Vidiškiuose gyvenantis Stasys Barauskas juokauja, kad norėdamas pasiklausyti paukščių čiulbėjimo, į mišką jis gali nebeiti. Namo mansardoje įrengtoje dekoratyvinių paukščių veisykloje – tikra sparnuočių karalystė. Ūkiniame pastate dviejų gyvūnėlių parduotuvių savininkas įrengė graužikų „fermą“.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Stasys Barauskas juokauja, kad norint pasiklausyti paukščių čiulbėjimo, į mišką jam eiti nereikia.
S. Barauskas sako, kad varomoji jėga, padedanti krizės metu išsilaikyti verslininkams, – naujos idėjos. Tačiau dekoratyvinių paukščių ir gyvūnų veisyklą neseniai savo namuose įsirengęs vyriškis tikina, kad naujų darbų ėmėsi ne tik dėl sunkmečio. „Man įdomu viskas, kas susiję su gyvūnais – antraip nė tokio verslo nebūčiau pradėjęs“, – tvirtina pašnekovas.
„Peraugusius“ – veisimui
Mintis įsirengti veisyklą, anot parduotuvės savininko, „neatėjo iš toli“. Ne paslaptis, kad norintieji įsigyti dekoratyvinį gyvūnėlį, paprastai ieško mielų jaunikliukų. „Visų gyvūnų jaunikliai žmonėms atrodo daug gražesni už suaugusius – jie jaukesni, greičiau pripranta prie šeimininkų“, – aiškina parduotuvės savininkas. Tačiau gyvūnėlis parduotuvės narvelyje greitai savo prekinę išvaizdą „išauga“ ir pirkėjų žvilgsnių nebetraukia.
Taip vienas po kito iš parduotuvės į S. Barausko namus persikėlė dekoratyviniai triušiai, jūros kiaulytės, žiurkėnai ir šeškai. Jie buvo apgyvendinti ūkiniame pastate. Ten jiems sudarytos kuo puikiausios sąlygos veistis – gyvūnėliai rūšiuojami pagal veislę, spalvą, plauko ilgį, kitus požymius. Tokios „išgrynintos“ porelės jaunikliai nuo savo veislės nenutolsta.
Šioje graužikų „fermoje“ narveliuose vaikus veda triušių patelės, laisvai po patalpą šokuoja patinai. Po šieno ritiniais slapstosi įvairių veislių jūros kiaulytės. Smalsuolės ilgai neiškenčia nekyštelėjusios noselių pasižvalgyti – gal atvykėliai kokį skanų kąsnelį pasiūlys. Žiurkėnų pašnekovas jau nė nebesuskaičiuoja – jų narveliuose knibždėte knibžda. Šeškai gyvena kitur – jiems įrengtas atskiras būstas.
Paukšteliams – išskirtinės sąlygos
S. Barauskas sako, kad dekoratyviniams paukšteliams reikia tikrai išskirtinių sąlygų – atitinkamos temperatūros, palaikomos veisykloje, specialaus apšvietimo. Net naktį paliekami įjungti keli šviestuvai, kad patalpos, kurioje peri paukščiai, negaubtų gili tamsa.
Tikslaus paukščių skaičiaus pašnekovas tikina nežinantis – peryklos patalpose išrikiuoti 48 narveliai. Juose nuo ryto iki vakaro savo nesudėtingas treles čirškauja banguotosios papūgėlės, papūgos nimfos, agaporniai. Jei tikėsime romantišku vardu vadinamąsias neišskiriamąsias papūgėles – agapornius – auginančiųjų pasakojimais, vienam paukšteliui nugaišus, dažnai šeimininkai narvelyje randa negyvą ir kitą. Matyt, ne veltui šie paukšteliai laikomi meilės ir ištikimybės simboliu. Tiesa, ne taip romantiškai nusiteikusieji tvirtina, kad tikriausiai kaltas buvo maistas…
Apeiti „ūkį“ užtrunka
Dekoratyvinių graužikų ir paukštelių jauniklius S. Barauskas veža į savo parduotuves.
Neretai sulaukia ir klientų, perkančių iš karto daugiau gyvūnėlių, – tai kitų parduotuvių savininkai. Nauda – akivaizdi, tačiau nenutyli pašnekovas ir apie rūpesčius.
„Tai ne šiaip sau laisvalaikio užsiėmimas. Darbelio yra gražaus – vakarais grįžęs iš darbo užtrunku dar keletą valandų, kol apeinu savo „ūkį“. Visus pašerti, palesinti, narvus iškuopti reikia“, – pasakoja S. Barauskas. Vien tik paukščiams kasdien parveža 2–3 kilogramus specialaus maisto.
Jis sako, kad šio darbo neprimeta niekam. Nebent jei iš namų ilgesniam laikui išvykti tenka. Tuomet prašo pagalbos savo darbuotojų. „Kas daugiau, jei ne gyvūnų parduotuvės pardavėja, gali išmanyti, iš kurios pusės prie to gyvūno prieiti?“ – svarsto vyriškis.
Svarbiau – gyvūno pasitikėjimas
Prieglobstį S. Barausko sodyboje rado ir du laukiniai gyvūnai – akmeninė kiaunė bei nedaugeliui matytas Lietuvos paukštelis svilikas. Juos pas gyvūnų globėją atnešė vietiniai vaikai. „Aš visuomet laikausi nuomonės, kad laukiniam gyvūnui narvas – ne vieta. Jam visuomet geriausia laisvėje. Tačiau šie gyvūnėliai pateko pas mane dar jaunikliukai. Išauginti nelaisvėje, jie paleisti atgal paprasčiausiai žūtų“, – tvirtina pašnekovas.
Vis tik, anot S. Barausko, didžiausias atpildas, kurį gyvūnas gali suteikti savo šeimininkui, – ne materialinė nauda, verslo sėkmė. Labiausiai džiugina gyvūno prisirišimas, pasitikėjimas žmogumi.