Mano namai – ir tavo namai

Autorius Ukmergės žinios
Mano namai – ir tavo namai / Gedimino Nemunaičio nuotr. Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų cen¬tro di¬rek¬to¬rė Sigita Bakanauskienė.

2015 me­tais Lie­tu­vo­je 99 li­ku­sius be tė­vų glo­bos vai­kus įvai­ki­no 89 su­tuok­ti­nių po­ros ir 3 ne­su­si­tuo­kę as­me­nys. Kiek­vie­na no­rin­ti įvai­kin­ti šei­ma tu­ri baig­ti bū­si­mų įvai­kin­to­jų (glo­bė­jų) (GIMK) kur­sus.

Vyks­tant ak­ty­vioms per­tvar­koms so­cia­li­nia­me gy­ve­ni­me, at­si­ran­da vis nau­ji iš­šū­kiai. Šian­die­nos te­ma – GIMK pro­gra­ma, skir­ta glo­bė­jų ir įtė­vių ren­gi­mui. Tai an­gliš­kas ter­mi­nas, ku­ris reiš­kia tė­vų in­for­ma­ci­jos, to­bu­li­ni­mo­si ir mo­ky­mo šal­ti­nius. Nuo 2008 m. pa­gal šią pro­gra­mą, pri­tai­ky­tą Lie­tu­vai, pra­dė­tos ruoš­ti no­rin­čios glo­bo­ti ar įvai­kin­ti šei­mos.

Uk­mer­gės ne­sta­cio­na­rių so­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tro di­rek­to­rė Si­gi­ta Ba­ka­naus­kie­nė ir šio cen­tro so­cia­li­nė dar­buo­to­ja Aud­ro­nė Ja­sio­nie­nė bai­gė mo­ky­mus, ku­riuos or­ga­ni­za­vo Vals­ty­bės vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir įvai­ki­ni­mo tar­ny­ba, ir iš­mo­ko šią pro­gra­mą tai­ky­ti sa­vo dar­be, įgi­jo li­cen­ci­jas ir pra­dė­jo veik­lą mū­sų mies­te. Iki šiol šias pa­slau­gas Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė pir­ko iš ki­tų ra­jo­nų.

Kuo­met šei­ma nu­spren­džia, kad sa­vo na­mų ši­lu­ma ga­li da­lin­tis su li­ki­mo nu­skriaus­tu, ji ku­ria įvai­rius at­ei­ties pla­nus. Ir jie la­bai daž­nai bū­na tik per­spek­ty­vūs ir ne­šan­tys džiaugs­mą. Apie pa­si­kei­tu­sio gy­ve­ni­mo mįs­les ir iš­ban­dy­mus tie­siog ne­gal­vo­ja­ma. Bū­tent apie įtė­vių lū­kes­čius, ge­bė­ji­mus, sa­vęs ir li­ku­sio be tė­vų glo­bos vai­ko pa­ži­ni­mą, auk­lė­ji­mą, jo pa­tir­tį, iš­gy­ve­ni­mus bei po­rei­kius kal­ba­ma mo­ky­mų vi­soms pa­si­ry­žu­sioms įvai­kin­ti ir įvai­ki­nu­sioms šei­moms ar as­me­nims me­tu.

Šių me­tų ko­vo mė­ne­sį Uk­mer­gės ne­sta­cio­na­rių so­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tre pra­dė­ti mo­ky­mai, ku­riuo­se da­ly­vau­ja 7 šei­mos. Kad ga­lė­tų mo­ky­muo­se da­ly­vau­ti, su šei­mo­mis pir­miau­sia su­si­pa­ži­no Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir so­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus Vai­ko tei­sių ap­sau­gos po­sky­rio dar­buo­to­jai. Jie pa­tik­ri­no, ar šie žmo­nės yra pa­si­ren­gę vai­kų glo­bos ar įvai­ki­ni­mo mi­si­jai.

Svar­bu ži­no­ti, kad bai­gus mo­ky­mus, šei­mos na­riai gau­na pa­žy­mė­ji­mus, bet ne­įsi­pa­rei­go­ja tuo­jau pat tap­ti glo­bė­jais ar įtė­viais. Pa­žy­mė­ji­mas ga­lio­ja ne­ri­bo­tą lai­ką. O įgy­tos ži­nios ska­ti­na pri­im­ti at­sa­kin­gus spren­di­mus.

Lie­tu­vo­je yra la­bai gra­žių pa­vyz­džių, kai šei­mos iš ta­me pa­čia­me ra­jo­ne esan­čių vai­kų glo­bos na­mų įvai­ki­na ar ima glo­bo­ti vai­kus, tuo pa­čiu na­tū­ra­liai spren­džia­ma to­kių na­mų per­tvar­kos pro­ble­ma.

Mū­sų mies­te taip pat yra Vai­kų glo­bos na­mai. Čia au­gan­tys ma­žy­liai vi­sa­da lau­kia, gal ir į jų sie­las pa­si­bels pa­si­ren­gę bū­ti įtė­viais ar glo­bė­jais ge­ra­šir­džiai žmo­nės.

Tė­vų ir vai­kų ry­šys – pats stip­riau­sias že­mė­je. Jei­gu, at­si­ti­kus ne­lai­mei, vai­kai lie­ka vie­ni, jie pra­ran­da mei­lę, ap­sau­gą ir ra­my­bę. Di­džiau­sia do­va­na to­kiems vai­kams yra šei­mos, ku­rios pra­ėju­sios mo­ky­mus, pa­si­ren­gu­sios vi­sa­pu­siš­kai at­ei­na į vai­kų na­mus, pa­ima už ran­kos ma­žy­lį ir jam pa­sa­ko: „Ma­no na­mai te­gul nuo šiol tam­pa ir ta­vo na­mais“.

Kon­tak­tai: Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir so­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus Vai­ko tei­sių ap­sau­gos po­sky­rio ve­dė­ja Re­da Liu­bo­mirs­kie­nė, (8 340) 60341, el. p. r.liu­bo­mirs­kie­ne@uk­mer­ge.lt.

Uk­mer­gės ne­sta­cio­na­rių so­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tro di­rek­to­rė Si­gi­ta Ba­ka­naus­kie­nė, (8 340) 63561, el. p. s.ba­ka­naus­kie­ne@uk­mer­ge.lt.

Li­na SUKACKIENĖ

Užs. Nr. 361

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *