Ukmergės miesto centre, šalia Švč. Trejybės bažnyčios, jau pastatytas Kalėdų simbolis – prakartėlė.
Sukurta miesto bendruomenės „Kaimynai“ ir rajono tautodailininkų, praeivių akis ji traukė ir praėjusiais metais. Sumanymui įgyvendinti pernai buvo pasitelktos projektinės lėšos. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikę paraišką „Kaimynai“ laimėjo 2 000 eurų.
Šventąją Šeimą, Kūdikėlį Jėzų, Tris Karalius, piemenėlius ir gyvūnėlius prakartėlei sukūrė, drožė, nudažė ir aprengė rajono medžio drožėjai, tekstilininkai ir kitų sričių kūrėjai. Tai – kolektyvinis darbas.
Prakartėlė buvo saugota Ukmergės kultūros centre. Pasak kultūros centro direktorės Rasos Graužinienės, nė viena, net pati smulkiausia, detalė nuo praėjusių metų nedingo ir nenukentėjo. Miesto centre prakartėlė stovės iki Trijų Karalių šventės.
Prakartėlė – pusiau liturginis šventų Kalėdų elementas. Tai – Jėzaus gimimo gyvulių tvarte vaizdas, kuriame dalyvauja Švč. Mergelė Marija, šventasis Juozapas, Jėzus, piemenėliai, Trys Karaliai ir gyvuliai.
Kalėdų prakartėlės turi savo istoriją. Ankstyvieji III a. krikščionys pradėjo per Kalėdas inscenizuoti tvartelį Betliejaus oloje. Kristaus laikais visoje Palestinoje gyvulius laikė grotose. Taip prasidėjo prakartėlių tradicija.
Visose kalbose šis žodis reiškia ėdžias (liet. – prakartas).
Pirmąją gyvą prakartėlę Greccio, Italijoje, 1223 m. įrengė šv. Pranciškus Asyžietis. Pirmą skulptūrinę prakartėlę 1290–1292 m. sukūrė Arnolfo di Cambio Romos Santa Maria Maggiore bazilikoje.
UŽ inf.