Pagal moksleivių mainų programą Jungtinėse Amerikos Valstijose metus praleidusi moksleivė Kristina Zimblytė iš už Atlanto parsivežė… amerikietišką šypseną. „Amerikiečiai – labai šilti ir nuoširdūs. Lietuvą jie įsivaizduoja esant Afrikoje, o šaltibarščiai jiems – didžiausia egzotika“, – sako mergina.
Ligita JUODVALKIENĖ
Asmeninio albumo nuotr. Metus JAV praleidusi Kristina Zimblytė lankėsi Holivude ir kitose žymiose vietose.
Mums, santūriesiems lietuviams, amerikietiška šypsena kiek neįprasta. Savo šiaurietišką atšiaurumą bandome pateisinti, o jų šypseną sumenkinti: „Ji gi dirbtinė.“ Kristina tvirtai atremia: „Geriau tokia, nei jokios.“
Liūdesio debesėlis šypseną nuo veido nuveja tik tuomet, kai mergina prisimena įvykusį graudų atsisveikinimą su tėveliais oro uoste.
„Pabėgo“ į… Ameriką
„Apie moksleivių mainų programą perskaičiau žurnale „Panelė“. Tuomet ir pagalvojau – kodėl man nepabandžius. Tuo labiau, kad tai puikus būdas ne tik pabėgti nuo kasdieninės rutinos, bet ir sutvirtinti anglų kalbos žinias“, – pasakoja Jono Basanavičiaus gimnazijos gimnazistė.
Mergina prisipažįsta, kad Amerika jai visuomet atrodė stebuklinga svajonių šalis. Šią svajonę prie realybės priartinti jai padėjo užsispyrimas ir Ukmergės „Rotary“ klubo nariai. Būtent jiems mergina dėkinga už galimybę visus metus praleisti Minesotos valstijoje esančiame nedideliame Cannon Falls miestelyje, gyventi amerikiečių šeimose, ten lankyti mokyklą. „Ir tėveliams – nepabūgo vienos išleisti, pasitikėjo mano jėgomis“, – sako Kristina.
Tai, kad ji tikrai verta finansinės rotariečių paramos, teko įrodyti – Vilniuje vyko rimta kandidatų iš visos Lietuvos atranka.
Jaunoji pašnekovė prisimena, kaip ruošiantis už jūrų marių kelionės džiaugsmus temdė mintis, kad išvyksta ne kelioms dienoms, net ne keliems mėnesiams. Neramino aštuonių valandų skrydis per vandenyną – iki tol lėktuvu nė karto skridusi nebuvo. Ir ašarėlės ne kartą akyse kaupėsi, pagalvojus, jog mamos ir tėčio nematys visus metus.
Sutiktuvės – šiltos
„Tik lėktuvui nuo žemės atsiplėšus pajutau savotišką išsilaisvinimą. Norėjosi galvoti ne apie tai, ką namie palikau, o apie tai, kas manęs laukia Amerikoje“, – prisipažįsta moksleivė.
Oro uoste laukė širdingos sutiktuvės. Viešnios iš Lietuvos pasitikti atvyko gausi ir linksma fermerių šeimynėlė – mama su tėčiu ir trys jų dukros. Parsivežę į erdvius savo namus, lietuvaitei užleido universitete studijuojančios vyriausiosios dukros kambarį.
Greičiausiai bendrą kalbą Kristina rado su jauniausiąja Kirsten ir lygiai trims mėnesiams tapo lygiateise amerikietiškos šeimos nare. Mat pagal jaunimo mainų programos taisykles atvykėliai iš kitų kraštų apgyvendinami ne vienoje šeimoje. Taip susidaromas visapusiškesnis vaizdas apie šalies kultūrą, tradicijas bei žmones.
Iki mokslo metų, kurie amerikietiškoje mokykloje prasideda rugsėjo 8 dieną, buvo likusios dar kelios savaitės. Jas merginą priėmusi šeima pasiūlė paskirti ekskursijoms po Minesotos valstiją.
Įtampą įveikė
Kristina sako, kad sunkiausi buvo pirmieji trys mėnesiai. Bendramoksliai tik pradžioje atrodė labai draugiški ir paslaugūs. Vėliau, kai domėjimasis naujoke nuslūgo, mergina pajuto likusi viena. Ji pasakoja apie tokias situacijas, kad dažnas suaugęs ir gyvenimo druskos ragavęs žmogus psichologinės įtampos nebūtų atlaikęs.
Šiuos nelengvus psichologijos uždavinius teko spręsti pačiai, telefonu konsultuotis su mama. Pagaliau suprato, kad neverta laukti, kol kas nors draugystę pasiūlys – iniciatyvą turi rodyti pats. Lengviau bendrauti tapo ir nugalėjus kalbos barjerą.
Antroji šeima, kurioje apsigyveno ukmergiškė, jai pasirodė ypač linksma ir pašėlusi. Mama – lėktuvo pilotė. Namų šeimininkės pareigas čia atliko tėtis. O du mažyliai – aštuonmetis Grantas ir dešimtmetis Rayanas tapo nuoširdžiais jos draugais. Pasak Kristinos, visa šeima tiesiog išprotėjusi dėl kalnų slidinėjimo. Šia aistra užkrėtė ir ją. Po jų profesionalių instruktažų niekuomet kalnuose neslidinėjusi mergina įveikdavo sudėtingiausias trasas.
Linksmoji šeimynėlė pasistengė, kad viešnia iš Lietuvos neparsivežtų į savo šalį tik įspūdžių iš 4 tūkstančius gyventojų turinčio miestelio. Kristina su jais apkeliavo Kaliforniją, pamatė Minesotos sostinę Mineapolį, San Diegą, Los Andželą, Holivudą.
Trečiuosiuose namuose mergaitei teko „vienturtės dukros“ vaidmuo. Kadangi sūnus, studijuojantis universitete, tėvus lankydavo retai, visas svetingų žmonių dėmesys buvo skirtas viešniai. „Čia praleistos dienos – nuostabiausios per visus metus“, – tvirtina Kristina. Be to, jai puikiai sekėsi semtis žinių amerikietiškoje mokykloje, ją jau supo nuoširdžių draugų būrys.
Preparuoja žiurkes
Lietuvaitė pasakoja, kad gyvenant JAV jai ne kartą teko patirti keistą jausmą, kad daugelį vaizdų, epizodų, situacijų ji jau yra mačiusi ar patyrusi. „Paskui pati supratau, kad visi jie buvo matyti ne kur kitur, o filmuose“, – šypsosi ji. Net mokyklinis geltonas autobusiukas jai pasirodė kaip senas pažįstamas…
Tačiau gyvenimas už Atlanto pabėrė ir begalę staigmenų. Amerikos švietimo sistema nuo mūsiškės skiriasi kaip diena nuo nakties. Valandų valandas prie namų darbų palinkę mūsų moksleiviai amerikoniukams turėtų tik pavydėti. Anot Kristinos, viskas pamokose ten pateikiama ir išdėstoma taip, kad namuose beveik nebelieka ką veikti.
Visose pamokose labai daug praktikos. Dažnai apsieinama net be konspektų. Istorijos moksleiviai mokosi žiūrėdami filmus, lankydami muziejus. Biologijos pamokos vyksta ne tik gamtoje, bet ir specialiose laboratorijose. Kristina pasakoja, kad mokantis apie žinduolių vidaus organus, pačiai teko pasidarbuoti skalpeliu, preparuojant žiurkę ar katę. Tikrai nepamirši, kurioje vietoje yra ar kaip atrodo gyvūno širdis, plaučiai, kepenys…
Nepamirštamą įspūdį daro ir saugaus eismo pamokos. Viena iš jų vyko avarijos, tiesa, inscenizuotos, vietoje. Viskas čia buvo taip tikra. Tikri avarijose sulankstyti automobiliai, policininkų, greitosios pagalbos ekipažai, net morgo mašina. Iš dangaus nusileido tikrų tikriausias sraigtasparnis, o iš jo iššokę medikai ėmė gaivinti sužeistuosius. Laimė, pastarieji buvo „tikri“ tik iš dalies – juos vaidino raudonais dažais išsiteplioję aktoriai.
Paaugliams, suvaidinusiems kraupaus įvykio liudininkus, po tokių scenų neužsisegus saugos diržo ar išgėrus alkoholio važinėtis, matyt, nesinorės.
Geriausių draugių būryje.
Žinios tikrinamos testais
Niekas tavęs čia nekviečia prie lentos, nereikalauja pasakoti namie iškaltą teoriją. Moksleivių žinios tikrinamos testais. Trumpai ir aiškiai – jei žinai, spausdamas kompiuterio klavišą, ilgai neužtruksi. Penkiabalėje sistemoje „pažymius“ nuo geriausio iki blogiausio vertinimo reiškia raidės – A, B, C, D, F.
Pamoka trunka 56 minutes. Pertrauka – keturias. Nežinia, ką gali nuveikti per tiek laiko. Bent jau poilsiu to tikrai nepavadinsi. Tiesa, jei jau prireikia, gali į tualetą nubėgti ir per pamoką. Prieš tai turi iš mokytojo gauti specialų lapelį, kuriame pažymėtas mokinio „kelionės“ mokyklos koridoriais pamokų metu tikslas.
Pamokos vyksta didelėse kompiuterizuotose klasėse. Lentoje seniai nerašoma kreida – ją atstoja didžiulis sensorinis kompiuterio monitorius.
Nesutiksi čia ir rūpestingų mūsų klasės auklėtojų, kuriems rūpi mokinio gyvenimas, nesusijęs su žiniomis ir mokslu. Pasak Kristinos, visa tai, kas vyksta už mokyklos sienų, mokytojų nedomina. Jie vertina tik moksleivio žinias, o ne kas jo tėvai ir ką jis veikia savaitgalį ar per atostogas.
Pietums – mėsainiai
ir traškučiai
Ilgąją pertrauką, kuri trunka pusvalandį, – pietų metas. Mokyklų valgyklose moksleiviai maitinami pagal visus mūsų „amerikoniško maisto“ supratimo standartus. Bulvių traškučiai, dešrainiai, mėsainiai, aliejuje skrudintos bulvytės, šokoladukai – visa tai, apie ką svajoja mūsų mokiniai, bet iš savo valgyklų ryžtingai uja mokyklos.
Ne ką įvairesnis asortimentas laukdavo ir laikinų globėjų namuose. Amerikiečiai maisto gaminime – visai be fantazijos. „Pasigaminti“ vakarienei pakanka parduotuvinio pusgaminio ir mikrobangų krosnelės.
„Vienoje šeimoje norėjau pavaišinti visus naminiais kepsneliais, bet pasigedau keptuvės. Kitoje neturėjo arbatinuko. Arbatą pasiūlė virtis mikrobangėje“, – pasakoja Kristina.
Ji sako, kad nors vaikai valgo tokį nesveiką maistą, nutukusių tikrai nedaug. Tikriausiai dėl to, kad visų klasių pamokų tvarkaraščiuose labai daug sporto, kitokios veiklos. Pamokos čia vyksta nuo 8 iki 15 valandos. Po pamokų beveik visi lanko pasirinktus būrelius. Amerikiečių moksleivių darbo diena baigiasi 18 valandą.
Kristina tikina, kad viso šio laiko pakakdavo pasiruošti kitos dienos testams, tad grįžus namo prie knygų sėdėti nebereikėdavo. Tiesa, mergina nepamiršo esanti Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleivė – kruopščiai atlikdavo mokytojų internetu siunčiamas lietuvių kalbos, istorijos, fizikos užduotis.
Dažnai laisvalaikį Kristina leisdavo amerikiečiams pristatydama Lietuvą.
Lietuvė iš… Afrikos?
Pasak Kristinos, amerikiečiai – tikri savo šalies patriotai. Jų patriotizmas remiasi ne tezėmis ir šūkiais. Amerikiečių patriotizmas aktyvus – dėl savo ir šalies piliečių gerovės jie nevengia kritikos valdžiai, demonstracijų, piketų. Visa tai pas juos tikra ir nesuvaidinta. Net himną jie gieda kitaip nei mes – ranką prie širdies priglaudę.
Tačiau daugelį mažai domina tai, kas vyksta už valstybės sienos. „Jie žino, kad yra tokia Prancūzija, Vokietija. Bet nežino, kur…“ – sako Kristina.
Kristinos bendraamžiai, o ir dauguma suaugusiųjų, su kuriais teko bendrauti, nė mažiausio supratimo neturėjo, kur yra ta Lietuva. „Viena mergaitė, išgirdusi jai nieko nesakantį Lietuvos pavadinimą, mane kildino net iš Afrikos“, – juokiasi mergina.
Mokykloje pasirodžiusią naujokę iš kažkokios „mistinės“ šalies bendramoksliai apibėrė klausimais: „Ar jūs irgi naudojatės mobiliaisiais telefonais? Ar pas jus yra automobilių?“
Kristina neslepia, kad iš pradžių tai trikdė ir net piktino, o vėliau teko pasiraitoti rankoves ir imtis Lietuvos „ambasadorės“ Amerikoje vaidmens.
Teko surengti ne vieną teminį vakarą, kurio metu ji pasakojo apie savo gimtinę, rodė nuotraukas, atsakinėjo į klausimus. Jau iš namų išvyko pasirengusi – vežėsi fotografijų albumą „Neregėta Lietuva“. „Ar pas jus tikrai taip gražu?“ – atsistebėti negalėjo „pradžiamokslio“ apie Lietuvą dalyviai.
Labdaros vakarėlyje, surengtame kartu su miestelio „Rotary“ klubu, Kristina vaišino amerikiečius lietuviška mišraine, kotletais, bulvių koše, obuolių pyragu ir kitokiais lietuviškais patiekalais. Bene labiausiai juos nustebino šaltibarščiai ir tinginys – šie patiekalai pasirodė patys egzotiškiausi.
Viešnagę JAV vainikavo dviejų savaičių trukmės kelionė, kurią padovanojo JAV rotariečiai Minesotos valstijoje buvusiems jaunimo mainų moksleiviams iš daugiau kaip 20 šalių. Su jais pamatė Rytų pakrantę, Niujorką, Vašingtoną, Čikagą, Floridą.
Grįžusi namo Kristina baiminasi, kad lengva amerikiečių moksleivių duona bus atpratinusi nuo įtempto savosios mokyklos režimo. Bet kartu džiaugiasi, kad mokytis bus galima lietuviškai.
Mergina sako, kad, išėjusi vienų metų gyvenimo mokyklos kursą, tapo psichologiškai stipresnė, visapusiškai atsparesnė, tikra savo šalies patriotė. Gimtinės vertė svečioje šalyje – neįkainojama.