Ukmergėje, Kauno ir Deltuvos gatvių sankirtoje, praėjusią savaitę buvo nukeltas daug aistrų kėlęs su sovietmečio ideologija sietas „Vėliavnešių“ paminklas.
Didžiausios diskusijos dėl jo likimo buvo prasidėjusios prieš dvejus metus, kai prasidėjo karas Ukrainoje. Skulptūra tada net buvo nudažyta Ukrainos vėliavos spalvomis.
Rajono savivaldybės administracija vykdė gyventojų apklausą dėl sovietmečio palikimui priskiriamos skulptūros likimo. Dauguma dalyvavusiųjų apklausoje balsavo už skulptūros pašalinimą.
Daugiausia balsų anuomet surinko pasiūlymas išgabenti skulptūrą į spalvotojo metalo lydymo įmonę išlydyti, o gautą metalą panaudoti sukuriant naują skulptūrą.
Politinės valios atsisveikinti su paminklu tada pristigo, tačiau diskusijos nesibaigė.
Pernai gegužės mėnesį Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas, kuris taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduotiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojantiems totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.
Įstatymas sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.
Šiemet balandžio mėnesį posėdžiavusi vadinamoji desovietizacijos komisija „Vėliavnešių“ skulptūrą Ukmergėje pripažino sovietiniu paminklu ir rekomendavo jį nukelti.
Motyvuota tuo, kad, nežiūrint meninės vertės, tai yra tipiškas sovietinis paminklas, propaguojantis Sovietų Sąjungą, ir jis turėtų būti nukeltas, išsaugant skulptūrą, perkeliant ją į muziejų ar kitais būdais.
„Viešasis objektas skulptūra „Vėliavnešiai“ Ukmergėje, Ukmergės rajono savivaldybėje, turi būti pašalintas. Sprendimas turi būti įgyvendintas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo šio sprendimo gavimo dienos. Šis sprendimas gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka“, – skelbiama Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus Arūno Bubnio balandžio 11 d. pasirašytame sprendime.
Ukmergės rajono savivaldybės atstovė spaudai Daiva Zimblienė informavo, kad sovietinę ideologiją šlovinantis monumentas buvo nukeltas vykdant minėtą sprendimą.
Darbai vyko ankstų gegužės 31 d. rytą. Skulptūra išgabenta į Kopūstėlių kaimą, buvusios sovietinės raketinės bazės teritoriją, ir perduota saugoti čia įsikūrusiam klubui „Miško broliai“. Ten pat nuo 2022-ųjų rudens yra įkurdinta ir kario skulptūra, kuri kelis dešimtmečius stovėjo Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Pašilėje.
Pasaugos sutartis su klubu „Miško broliai“ dėl savivaldybei nuosavybės teise priklausančios skulptūros saugojimo sudaryta dešimties metų laikotarpiui.
„Skulptūros nukėlimo darbai užtruko, kadangi buvo skelbtas viešas jų pirkimas. Norėta skulptūrą išmontuoti ir į jos tolesnio saugojimo vietą nugabenti nesugadintą. Net krovinio gabenimui pasirinktas toks laikas, kad kuo mažiau trukdytų eismui“, – skelbia savo pranešime rajono savivaldybė.
Į redakciją paskambinęs vyras tikino, kad išsaugoti „Vėliavnešius“ buvo vienas iš Ukmergės rajono savivaldybės mero Dariaus Varno priešrinkiminių pažadų. Tačiau pats meras patikino, kad jokių pažadų dėl šio paminklo išsaugojimo tikrai nebuvo.
Priminsime, kad Vaclovo Krutinio sukurta bronzinė „Vėliavnešių“ skulptūra Ukmergėje buvo pastatyta daugiau nei prieš 35-erius metus, minint Sovietų Sąjungos 60-metį.
Kauno ir Deltuvos gatvių sankryžoje esantis skveras, kuriame stovėjo minėtas paminklas, bus atnaujintas ir sutvarkytas – šiuo metu ruošiami dokumentai skvero projektavimo darbams pirkti.