Prieš Dievą mylėti „iki grabo lentos“ prisiekę ukmergiškė Tamela Janovič ir Baltarusijos pilietis Ruslan Falevič jau ketverius metus yra atskirti. Jų vaikelis negali augti su tėvu.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Prieš porą metų „Ukmergės žiniose“ rašėme apie šių dviejų jaunų žmonių istoriją. Santuoką Vidiškių Švč. Trejybės bažnyčioje jie įregistravo 2005 metais spalio 22 dieną. Praėjus pusmečiui šeima, atėjusi į Ukmergės civilinės metrikacijos skyrių užskaityti santuokos, buvo šokiruota – jaunikį iš salės išsivedė policijos pareigūnai.
Prieš Dievą mylėti „iki grabo lentos“ prisiekę ukmergiškė Tamela Janovič ir Baltarusijos pilietis Ruslan Falevič jau ketverius metus yra atskirti. Jų vaikelis negali augti su tėvu.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Spartaku rūpinasi mama ir močiutė.
Autorės nuotr.
Kūdikio besilaukianti pirmą neįgalumo grupę turinti moteris grąžė rankas, nežinodama, ką daryti. Teismo sprendimu, dėl nelegalaus patekimo į Lietuvą jaunikiui buvo uždrausta čia atvykti ketverius metus. Bet pasiilgęs šeimos jis ir vėl nelegaliai atvyko į Lietuvą. Šį rudenį Ruslaną, viešintį Ukmergėje, tiesiog gatvėje sulaikė policijos pareigūnai.
Ruslano ir Tamelos meilė įsiplieskė prieš penkerius metus. Tuomet Baltarusijoje gyvenantis dvidešimt septynerių metų Ruslan Falevič su romų tautybės mergina susipažino Ukmergėje svečiuodamasis pas giminaičius. Įsimylėjęs gražią romų tautybės merginą, Ruslanas lankėsi jos namuose, bendravo su šeima. Drauge jie praleido ne vieną mėnesį. Tamelos tėvams jaunuolis patiko: jis buvo mandagus, paslaugus, darbštus. Tėvai sutiko, kad Ruslanas taptų jų žentu.
Atšventę vestuves jaunieji kūrė ateities planus. Šeimai atvykus į civilinės metrikacijos skyrių reikėjo pateikti dokumentus, patvirtinančius, jog santuokai sudaryti nėra kliūčių. Migracijos tarnybos darbuotojai, patikrinę užsieniečių registro duomenų centrinėje bazėje Baltarusijos piliečio duomenis, nustatė, kad jis Lietuvoje gyvena neteisėtai, todėl buvo sulaikytas tiesiog civilinės metrikacijos skyriuje.
Pasak Ukmergės civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Reginos Jackūnienės, nors santuoka yra laikoma sudaryta nuo įregistravimo bažnyčioje, tačiau Santuokos ir šeimos kodekse nustatyta, kad pripažįstama tik tokia santuoka, kuri įregistruota valstybinėse civilinės metrikacijos įstaigose.
Religinės santuokos apeigos, kaip ir kitos apeigos, neturi teisinės reikšmės. Taigi jauna moteris negali pasirinkti savo sutuoktinio pavardės bei įrodyti bažnytinės santuokos laiminimu gimusio vaiko tėvystės fakto. Įstatymai traktuoja, kad bažnyčioje susituokusiems ir civiline tvarka neįregistravusiems santuokos asmenims gimusio vaiko tėvystė nėra pripažįstama, kadangi teisiškai vaiko motina laikoma nesusituokusia. Norint viską įteisinti, reikia atlikti aibę visokiausių formalumų. Jauna mama, baigusi Ukmergės specialiąją internatinę mokyklą, turinti pirmąją neįgalumo grupę, pati nesugeba įveikti jos pečius užgriuvusių problemų.
R. Falevič šiuo metu yra Pabradėje, Užsieniečių registravimo centre. Pasak šio centro tyrimo skyriaus viršininko Aleksandro Kislovo, Baltarusijos pilietis į Lietuvą buvo atvykęs be asmens dokumento. Jo pastaruoju metu visai neturėjo.
„Baltarusijos ambasada jau nustatė šio asmens tapatybę ir išduos laikiną dokumentą, su kuriuo R. Falevič galės grįžti į savo šalį“, – sakė Užsieniečių registravimo centro skyriaus viršininkas.
Baltarusijos pilietis, vargingai gyvenantis savo šalyje, teigia neturintis lėšų įsigyti dokumentų bei sutvarkyti visas jo pečius užgriuvusias teisines procedūras. Jo širdis linksta prie Lietuvoje esančios šeimos.
„Beveik trejus metus nemačiau savo sūnaus Spartako, kuriam lapkritį sueis treji metai. Pasiilgau žmonos, todėl ir atvykau į Lietuvą. Nieko juk neužmušiau, su šeima norėjau susitikti. Ar gali kas nors mane suprasti? Kodėl man neleidžiama gyventi su savo šeima?“ – kalbėjo R. Falevič.
Vyras pageidauja likti Lietuvoje, rūpintis savo šeima. Dėl nuolatinio gyvenimo mūsų šalyje jis pateikė prašymą Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir tikisi palankaus sprendimo. Apie tai svajoja ir Lietuvoje esanti šeima. Prašymus dėl nuolatinio gyvenimo suteikimo Lietuvoje savo vyrui ir žentui pateikė ir Janovičių šeima.
Dėl keblumų įregistruojant santuoką ir vaiko tėvą ukmergiškių šeima raštu kreipėsi ir į LR Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką. „Nejaugi gali jėga atplėšti nuo šeimos vyrą ir tėvą, jei mes pageidaujame gyventi drauge?“ – verkdama kalbėjo jauna mama.