Miškininkai liūdnai juokauja tapę dar ir šiukšlininkais. Labiausiai šiukšlėmis miškai „puošiami“ vasarą, kai juose daug poilsiautojų. Palikta netvarka urėdijai – papildomos išlaidos.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ne visi poilsiautojai, pramogaudami gamtoje, elgiasi atsakingai.
VĮ Ukmergės miškų urėdijos Pašilės girininkijos girininkas Marijonas Vilkelis sako, jog susirinkti iš poilsiaviečių maisto pakuotes, butelius neretai „pamirštama“.
Labiausiai teršiami priemiestiniai miškai. Vardija teritorijas šalia „Šilo“ pagrindinės mokyklos, „Pušelės“ sodų bendrijos, Mūšios tvenkinio, Aukštuosius Šventosios krantus Dukstynos miške. „Nors visur yra konteineriai, nelabai jie ir prisipildo, o šiukšlės taip ir lieka gulėti ten, kur kažkas ilsėjosi“, – sako girininkas.
Randama miškuose ir šaldytuvų, skalbimo mašinų, padangų. „Tai – šimtmečio problema, ir nežinia, kiek kartų turės pasikeisti, kol žmonės ją suvoks, – apgailestauja jis. – Įsivaizduoja, kad jų šitaip atsikratytomis šiukšlėmis pasirūpins kiti. O kas turi tą daryti? Miškininkams gi nepriklauso, bet tenka rinkti, išvežti. Viskas papildomai mums kainuoja…“
M. Vilkelis pasakojo, jog didžiuliu galvos skausmu tapo krūmuose rasti šiferio lapai. Jiems nepritaikytas joks konteineris, nepriima ir stambiųjų atliekų aikštelė. „Ką mums su juo daryt? Reikia kažkur priduoti, bet neturim kur dėt. Net susirinkime aptarėm šitą problemą“, – sprendimo, pasak pašnekovo, tebeieškoma.
Nešiukšlinti gyventojų prašoma prie įvažiavimų į miškus. Apie tai informuoja plakatai, stulpai su užrašais, piešiniais. Jų, anot M. Vilkelio, yra bemaž prie kiekvieno įvažiavimo.
Šiukšlintojų elgesį jis sieja su kultūros stoka: „Pasauly taip niekur nėra. Reikia ir jaunimą auklėti, apeliuoti į sąmoningumą. Deja, karta, kuri auga šalia mūsų, irgi nėra pavyzdys kitoms kartoms.“
Apgailestauja ir dėl teršiamo sveikatingumo tako, neseniai įrengto miške netoli „Šilo“ mokyklos. „Specialiai nedarėm šiukšliadėžių, bet tako pradžioj ir gale pastatėm konteinerius. Ir vis tiek ligi jų „neprieina“ – meta čia pat. Neįsivaizduoju, kaip išauklėti, kad ką atsineša į mišką – tą išsineštų į konteinerį“, – stebisi pašnekovas.
Pasakojo, jog pradėta rengti ir antra sveikatingumo tako dalis. Šiuo metu dedama tako danga, ruošiama mediena suoliukams, pavėsinėms, sporto įrenginiams. „Dabar tako ruožo yra netoli kilometro, antra tiek bus padaryta“, – sakė girininkas. Šis projektas, anot jo, vykdomas miškų urėdijos rūpesčiu ir lėšomis.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ