Maudytis nepataria

Maudytis nepataria / Maudytis saugu ne visur... Gedimino Nemunaičio nuotr.

Šventosios upėje ties miesto stadionu maudytis nerekomenduojama. Žarninių enterokokų skaičius čia du kartus viršija higienos normas.

Apie tai informavo Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Pranešimas išplatintas po birželio 19 d. vykdytos vandens kokybės stebėsenos ukmergiškių pamėgtose maudynių vietose. Mėginiai imti keturiuose telkiniuose – iš Šventosios ties stadionu, Veprių, Mūšios, Kurėnų ežeruose.

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Evelina Kimsė informavo, kad kitose trijose vietose – minėtuose ežeruose – maudytis galima.

Pasak specialistės, maudyklų vandens kokybė vertinama pagal du parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles.

Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1 000/100 ml vandens.

Poilsiautojai raginami prieš brendant į vandenį įsitikinti, ar maudytis jame saugu. Maudantis užterštuose telkiniuose, rizikuojama savo sveikata.

Žarninė lazdelė (E. coli) randama žmonių ir gyvūnų žarnyne ir yra normalios mikrofloros dalis. Dauguma E. coli nesukelia sveikatos sutrikimų, tačiau yra padermių, sukeliančių kraujingą viduriavimą.

Žarniniai enterokokai vandenyje yra fekalinės taršos įrodymas. Jei atliktame tyrime nustatoma, kad jame būta E. coli ir žarninių enterokokų, laikoma, kad vandenyje gali būti salmoneliozės, vidurių šiltinės ir dizenterijos sukėlėjų, yra grėsmė susirgti hepatitu A, roto ir noro virusinėmis infekcijomis. Taip pat galimos odos alerginės reakcijos – paraudimai, išbėrimai.

 

Poilsiautojai turi atkreipti dėmesį į maudykloje esantį vandenį: vandenyje neturi būti putų, ant jo paviršiaus negali būti susidariusi naftos kvapo plėvė, taip pat vanduo neturi skleisti jam nebūdingo kvapo, neturėtų būti ir atliekų ar kitokių plaukiojančių nuolaužų, pakitusi vandens spalva taip pat gali būti požymis, kad vanduo užterštas.

Didesnę riziką užsikrėsti išsimaudžius užterštame vandenyje, ar gurkštelėjus jo turi vaikai, senjorai ir silpną imuninę sistemą turintys asmenys, sergantys cukriniu diabetu, onkologinėmis, lėtinėmis ligomis.

„Ukmergės žiniose“ jau esame rašę, kad vandens kokybės mėginiai šiemet imami ir tiriami tik keturiuose minėtuose mūsų rajono vandens telkiniuose. Vandens kokybė čia bus tiriama visą vasarą kas dvi savaites, iš viso – 6 kartus.

Birželio pradžioje žarninių lazdelių kiekis neviršijo nustatytų normų ir buvo skelbta, kad tirtuose telkiniuose maudytis galima.

Ši paslauga, tiriant keturių vandens telkinių kokybę per sezoną, biurui kainuoja per 600 eurų. Mėginius ima, tiria ir atsakymus pateikia visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.

Kad tiriamo vandens kokybė neatitiktų norminių reikalavimų, pasitaiko gana retai.

UŽ inf.

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *