Ukmergės PSPC greitosios medicininės pagalbos medikų ekipažai šiomis dienomis į Vilniaus santaros klinikų infekcinę ligoninę gabeno jau ne vieną ukmergiškį, įtariant, kad jis užsikrėtęs koronavirusu.
Antradienį į Vilnių buvo gabenta blogai pasijutusi neseniai iš Egipto grįžusi moteris.
Prieš tai, patikrinimui ar nėra infekuoti, į sostine gabenti dar keli žmonės.
Tarp jų – vaikas, kurio tėvas neseniai buvo grįžęs iš užsienio. Laimei, diagnozės nepasitvirtino.
Tačiau situacija keičiasi žaibiškai. Tad jei renkant šią informaciją Ukmergėje infekuotųjų dar nebuvo, kol laikraštis išvys dienos šviesą, negali žinoti, kaip viskas keisis…
Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Ukmergės greitosios medicininės pagalbos medikė Jolanta Keburienė sako, kad gavus pranešimą apie įtartiną ligonį, medikai išvyksta atitinkamai pasirengę. Išvykstanti brigada būna nuo galvos iki kojų apsirengusi apsauginiais drabužiais.
„Būname neatpažįstamai pasikeitę“, – sako medikė, kurios ir sutuoktinis, ir dukra – kolegos, vyras – paramedikas, dukra – skubios pagalbos specialistė.
Pasak pašnekovės, nepaisant atsargumo priemonių, medikai šiuo metu vis tiek vaikšto skustuvo ašmenimis. Juk tokio atsargumo imamasi tik tuomet, kai pacientas, kviesdamasis pagalbos ir vardindamas ligos simptomus, informuoja dispečerį, kad yra grįžęs iš užsienio.
Tačiau juk žmogus gali sąmoningai ar nesąmoningai nuslėpti prieš kelias savaites keliavęs, be to, gali būti užsikrėtęs čia, Lietuvoje. Jei pas COVID-19 užsikrėtusį ligonį atvyks medikas be apsaugos priemonių, jam bus didžiulė grėsmė pačiam užsikrėsti.
J.Keburienė tikina, kad kol kas greitosios medicininės pagalbos darbuotojams tikrai netrūksta nei respiratorių, nei apsauginių drabužių. Įstaiga jais aprūpino.
Medikai tiki, kad jų darbą palengvins didžiuosiuose šalies miestuose pastatytos stotelės, kuriose galima bus atvykti ir išsitirti dėl koronaviruso.
Darbuotojų profesinės sąjungos atstovė tikino, kad bendradarbiavimas su Sveikatos apsaugos ministerija lig šiol – labai sklandus. Operatyviai reaguojama į visas pastabas ir prašymus.
Medicinos darbuotojų teises ginančios organizacijos pirmininkė pasakojo, kad nuvežus pacientą patikrinimui, eilėse jos kolegoms stovėti dar neteko. O taip buvo nutikę Kauno klinikose.
Medikė pasakojo, kad greitąja į Santaros infekcinių ligų ligoninę nugabentas pacientas ten paliekamas laukti tyrimo rezultatų. Tai trunka ne vieną valandą, mat turi susirinkti nustatytas kiekis mėginių ir tik tuomet atliekami tyrimai.
Tai patvirtino ir Ukmergės rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų vadovė, PSPC vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė: palikę galimai infekuotąjį greitosios medikai grįžta į Ukmergę dar nežinodami, ar rezultatas buvo teigiamas, ar ne. Tačiau tik sulaukus rezultatų, Ukmergėje iš karto sužinoma, kokie jie.
G.Čepienė pasakojo, kad karantino metu Ukmergės PSPC griežtai laikosi Vyriausybės rekomendacijų, pacientai skambina telefonu, teiraujasi, konsultuojasi su savo šeimų gydytojais.
Daugiausia klausimų ir nesusipratimų buvo pirmąją karantino dieną – pirmadienį. Tada buvo užstrigusi ir „Sodros“ sistema, smarkiai išaugo išduodamų nedarbingumo pažymėjimų skaičius.
Tikino, kad jei pacientui reikalinga būtinoji pagalba, niekas neatstumiamas – visi ją gauna.