Mokyklas pritaikys žmonėms su negalia

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Mokyklos pastatus pritaikys asmenims su įvairiomis fizinėmis galimybėmis.

Dukstynos pagrindinės mokyklos ir „Šilo“ progimnazijos pastatai bus remontuojami, siekiant padidinti jų prieinamumą žmonėms su negalia.

Remontai ugdymo įstaigose bus atliekami, siekiant įgyvendinti pažangos priemones, skirtas padidinti ugdymo prieinamumą atskirtį patiriantiems vaikams. Projektuose techniniai sprendimai parinkti remiantis universalaus dizaino principu, kai visas pastatas pritaikomas laisvai ir savarankiškai į jį patekti ir judėti įvairių fizinių galimybių asmenims.

Dukstynos mokyklos pastatas Vaižganto gatvėje yra trijų aukštų su rūsiu po didele jo dalimi. Kai kurie patekimo į pastatą universalaus dizaino sprendimai jau buvo įgyvendinti anksčiau, įrengus tris pandusus. Taip pat mokykloje yra sensorinis kambarys.

„Šilo“ progimnazijos, esančios Miškų gatvėje, pastatas – taip pat trijų aukštų ir su baseinu. Rūsys įrengtas po didesne pastato dalimi, jame yra rūbinės ir sporto įrenginiai.

Pagal paskelbtus projektus, kiekvienoje ugdymo įstaigoje numatyta įrengti po žmonėms su negalia pritaikytą liftą.

Tiesa, paanalizavus projektinius pasiūlymus, matyti, kad jie parengti ne visai atidžiai. Pavyzdžiui, Dukstynos pagrindinės mokyklos pastato kapitalinio remonto projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad bus remontuojamas pastatas su baseinu. Bet baseinas Ukmergėje yra tik prie „Šilo“ progimnazijos.

Galima rasti ir daugiau smulkesnių klaidų, tad ar parengti pasiūlymai taip pat nebus su klaidomis.

Rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Tadas Balžekas sakė, kad klaidų, kartais pasitaiko aiškinamuosiuose raštuose (ir anksčiau yra buvę supainioti adresai), bet jos ne esminės. Esą pagrindinis dokumentas yra brėžiniai, tad reikėtų žiūrėti juos.

Vedėjas patikino, kad kartu su projektuotojo specialistais po keletą kartų lankėsi abiejose mokyklose, visi sprendiniai yra aptarti ir suderinti. Kiekvienai mokyklai jie pritaikyti individualiai.

Projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad „Šilo“ ir Dukstynos mokyklų aikštelėse numatyta įrengti po vietą neįgaliojo automobiliui ir takus nuo jų iki įėjimų į pastatus. Planuojamas šių takų pritaikymas prie pagrindinių įėjimų. Kietos dangos takai, vedantys į sporto aikštynus, bus pritaikyti regos sutrikimų turintiems žmonėms.

Teritorijose esantys pėsčiųjų takai bus pritaikyti asmenims, judantiems neįgaliojo vežimėliu ar kurių judėjimo galimybės apsunkintos dėl kitų priežasčių.

Patekti į visus pastatų aukštus padės liftai. Dukstynos pagrindinėje mokykloje numatomi sustojimai pirmame, antrame ir trečiame aukšte.

„Šilo“ progimnazijoje lifto sustojimai bus rūsyje, pirmame, antrame ir trečiame aukšte. Patekti į šį pastatą iš lauko jau yra įrengtas pandusas. Liftui numatyta pritaikyti pagalbinę patalpą rūsyje ir įrengti lifto šachtą bei teks perkelti antro ir trečio aukšto klasių duris į kitą vietą.

Abiejų įstaigų kiekviename aukšte bus bent po vieną tualeto patalpą, pritaikytą asmenims su judėjimo negalia. Tam atliekamas tualeto patalpų vidaus perplanavimas ir susijusios inžinerinės įrangos pertvarkymas.

Ketinama panaikinti visas judėjimo kliūtis dėl grindų aukščių skirtumo – slenksčius, laiptelius, aukščių neatitikimus, bus paženklintos laiptų pirmos ir paskutinės pakopos, apie laiptus įspės taktilinių kauburėlių ploteliai.

Regos sutrikimų turintiems asmenims orientuotis padės taktiliniai kabinetų numeriai ir pavadinimai, aukštų planai, pritaikyti liftų iškvietimo ir valdymo mygtukai, bus paplatintos durys į klases ir mokymo kabinetus.

Po remonto abiejose įstaigose visos bendro naudojimo patalpos bus prieinamos įvairių negalių turintiems asmenims. Pavyzdžiui, aktų salėje patekti ant scenos pakylos žmonėms su negalia numatytas platforminis keltuvas.

„Šilo“ progimnazijoje be to projektuojamas ir sensorinis kambarys.

Pastatų kapitalinio remonto projektavimo darbus vykdo Kaune įsikūrusi UAB „Inžineringas“. Pirmuoju etapu rengiami techniniai projektai, antruoju bus vykdomi darbai.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *