Po to, kai apleistame Antano Smetonos dvare apsilankė šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė, šis objektas tapo įžymybe. Ūkio ministeriją atakuojantys žurnalistai teiraujasi, kodėl finansinės paramos nesulaukia istorinis objektas. „Istorinį paveldą – A. Smetonos dvarą – norėta paversti pirčių kompleksu“, – taip savo pranešime teigia ministerijos atstovai.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Antano Smetonos dvaras – aistrų sūkuryje.
LR ūkio ministerijos Viešųjų ryšių ir protokolo skyriaus išplatintame pranešime skelbiama: „Iš 47 pateiktų projektų pagal priemonę „Viešųjų nekilnojamų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms” ūkio ministras Dainius Kreivys jau skyrė finansavimą 38 projektams už 175,7 mln. litų ES ir Lietuvos Respublikos lėšų. Aštuoni projektai dėl kriterijų neatitikimo buvo atmesti, iš jų – ir A. Smetonos dvaro pritaikymo turizmo reikmėms projektas.
Pasilinksminimo centras
“Negaliu sutikti, kad iš istorinės vietos – Lietuvos prezidento Antano Smetonos dvaro – būtų daromas pasilinksminimo centras”, – taip apie priimtą sprendimą dvaro atstatymui neskirti ES paramos lėšų sako ūkio ministras.
“A. Smetonos dvaras visiems yra labai svarbus, tačiau šis kultūrinis ir istorinis objektas turi būti atkurtas autentiškai, o ne taip, kaip aš pats pamačiau pateiktame techniniame projekte”, – teigia D. Kreivys.
Nebuvo deramai parengtas
VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra, kurios specialistai vertino projektą balais ir savo išvadas pateikė Ūkio ministerijai, taip pat įsitikinę, kad ukmergiškių projektas nebuvo deramai parengtas.
Pasak agentūros atstovo ryšiams su visuomene Vidmanto Valiušaičio, svarbiausi atmetimo kriterijai yra tie, kad 6 milijonų litų paramos prašę rajono savivaldybės atstovai projekte buvo numatę, kad vos 60 tūkstančių litų sudarytų privatus kapitalas. Skiriant prašomą sumą, privataus kapitalo indėlis turėtų būti didesnis.
„Projekte siūloma dvaro teritorijoje teikti pirties nuomos, šeimyninių renginių ir pobūvių, ekskursijų organizavimo paslaugas, rengti konferencijas bei sutvarkyti A. Smetonos muziejų-ekspoziciją. Tačiau ketinta sukurti vos tris darbo vietas ir įrengti vienintelį nakvynės kambarį…
Šią dvaro sodybą sudaro 34 statiniai, o projekte siūloma rekonstruoti vos tris pastatus. Sutvarkius tokią mažą dalį pastatų, nebus sukurtas konkurencingas turistinis objektas“, – komentavo atstovas.
Pasak jo, projektas grįstas daugiau patriotiniu užtaisu, bet parengtas jis netinkamai. Paklaustas, ar Prezidentės apsilankymas ir moralinis palaikymas gali suteikti vilčių, jog Ukmergės rajono savivaldybės projektas vis dėlto bus finansuotas, V. Valiušaitis patikino, kad jog tikrai – ne. Nebent bus perskirstytos ES lėšos bei pakeisti prioritetai.
Tuo tarpu Ukmergės rajono savivaldybės darbuotojai sako, kad Ūkio ministro išplatintame pranešime, kad mūsų savivaldybė dvare numato rengti tik pobūvius, yra netiesos.
Savivaldybės Investicijų ir užsienio ryšių skyriaus vedėja Rima Boškevičienė parodė mūsiškį projektą, kuriame parašyta, jog šventės, pobūviai, banketai rengiami netoli esančiame privatizuotame Taujėnų dvare.
Toks pavyzdys tikrai pateikiamas, tačiau toliau projekte labai aiškiai rašoma: „Atsižvelgiant į Užugirio dvaro istorinę reikšmę ir tai, kad dvaras priklauso Ukmergės rajono savivaldybei, jo koncepcija yra kitokia. Tai daugiau nekomercinės, bet visuomeninės paskirties turizmo infrastruktūros objektas, atliekantis didelį istorinį ir kultūrinį vaidmenį rajono mastu… Pritaikant Užugirio dvarą turizmo reikmėms, pagrindinis Ukmergės rajono administracijos siekis – sukurti rajone kultūros centrą, orientuotą ne į komercinę veiklą, bet į tradicijų, Lietuvos valstybingumo puoselėjimą.“
Ekskursijos, įvairūs kultūriniai ir pramoginiai renginiai minimi, tačiau kaip leisiantys pritraukti papildomus turistų srautus. Kaip papildomą numatyta teikti ir konferencijų paslaugą.
Keistas mūsų rajono atstovams pasirodė ir priekaištas dėl numatytų pernelyg mažų privataus kapitalo lėšų. Juk projektas ir buvo toje kategorijoje, kur numatomas 100 proc. finansavimas.
Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Rolandas Janickas taip pat mano, kad mūsiškis projektas buvo atmestas nepagrįstai, dar nepagrįsčiau šiuo metu metami kaltinimai savivaldybei.
Mūsų rajono savivaldybės atstovai šioje istorijoje įžvelgia politiškumo ir tikisi, kad vis dėlto bus atrasta lėšų projekto finansavimui.
Jei vis dėlto projektas nebus patvirtintas, savivaldybė pasiryžusi tikrai nenuleisti rankų, ieškoti kitų būdų, kaip A. Smetonos dvarą prikelti naujam gyvenimui. Vienas galimų – ES remiamas projektas su partneriais Baltarusijoje. Be to, jau parengtas dvaro infrastruktūros detalusis planas, pradėta įgyvendinti Antano Smetonos dvaro parko-muziejaus įkūrimo idėja.