las.

Mi­nė­tos prie­žas­tys są­ly­go­ja ne­iš­ven­gia­mas švie­ti­mo veik­los nau­jo­ves. D. Ste­po­na­vi­čie­nė pa­pa­sa­ko­jo, jog nuo šių moks­lo me­tų ne­be­lie­ka Ly­duo­kių pa­grin­di­nės mo­kyk­los – dau­gu­ma bu­vu­sių jos mo­ki­nių moks­lus tęs Žel­vos vi­du­ri­nė­je mo­kyk­lo­je.

Taip pat už­da­ro­mi Krikš­tė­nuo­se ir Ba­le­liuo­se bu­vę pra­di­nio ug­dy­mo sky­riai. Pas­ta­ra­ja­me kai­me mo­kyk­lą lan­kę vai­ku­čiai mo­ky­sis Tau­jė­nuo­se, o krikš­tė­niš­kiai pri­si­jungs prie ben­dra­am­žių Uk­mer­gės „Ši­lo“ vi­du­ri­nė­je mo­kyk­lo­je.

Ne­ap­len­kė po­ky­čiai ir Re­čio­nių pa­grin­di­nės mo­kyk­los, ku­rią lan­kę penk­to­kai ir vy­res­nių kla­sių mo­ki­niai nuo šiol eis į Uk­mer­gės Duks­ty­nos pa­grin­di­nę mo­kyk­lą. Re­čio­nių mo­kyk­la re­or­ga­ni­zuo­ja­ma pa­lie­kant Duks­ty­nos pa­grin­di­nės mo­kyk­los Re­čio­nių pra­di­nio ug­dy­mo sky­rių, ku­ris įsi­kū­ręs nau­ja­ja­me Re­čio­nių dau­gia­funk­cia­me cen­tre. Jo pa­tal­po­se iš­lie­ka ir šiam cen­trui pa­val­di iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė.

Ne­ri­mau­ja mo­ky­to­jai,

auk­lė­to­jai

Mo­ki­nių skai­čius, men­kes­ni krū­viai ir ki­taip su­pla­nuo­tos pa­mo­kos ke­lia ne­ri­mą pe­da­go­gams. Pa­sak pa­šne­ko­vės, ma­žė­jant pir­mo­kė­lių, ne­tek­ti dar­bo ypač bai­mi­na­si pra­di­nu­kų mo­ky­to­jai. Kad taip ne­nu­tik­tų, kai ku­rio­se mo­kyk­lo­se ko­le­gos da­li­ja­si krū­viais, taip pat mo­ky­to­jams teks dau­giau ne­for­ma­laus ug­dy­mo veik­los. Ve­dė­jos tei­gi­mu, bent kaž­ko­kį krū­vį ir šiais me­tais tu­rės vi­si ra­jo­no ug­dy­mo įstai­go­se dir­ban­tys pe­da­go­gai. Tad mo­ky­to­jai, ku­riems šios pa­rei­gos yra pir­ma­ei­lės, be pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nio ne­liks.

D. Ste­po­na­vi­čie­nė pa­sa­ko­jo, jog ma­žė­ja ir Uk­mer­gės lop­še­lių-dar­že­lių gru­pė­se dir­ban­čių auk­lė­to­jų krū­viai. Šio­se įstai­go­se taip pat su­lau­kia­ma ma­žiau vai­kų. Įta­kos tam tu­ri ne tik de­mo­gra­finė si­tu­a­ci­ja, bet ir eko­no­mi­niai, so­cia­li­niai veiks­niai. Įsi­vy­ra­vus ne­dar­bui, ne­be vi­si tė­vai iš­ga­li leis­ti sa­vo at­ža­las į iki­mo­kyk­li­nes ug­dy­mo įstai­gas, mo­kant už jas. Ne­dir­ban­tie­ji pa­tys na­muo­se pri­žiū­ri sa­vo vai­kus.

Ma­žė­ja ne tik moks­lei­vių: švie­ti­mo įstai­go­se trūks­ta ir kai ku­rių dar­buo­to­jų, ati­tin­ka­mų da­ly­kų mo­ky­to­jų. Pa­sak D. Ste­po­na­vi­čie­nės, ra­jo­ne pa­si­gen­da­ma in­for­ma­ti­kos spe­cia­lis­tų, so­cia­li­nių pe­da­go­gų, lo­go­pe­dų ir ki­tų spe­cia­lių­jų pe­da­go­gų.

Ga­li rink­tis iš ke­lių gim­na­zi­jų

Ve­dė­ja pri­mi­nė, kad jau po 2012 me­tų vi­sos Uk­mer­gės, kaip ir ki­tų ra­jo­nų, mo­kyk­los taps pa­grin­di­nė­mis – ša­ly­je vyk­dant švie­ti­mo re­for­mą, vi­du­ri­nių ne­be­liks. Vy­res­nių kla­sių moks­lei­viai moks­lus tęs gim­na­zi­jo­se.

Mū­sų mies­te, J. Ba­sa­na­vi­čiaus gat­vė­je, prieš ke­le­tą me­tų at­si­ra­dus ant­ra­jai gim­na­zi­jai, ne vie­nam gy­ven­to­jui ki­lo abe­jo­nių, ar ver­ta tu­rė­ti dvi to­kias įstai­gas vie­ną ša­lia ki­tos. Vi­suo­me­nė­je pa­si­gir­do svars­ty­mų, jog ki­ta gim­na­zi­ja tu­rė­tų bū­ti Už­upy­je. Jos sta­tu­so esą ga­lė­tų siek­ti vie­na iš dvie­jų šia­me mik­ro­ra­jo­ne esan­čių vi­du­ri­nių mo­kyk­lų – Už­upio ar­ba „Ši­lo“.

Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus va­do­vė pa­aiš­ki­no, jog pri­imant spren­di­mą dėl dar vie­nos gim­na­zi­jos be­veik mies­to cen­tre, į sa­vo vie­tas vis­ką „su­dė­lio­jo“ vai­kų skai­čius. Abie­jo­se – Jo­no Ba­sa­na­vi­čiaus bei An­ta­no Sme­to­nos – gim­na­zi­jo­se tel­pa po maž­daug pen­kis šim­tus vai­kų. Tuo tar­pu mi­nė­tos vi­du­ri­nės mo­kyk­los yra di­des­nės: jo­se ga­li mo­ky­tis po tūks­tan­tį moks­lei­vių. Jau tu­rint vie­ną gim­na­zi­ją cen­tre ir bet ku­rio­je iš šių mo­kyk­lų įstei­gus gim­na­zi­ją, pas­ta­ro­jo­je ne­už­tek­tų vai­kų – ji ne­pri­si­pil­dy­tų mo­ki­nių.

Jei­gu, anot pa­šne­ko­vės, gim­na­zi­ją steig­tų Už­upy­je, tai bū­tų vie­nin­te­lė gim­na­zi­ja vi­sa­me ra­jo­ne. Moks­lei­viai tuo­met ne­tu­rė­tų ga­li­my­bės pa­si­rink­ti, ku­rio­je iš ke­le­to to­kių mo­kyk­lų mo­ky­tis.

Moks­lus tę­sian­tie­ji Uk­mer­gės tech­no­lo­gi­jų ir ver­slo mo­kyk­lo­je čia taip pat ga­li mo­ky­tis gim­na­zi­jos sky­riu­je.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *