Želva gali didžiuotis nauju savo krašto šviesuoliu – kultūros kartelę šiame miestelyje gerokai kilstelėjo meno vadovas Juozas Vasiliauskas. Šis daugiau nei pusę amžiaus grojantis talentingas vyras įpūtė į žmonių širdis meilės liaudies muzikai ugnį.
Gedimino Nemunaičio nuotr. J. Vasiliauskas su savo vadovaujamu kolektyvu ukmergiškiams prisistatė neseniai vykusioje Angelų sargų mugėje.
Šį vasarį atsikraustęs į Želvą J. Vasiliauskas daugiau kaip pusmetį be atlygio „jaukinosi“ muzikalius žmones. Kasdien atvažiuodamas į kultūros namus būrė kolektyvus ir bandė įsitikinti, ar pavyks išjudinti saviveiklininkus.
Tik tuo įsitikinęs pradėjo eiti Ukmergės kultūros centro Želvos filialo meno vadovo pareigas.
Atsikraustė į Želvą
J. Vasiliauskas ne tik pradėjo dirbti, bet ir atsikraustė į Želvą. Atvyko ne iš toli – iš kaimyniniame Molėtų rajone, vos už 9 kilometrų esančių Videniškių.
Videniškių kultūros namuose jis mokė groti vaikus, vadovavo šokių kolektyvui. Turėjo ir savo „firminę“ Juozo armonikierių kapelą. Su ja laurus skynėsi įvairiuose konkursuose.
Vyras prisipažįsta – ne kartą koncertuoti teko ir Želvoje. Renovavus šiame miestelyje kultūros namus imta ieškoti į juos gyvybę galinčio įpūsti žmogaus. O Juozas kaip tik liko be darbo, mat Videniškiuose nuo šių metų uždaryta mokykla.
J. Vasiliauskas jau buvo pažįstamas su Želvos seniūnu ir ilgai nedvejojęs priėmė ukmergiškių kvietimą. Jis ne tik priėmė darbo pasiūlymą, bet ir apsigyveno miestelyje – įsigijo čia sodybą.
Subūrė kolektyvus
J. Vasiliauskui muzika – visas gyvenimas. Savo šeimos nesukūręs meno vadovas kolektyvams, lyg vaikams, atiduoda visą savo sielą.
Vardina lig šiol nebyliame miestelyje šiemet suburtus kolektyvus: liaudiškos muzikos kapelą „Želvelė“, armonikierių ansamblį, moterų ansamblį, vaikų, senjorų kolektyvus…
Pašnekovas prisipažįsta – kai kuriuos žmones jau iš seniau pažinojęs – dar Videniškiuose armonika groti mokęs du talentingus brolius želviškius. Dar du profesionalūs muzikantai kelis kartus per savaitę atvyksta net iš sostinės. Jie groja ir ansamblyje „Lietuva“. Du berniukai į repeticijas atvyksta iš Molėtų rajono.
Į kolektyvą įsijungė ir Želvos vidurinės mokyklos direktorius Vidas Tavoras su žmona, Ginto ir Jūratės Braškių šeima su sūnumis, pašto, medicinos darbuotojai, bažnyčios giedotojos, garsus skulptorius V. Butkus.
Iš viso 24 žmonės dainuoja ir groja armonika, akordeonu, birbyne, smuiku.
Skynė laurus
J. Vasiliauskas džiaugiasi, kad vos per kelius mėnesius pavyko išjudinti ir prikelti Želvą iš miegų. Jau dalyvauta visuose miestelio renginiuose. O jo artimiausiuose planuose – respublikiniai renginiai „Linksmoji armonika“ Utenoje ir „Grok, Jurgeli“ Kaune. Pasak pašnekovo, didelė garbė ir atsakomybė dalyvauti tokiose šventėse.
J. Vasiliauskas – LRT laidos „Duokim garo“ nominantas, pelnęs nominaciją „Muzika – visas gyvenimas“. Jis – daugkartinis šios laidos čempionas, jo kolektyvai „Linksmosios armonikos“ ir „Duokim garo“ – nugalėtojai ir dalyviai.
Muzikantui labai brangus ir „Lietuvos šviesuolio“ vardas, suteiktas 2007 metais. Su savo kolektyvais jis yra išmaišęs visą Europą.
Paveldėjo polinkį menui
Save J. Vasiliauskas vadina darboholiku. Yra įsitikinęs – dėl to ir šeimos nesukūrė. Mano, kad tokie žmonės šeimai nesutverti.
Talentą muzikuoti vyras paveldėjo iš tėvo, o menui – iš mamos ir senelės. O gal ir iš nuostabios gimtosios Kernavės gamtos…
Mirus mamai labai anksti tapo našlaičiu – senelės prižiūrimas augo tarp 6 seserų. Tad ir pomėgiai buvo labai moteriški – audė ir net mezgė. Tikina esąs dėkingas likimui dėl paveldėto pomėgio menui.
Visada šalia J. Vasiliausko buvo muzika, vaidyba. Nuo vaikystės grojo ir net muzikos instrumentą buvo sukonstravęs, o kaime vesdavo įvairias šventes, vėliau buvo vestuvių muzikantu.
Dėstė ir kulinariją
Baigęs chorinio dirigavimo studijas, vėliau J. Vasiliauskas pasuko visai kita kryptimi – baigė Vilniaus prekybos mokyklą, maisto paruošimo specialybę. Daugiau kaip 17 metų jis toje pačioje mokykloje dirbo konditerijos dėstytoju. Aišku, nepamiršo muzikos – vadovavo moksleivių kolektyvams.
Vėliau likimas nubloškė net į Maskvą. Ten baigė tuomet prestižinį Maskvos liaudies menų universitetą. Grįžęs į Lietuvą, meno vadovu dirbo Širvintose, Molėtuose. O paskui buvęs dėstytojas pasikvietė jį į Videniškius. Jiems atidavė 23-ejus metus.
Vyko į prestižinę parodą
J. Vasiliauskui dar mokykliniame amžiuje, 9 klasėje, buvo suteiktas liaudies meistro vardas. Jo pirmieji menai buvo gana moteriški – audimas. Su savo austomis juostomis devintokas buvo pakviesta į Maskvos liaudies ūkio pasiekimų parodą. Anuomet daugeliui tai buvo vos ne kosmosas – neregėta garbė.
Toje parodoje atrado draugą visam gyvenimui ir gerbiamą mokytoją, užbūrusį naujam pomėgiui – vadinamajai miško skulptūrai.
Kuria miško skulptūras
Miško skulptūra – naujam gyvenimui prikeltos šakos, gumbai, kelmai. Juos meistras nuvalo, apdrožia, skaptuoja. Šie Dievo kūriniai po tokio prisilietimo įgyja visai naujas formas, pavirsta vazomis, įvairiais indais, žvakidėmis ar tiesiog nepaprastai originaliais suvenyrais.
J. Vasiliauskas su savo darbais ne kartą dalyvavo miškininkų šventėse. „Medžių šakoms duodi amžiną gyvybę“, – įsiminė menininkui miškininkų pasakyti jam žodžiai.
Anksčiau šakas rankiodavęs Molėtų rajono miškuose, dabar liaudies menininkas jų paieškon išsirengia į Želvos miškus. Jau turi sukrovęs keturis maišus…
Menininko skulptūros dalyvavo daugelyje parodų. Ir dabar tokia paroda eksponuojama Želvos kultūros namuose. Tačiau dar daugiau jų J. Vasiliauskas yra padovanojęs draugams ir bičiuliams.
Talentingas pašnekovas neslepia turintis daugiau pomėgių – žavisi gėlėmis, komponuoja alpinariumus, tempia į namus įdomius akmenis…
Ar jam – muzikantui, muzikos mokytojui, meno vadovui, liaudies menininkui ir šitokiam veikliam žmogui lieka laiko poilsiui? Želviškis tikina laiko miegui negaištantis – užtenka pamiegoti vos trijų–keturių valandų.
Baigdamas pokalbį J. Vasiliauskas pasidžiaugė, kad jo darbdaviai ir rajono politikai reagavo į prašymą ir pažadėjo skirti lėšų kolektyvų kelionėms į koncertus ir kad kultūros baruose nuoširdžiai talkina kultūros darbo organizatorė Jonė Sauliūnienė.
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ