Vilma NEMUNAITIENĖ
Praėjusią savaitę Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokesčių prievolių departamento Rajono mokesčių mokėtojų skyriaus Ukmergės poskyrio vedėja Danguolė Stundienė pakvietė į susitikimą su Vilniaus AVMI viršininko pavaduotoju, atliekančiu viršininko funkcijas, Mariumi Žemguliu ir mokesčių prievolių departamento direktoriumi Dainoru Bradausku.
Svečiai akcentavo, jog nemokamu Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 daugiausiai sulaukiama pranešimų apie nelegalią prekių apyvartą, akcizinių prekių apyvartą, nelegalų darbą. Anksčiau gauta labai daug, o šiuo metu sumažėjo skundų apie atlygį „vokeliuose“. Taip pat svečiai kalbėjo apie Žemės mokestį.
70 proc. mokestį sumokėjo
Žemės savininkai į savivaldybių biudžetus iki nustatyto termino sumokėjo apie 39 mln. litų žemės mokesčio. Dar turi sumokėti apie 14 mln. litų.
VMI ragina gyventojus neatidėlioti šio mokesčio, antraip bus skaičiuojami delspinigiai.
Turintieji laikinų finansinių sunkumų gali kreiptis į teritorinę valstybinę mokesčių inspekciją ir susitarti dėl mokesčio mokėjimo atidėjimo, išdėstymo dalimis ar kitų lengvatinių mokesčių administravimo priemonių taikymo.
Ukmergės rajone yra 13 824 žemės mokesčio mokėtojai – fiziniai asmenys. Mokėtina suma – 710 271 litas. Iki lapkričio 3 d. sumokėjo apie 70 proc. žemės savininkų. Mūsų rajone minėtą mokestį moka ir 67 juridiniai asmenys. Jų mokėtina suma – 29 806 litai. Praėjusią savaitę mokestį buvo sumokėję apie 39 proc. iš jų.
„Vokelių“ mokėtojams
Atlyginimus „vokeliuose“ mokančios įmonės ir iki šiol slėpusios mokesčius netrukus sulauks ypatingo VMI dėmesio. VMI atsižvelgs į įmonių buhalterinėje apskaitoje neapskaitytas pajamas kaip galimą „vokelių“ šaltinį.
Mokėjimo „vokeliuose“ požiūriu rizikingos įmonės gaus prašymus paaiškinti įtarimus keliančius veiklos rodiklius arba bus pakviestos atvykti ir išnagrinėti kilusius klausimus. Rizikingiausios neturėtų nustebti ir sulaukusios patikrinimų.
Abejonių įmonės skaidrumu kyla tada, kai jos veikla keletą metų iš eilės yra nuostolinga, ji neva kredituojama savininkų lėšomis, tačiau įmonės savininkai skelbiasi dar ir ketinantys plėtoti tokį „sėkmingą“ verslą.
Akcentuojama, kad operatyvūs patikrinimai bus atliekami tik pačioms rizikingiausioms įmonėms, kurios atrinktos atlikus nuodugnią analizę. Taip siekiama kuo mažiau trukdyti sąžiningai veikiantį verslą. Nebetaikoma praktika, kai iš eilės buvo tikrinamos vienos gatvės visos įmonės.
Turės pagrįsti savo turtą
Mokesčių inspekcijos naujovė – gyventojai, kurie, Muitinės departamento duomenimis, šiemet itin dažnai kirsdavo valstybės sieną su Baltarusija ir Rusija, bus paprašyti pateikti paaiškinimus, iš kokių lėšų jie įsigijo prabangų turtą ar vykdė stambius ekonominius sandorius. Asmenys, įtariami užsiimantys kontrabandos organizavimu ir vykdymu, sulauks išsamių patikrinimų dėl pajamų apmokestinimo ir turto įsigijimo.
Dėl itin dažno valstybės sienos kirtimo siekiant parsigabenti ir realizuoti akcizais apmokestinamas prekes (kurą, alkoholį, cigaretes) pirmajame etape pasirinkta per 30 šalies gyventojų, o dėl galimo kontrabandos vykdymo dėmesys atkreiptas į daugiau nei 100 asmenų.
Mokesčių administratoriaus dėmesio, pavyzdžiui, sulauks gyventojas, kuriam buvo pareikšti įtarimai dėl kontrabandos, jis pastaruosius metus gaudavo tik minimalų atlyginimų, tačiau jo valdomo nekilnojamojo turto vertė siekia keletą milijonų litų.
Tiriami ir Ukmergės rajone gyvenančių asmenų turto ir patiriamų išlaidų šaltiniai. Šiuo metu stebimi trys rajono gyventojai, dažniausiai kertantys sieną su Baltarusija, kaip įtariama, atsigabenantys degalų kuro bakuose, o vėliau juos parduodantys.
Degalų kontrolė
Mokesčių inspekcijos darbuotojai primena, kad pagal galiojančius teisės aktus tiek lengvųjų, tiek krovininių transporto priemonių kuro bakuose iš kitų šalių įvežtus degalus galima naudoti tik toje pačioje transporto priemonėje, kurioje buvo įvežti.
Perpylus degalus į kitą talpyklą, už šį kurą atsiranda prievolė mokėti akcizus. Ši nuostata galioja ne tik įmonių, bet ir gyventojų naudojamoms transporto priemonėms, įskaitant lengvuosius automobilius.
Įmonės privalo registruoti Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijoje vietas, kuriose vykdoma degalų išpylimo, perpylimo veikla.
Pastaruoju metu vis didesnį susidomėjimą kelia įmonių kuro apskaitos politika. Pažeidimas daromas ne vien perpilant į kitas transporto priemones iš trečiųjų šalių įvežtus degalus, bet ir kai imamasi neleistinų priemonių tokiai veiklai paslėpti (klastojami degalų įsigijimo kasos kvitai).
Išdėstę pagrindines šiuo metu kylančias problemas VAVMI vadovai taip pat akcentavo, kad kitais metais mokesčių inspektoriai didžiausias darbo pajėgas nukreips prieš ekonomikos šešėlį. Už bendradarbiavimą skleidžiant informaciją mokesčių mokėtojams „Ukmergės žinioms“ svečiai įteikė padėkos raštą.